Використовуються в будівельному виробництві
Вартість виконання робіт в будівельному, в тому числі і дорожньому виробництві, може бути здійснена із використанням різних вихідних даних, різних правил, алгоритмів і методик, що враховують особливості певного виду виробництва. Різноманітні напрямки визначення вартості будівельних робіт можуть бути віднесені до певного методу розрахунку. В будівельному виробництві всі методи розрахунку вартості робіт можливо умовно розділити на три методи:
а) перший метод – нормативний;
б) другий метод – метод прямого калькулювання;
в) третій метод – комплексний метод.
Найбільш характерним періодом використання нормативного методу визначення вартості дорожніх робіт визначається період від 1972 до 2000 років. Основною ознакою цього методу є те, що більшість вихідних даних, що використовувались в процесі розрахунку вартості, складались у вигляді єдиних нормативних матеріалів, а саме:
- єдиних норм і розцінок (Единых Норм и Расценок – ЕНиР), в яких була занесена інформація про норми часу та виробітку визначеного в них підрозділу для виконання одиниці виміру роботи. Значення цієї інформації змінювалось в залежності від одного із 19 виділених так званих районів, на які була розподілена територія СРСР;
- єдиних тарифів на перевезення вантажів автомобільним транспортом та залізницею;
- єдиних нарахувань на прямі витрати, які враховують витрати на обслуговування робітників та інженерно-адміністративного персоналу і які називались накладними витратами.
Метод прямого калькування прямим чином спирається на інформацію про організацію будівництва – кількість виконавців (робітників та машиністів), час виконання окремих трудових процесів і програми робіт в цілому, терміни перебування на виробництві виробничих підрозділів. Характерною ознакою цього методу є те, що в принципі будь – яка складова вартості може бути розрахована за аналітичною формулою. Наприклад, вартість перевезення робітників – ВПР, яка є складовою статтею загальновиробничих витрат, визначається в залежності від таких вихідних даних, які можливо отримати тільки внаслідок проектування організації робіт на об’єкті:
- кількість робітників, перевезення яких здійснюється під час виконання робіт (зранку, після закінчення роботи, в межах робочого дня);
- відстань перевезення робітників;
- календарний період здійснення перевезень та умови перевезення.
В залежності від періоду перевезення (влітку чи зимою) та умов перевезення (наприклад, в межах населених пунктів чи поза ними) а також кількості робітників визначається тип транспортного засобу – мікроавтобус, автобус певної місткості та інші транспортні засоби. Далі із використанням спеціальної методики розраховується вартість експлуатації транспортного засобу на протязі однієї години – ВЕТР. Інформація про відстань перевезень, тип транспортного засобу, умови перевезення та кількість перевезень складає вихідні дані для розрахунку часу на перевезення робітників – ЧП. В підсумку витрати на перевезення робітників – ВПР визначаються шляхом множення витрат на експлуатацію транспортного засобу – ВЕТР на час перевезення – ЧП.
Метод прямого калькулювання є найбільш перспективним методом визначення вартості виконання робіт, так кожна її складова може бути ретельно розрахована, а її значення може бути зафіксовано у бухгалтерських документах, що дає змогу цілеспрямовано виконувати різноманітні виробничі операції та контролювати їх здійснення.
Комплексний метод визначення вартості виконання робіт характерний для періоду після 2000 року, коли в Україні були прийняті нові правила і методики її розрахунку. Цей метод характерний тим, що деякі складові вартості визначаються за методиками, що базуються на аналітичних розрахунках – розрахунок вартості експлуатації будівельних машин, розрахунок вартості перевезення однієї тони вантажу. Але ряд статей і складових вартості визначаються за усередненими показниками – це, наприклад, розрахунок загальновиробничих та адміністративних витрат, це використання середнього розряду робітників для різних видів розрахунків та інші.
Кожен із відзначених методів з точки зору його використання в поточних умовах виробництва має свої переваги і недоліки, Так нормативний метод відзначається своєю простотою, але і значною неточністю з точки зору усереднення умов виконання робіт на різних об’єктах. З іншого боку, метод прямого калькулювання відзначається точністю розрахунків, але його реалізація можлива при умові розробки державних і галузевих документів, що регламентують порядок проведення таких розрахунків.
Слід відзначити, що визначення вартості виконання дорожніх робіт – це динамічний процес виконання наукових робіт і практичних досліджень, експериментальних робіт та припасувань до поточних умов розвитку галузі та управління будівельним виробництвом в країні. Тому процедури визначення вартості робіт відзначаються елементами творчого пошуку, виробничого відчуття та вмінням оперувати діючими документами.
Дата добавления: 2016-02-09; просмотров: 742;