РОЗПОДІЛ ТА ПРИНЦИПИ ОЦІНЮВАННЯ ПОХИБОК
Результати вимірювання (далі РВ) будь-якої фізичної величини за допомогою засобів вимірювання являють собою приблизну оцінку її значення, так як результат вимірювань у загальному залежить від використаного методу та засобу вимірювань, від самої фізичної величини та експериментатора.
Якість РВ та якість засобів вимірювання (ЗВ) прийнято характеризувати показом їхніх похибок. У загальному, похибка вимірювань – це критерій якості проведених вимірювань і, являє собою відхилення результату вимірювання фізичної величини від її істинного значення. Поняття похибки використовується для оцінки характеристик як ЗВ так і РВ.
Основні причини виникнення похобок: недосконалість методів та засобів вимірювання, зміна умов проведення експерименту, яка може впливати на саму фізичну величину та засоби вимірювання i самого експериментатора. Кожна з наведених причин виникнення похибок зумовлена впливом багатьох чинників, які формують основні складові загальної похибки вимірювання.
Різноманітним є також i характер прояву похибок. Похибки розподіляють на види і їх існує біля 30. Персонал, що зв'язаний із вимірюваннями, повинен чітко засвоїти їхню термінологію.
У першу чергу, потрібно відрізняти похибку засобу вимірювання та похибку результату вимірювань. Ці поняття не ідентичні.
Похибка результату вимірювань Δ - це число, яке показує можливі межі невизначеності значення вимірюваної фізичної величини (ФВ), тобто, Δ оцінює відхилення результату Х вимірювання ФВпевним ЗВ від її істинногоQ (чи дійсного Q ) значенняв об'єкті.
Похибка засобу вимiрювання Δ - це властивість ЗВ, вимірювати ФВ з наперед заданою межею невизначеності, і для визначення цієї властивості у ЗВ необхiдно попередньо провести його метрологічні дослідження, використовуючи вiдповiднi правила метрологічної атестації або повірки.
Історично частина назва виду похибок закріпилась за засобами вимірювань, друга частина - за похибками результатів вимірювань, а деякі використовуються по відношенню як перших, так i других. Тому, розглядаючи в подальшому ці терміни, будемо звертати увагу на межі їхніх використовувань.
Дата добавления: 2016-01-18; просмотров: 786;