Особливості розвитку малих острівних держав.
Роль Океанії в світі, якщо не брати до уваги Нову Зеландію, - незначна. Країни цієї частини Землі належать до тих, що розвиваються. Для них характерний низький рівень розвитку господарства і життя населення. Економічно вони тісно пов’язані зі своїми колишніми метрополіями.
Характер і структура їх господарства склалася під впливом розташування в екваторіальних і тропічних широтах та ізольованого існування.
Основа економіки більшості країн Океанії — споживче сільське господарство й рибальство. Тут культивують кокосову пальму, банани, батат, ямс, маніок, цукрову тростину, овочі і фрукти. Тваринництво відіграє другорядну роль. Розводять овець, кіз, буйволів. До традиційних занять населення також належить збір молюсків і ракоподібних. Експортне значення мають продукти кокосової пальми і цукор, а також мінеральна сировина: мідь і золото з Папуа-Нової Гвінеї, нікель з Нової Каледонії. Зростає туристське, комунікаційне і стратегічне значення Океанії.
Природне середовище островів Океанії зазнало значної шкоди внаслідок зведення лісів, відкритих розробок корисних копалин, а також випробувань атомної зброї.
У промисловості найбільше значення має переробка риби й рослинної сировини (копра, кокосова олія, борошно), а також виробництво будівельних матеріалів. Зберігає своє значення кустарне виготовлення сувенірів із морських мушель і дерева.
Найбільш розвинена країна регіону — Нова Зеландія(площа 269 тис. км2, населення 4,3 млн. чол., столиця - Веллінгтон) лежить на двох великих островах. Географічне положення їх визначається віддаленістю від Європи і Англо-Америки. Найближчим сусідом країни є Австралія. Природними багатствами Нової Зеландії є субтропічний і помірний клімат, великі, особливо в розрахунку на душу населення, земельні ресурси. В історичному плані Нова Зеландія - англійська переселенська колонія. Понад 4/5 її сучасного населення становлять англоновозеландці, і країну звуть «Британією південних морів». Аборигенів - маорі - 12 %, вони зберігають свою мову і культуру. Серед корінного населення колишніх переселенських англійських колоній їх становище найкраще. Понад 3/4 населення живе на Північному острові. На ньому знаходиться столиця, а також найбільше за кількістю жителів і економічним потенціалом місто - Окленд. Новозеландці - міські жителі, тих, хто мешкає на фермах, небагато.
Особливості господарства Нової Зеландії такі ж, як і в Канаді та Австралії. Це індустріально розвинута країна з високим рівнем продуктивності праці і життя людей. В її матеріальному виробництві перше місце посідає обробна промисловість, але в міжнародному поділі праці країна має аграрно-сировинну спеціалізацію.
Сільське господарство Нової Зеландії є одним з найефективніших у світі. Провідне місце в сільському господарстві належить тваринництву. У країні налічується понад 60 млн. голів овець (по 15 на кожного жителя) і близько 10 млн. голів великої рогатої худоби (в основному корів). Головні райони молочного тваринництва зосереджені на острові Північний.
Більш як 2/5 всієї площі становлять пасовища. Типовий ландшафт Нової Зеландії включає ферму, пасовища, худобу. Як виробник і експортер вовни країна посідає друге місце в світі після Австралії, вона також є одною з провідних країн-експортерів м'яса, масла і сиру.
Розвинуте промислове лісництво. Деревина і продукти її переробки - предмети експорту. Головні торгові партнери Нової Зеландії - Японія, США, Великобританія і Австралія.
Нова Зеландія багата на унікальні природні ландшафти: засніжені гори з льодовиками, фіорди, каньйони, гірські озера і водоспади, вулкани, гейзери, своєрідну рослинність тощо. Майже 10 % території оголошено національними парками. Добре поставлена індустрія туризму, але її можливості стримує віддаленість країни.
Тривалий час її економіка ґрунтувалася на високорозвиненому сільському господарстві. Однак протягом останніх десятиліть країна досягла значних успіхів і в розвитку промисловості. Сьогодні ця галузь дає близько чверті національного доходу.
У країні добувають вугілля (в основному на острові Південний), природний газ (велике родовище відкрите на шельфі поблизу міста Нью-Плімут, острів Північний), розробляються родовища нафти, добувають рудні корисні копалини, з яких виробляють чорні й кольорові метали.
Найважливішими галузями промисловості залишаються харчова (насамперед м'ясна й молочна), деревообробна, целюлозно-паперова, легка (килими, переробка вовни, шкіри, виробництво текстилю).
Дата добавления: 2015-11-28; просмотров: 2693;