МЕТРОЛОГIЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА ПОВІРКА ЗВ
Метрологічне забезпечення вимірювань - це встановлення i застосування метрологічних норм та правил, а також розроблення, виготовлення i застосування технічних засобів, необхідних для досягнення єдності та заданої точності вимірювань. Розрізняють наступні основи метрологічного забезпечення:
Організаційні основи метрологічного забезпечення, куди входять:
1. Метрологічні служби центральних органів виконавчої влади. 2. Метрологічні служби підприємств та організацій.
Технічні основи метрологічного забезпечення,куди входять:
1. Система державних одиниць ФВ.
2. Система - передачі розмірів цих одиниць від еталонів до всіх ЗВ.
3.Система стандартних довідкових даних про фізичні константи, зразки складу та властивостей речовин і матеріалів.
4. Система - розробки, постановки на виробництво та випуск в обіг робочих ЗВ необхідної точності для промисловості.
5.Система обов’язкових державних та відомчих повірок і метрологічної атестації ЗВ.
Результати вимірювань у більшості залежать від ЗВ (їхнього стану та класу точності ), а також від кваліфікації обслуговуючого персоналу. Висока точність вимірювань може бути досягнута тільки в такому стані ЗВ, коли вони проградуйовані в прийнятих одиницях, а їхні метрологічні характеристики відповідають нормам. ЗВ повинні бути завчасно відремонтовані, повірені в метрологічних установах, ще й мати належне обслуговування.
Важливою формою державного нагляду за засобами вимірювальної техніки є державна та відомча повірки. Повірка– це операція, суть якої полягає в установленні придатності ЗВ до використання вже виготовленого ЗВ, на основі проведення досліджень по визначенні його метрологічних характеристик і їхній відповідності нормам.
Повірку ЗВ проводять органи державної метрологічної служби, які атестовані на право її проведення, а також організації та відомства, яким це право надано в установленому порядку.
Повірку проводять у відповідності з нормативно-технічною документацією (НТД) по повірці, яка розробляється у відповідності зі стандартами метрології.
У відповідності з держстандартом ЗВ підлягають:
- первинній повірці, яка проводиться після виготовлення ЗВ, або після його ремонту;
- періодичній повірці, що проводиться при експлуатації або зберіганні ЗВ через певні інтервали між повірками, які встановлені розрахунками забезпечення метрологічної відповідності ЗВ на період між повірками;
- позачергова повірка, що проводиться при експлуатації або зберіганні ЗВ, якщо необхідно впевнитись в придатності до використовування ЗВ;
- інспекційна повірка, що проводиться для виявлення придатності ЗВ до використовування органами держнагляду або відомчого контролю, при виконанні ними своїх службових обов’язків по контролю за станом та використовуванням ЗВ;
- експертна повірка, що проводиться при виникненні сумнівних питань по
метрологічним характеристикам ЗВ та можливості його використовування.
Позитивні результати повірки закріплюються повірочним тавро, або ж виданням свідоцтва про повірку, чи метрологічну атестацію.
Ще одною формою державного нагляду за ЗВ - є держані випробовування, що виконуються державною метрологічною службою для дослідження зразків або партій ЗВ, які призначені для серійного виробництва, на їхню відповідність вимогам НТД.
Головна мета держвипробовувань – забезпечення високого технічного рівня приладобудування, відповідність технічних та метрологічних характеристик ЗВ вимогам народного господарства та світовому ринку.
У відповідності із Законом «Про метрологію і метрологічну діяльність» держвипробовування ділять на приймальні та контрольні.
Приймальні держвипробовування – мають на меті визначення, по метрологічним характеристикам ЗВ, доцільність їхнього виготовлення серійно або по поставок із-за кордону, з подальшим затвердженням їх типів.
Державні контрольні випробовування проводяться для серійно виготовлених ЗВ, з метою підтвердження їхньої відповідності встановленим вимогам та метрологічним нормам, доцільності подальшого виготовлення.
[1, c.: 254…323; 4, c.: 27…28 ]
Контрольні запитання до розділу 2
1. Дати визначення засобу вимірювань (ЗВ), структурні схеми ЗВ.
2. Привести класифікацію ЗВ.
3. Привести класифікацію вимірювальних перетворювачів.
4. Призначення державної системи приладів та засобів автоматизації.
5. Які знаєте способи вимірювань?
6. Що таке метрологічне забезпечення вимірювань і його види?
7. Призначення та види агрегатних комплексів.
РОЗДІЛ 3.
Дата добавления: 2016-01-18; просмотров: 895;