Основні відомості про потоки платежів

Сучасні фінансово-кредитні розрахунки часто перед­бачають не окремі платежі,а їх певну послідовність, тобто потоки платежіву часі. Всі грошові потоки умовно поділяють на додатні (приплив коштів — доходи та інші надходження) та від’ємні (вилучення коштів — витрати та інші виплати). Наприклад, погашення банківських кредитів та інших забор­гованостей, орендні та комунальні платежі, операційні витрати тощо, з позиції суб'єкта господарської діяльності є від'ємними грошовими потоками. А виручка від реалізації товарів, робіт, послуг, надходження від інвестиційної діяльності, надходження дивіден­дів є для нього додатнім грошовим потоком.

Потік платежів — це послідовність (ряд) платежів у часі із встановленням їх величин, а також мо­ментів часу, у які їх здійснюють.

Окремий елемент такого ряду платежів являє собою член потоку.

Кожний грошовий потік в аспекті фінансових розрахунків задається двома параметрами:

• вартісними величинами (абсолютними розмірами послідов­них платежів);

• часовими характеристиками (послідовністю дат або термінів платежів).

Для математичного опису грошових потоків доцільно використовувати наступні позначення:

- потік плате­жів;

— платежі (члени потоку);

— моменти часу, в які здійс­нюють відповідні платежі;

.

Кількісний аналіз внутрішньої (інвестиційної) вартості пере­важної більшості об'єктів оцінки, зокрема, фінансових та матері­альних активів, передбачає застосування методу дисконтування грошових потоків, які очікують від володіння (використання) цим об'єктом оцінки. Причому, зазвичай дисконтування відбувається саме за мето­дом складних відсотків. Крім того, у фінансових обчисленнях щодо потоків платежів вважається, що ставка приведення (нарощення) і відома та здебільшого незміннапротягом усієї тривалості грошового потоку.

У відповідності із Законом України „Про оцінку майна, май­нових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”, май­ном, яке може оцінюватися, вважаються об'єкти в матеріальній формі, будівлі та споруди (включаючи їх невід'ємні частини), машини, обладнання, транспортні засоби тощо; паї, цінні папери; нематеріальні активи, в тому числі об'єкти права інтелектуальної власності; цілісні майнові комплекси всіх форм власності.

У вітчизняній нормативно-правовій базі розроблено Національні стандарти оцінки, які визначають основні положення оціночної діяльності, зокре­ма, поняття ринкової вартості, принципи оцінки, методичні під­ходи та особливості проведення оцінки відповідного майна залежно від мети оцінки.

Основоположним поняттям практичної оціночної діяльності є поняття чистого грошового потоку (чистого операційного до­ходу).

Згідно Національного стандарту оцінки № 2„Оцінка нерухомого майна”, чистий опе­раційний дохід — це дохід, що визначається як різниця між вало­вим доходом та операційними витратами. В свою чергу, валовий дохід — це сукупне надходження коштів, які планують отримати від реалізації прав, пов'язаних з об'єктом оцінки. І, відповідно, операційні витрати — це прогнозовані витрати власника, по­в'язані з отриманням валового доходу. До операційних не нале­жать витрати на обслуговування боргу та податків, що сплачу­ються від величини прибутку, отриманого від використання об'єкта оцінки, єдиного податку, фіксованого податку.

Крім того, у Національному стандарті оцінки № 1„Загальні засади оцінки майна та майнових прав”, зазна­чено, що грошовий потік — це сукупність прогнозованих або фактичних надходжень від діяльності (використання) об'єкта оцінки. Відповідно, чистий грошовий потік (чистий операцій­ний дохід) — це сукупність прогнозованих або фактичнихнад­ходжень від використання об'єкта оцінки після вирахування усіх витрат, пов'язаних з отриманням цієї суми.

Таким чином, фінансові розрахунки щодо потоків платежів (грошових потоків) часто стосуються не лише фактичних(детер­мінованих) сум коштів, але й прогнозованих,тобто майбутніх надходжень, отримання яких носить імовірнісний характер.

Основними вартісними оцінками потоку платежів, визначеної тривалості, є дві його характеристики:

  • початкова (теперішня) величина грошового потоку;
  • кінцева (майбутня) величина грошового потоку.

Зазначимо, що початкову вартість потоку можна знайти для будь-якого потоку платежів, а кінцеву вартість лише у разі, якщо потік скінченийу часі.

Величиною потоку в момент Т називають суму платежів по­току, приведених до теперішнього моменту часу:

(5.1)

Якщо відомо величину потоку в певний момент Т, то завж­ди можна знайти величину потоку в будь-який інший момент часу Т,:

 

(5.2)








Дата добавления: 2016-02-02; просмотров: 554;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.