РОЗПОДІЛ ПОХИБОК ЗА СПОСОБОМ ЧИСЛОВОГО ВИРАЖЕННЯ.
За способом числового вираженнярозрізняють два види похибок: абсолютнітавідносні,а також різновид відносних -приведені.
Абсолютною похибкою вимірювання ΔХ називається рiзниця мiж результатом вимiрювання (показом приладу) Х та iстинним (дійсним) значенням Q вимірюваної величини («виміряне мінус істинне») i надається в одиницях вимірюваної величини:
Δ X = Х – Q = Х - Q .(3.1)
Так як істинне значення Q вимірюваної величини не відоме, то не відома й похибка вимiрювання. Тому для одержання, хоча б приблизних відомостей про неї у формулу (3.1) підставляють Q вимірюваної величини.
Абсолютна похибка не може в повній мірі використовуватись як показник точності проведених вимірювань, так як одне й теж її значення, наприклад,ΔX = 0.05ммпри Q = 100мм – відповідає відносно високій точності вимірювань, а в другому випадку приQ = 1мм –низькій. Тому, для більш наглядної оцінки точності проведених вимірювань, введене поняття відносної похибки.
Відносною похибкою вимірювання називається похибка, яка визначається як відношення абсолютної похибки вимiрювань до iстинного Qіст чи дiйсного Q значення вимiрюваної величини у вiдповiднiй точцi i подається в долях одиниці або у вiдсотках (%):
= (Δ /Q ) * 100% = [(Х - Q ) / Q ] *100% =
= [(Х - Q ) / Q ] * 100%. (3.2)
При використовуванні поняття для розглянутого вище випадку, високій точності вимірювань відповідає мале значення відносної похибки:
= (0,05/100)* 100% = 0,05%, а низькій – велике: = (0,05/1)* 100% = 5%.
Але і така наглядна характеристика точності РВ не завжди придатна, наприклад, для нормування похибок ЗВ, так як дійсне значення вимірюваної величини по діапазону його вимірювання (в цьому випадку це значення міри, що приведене до взаємодії з ЗВ), може дорівнювати нулю. У цьому випадку характер зміни відносної похибки ЗВ по його діапазону вимірювання має вигляд гіперболи:
відносна похибка приймає значення безмежності на початку діапазону ЗВ, а найменше значення має в його кінці. У зв’язку із цим, для показу й нормування похибок ЗВ, використовується різновид відносної похибки – приведена похибка.
Приведеною похибкою (вона відноситься тільки до ЗВ) називається вiдношення абсолютної похибки до розмаху N шкали ЗВ (або до його діапазону D), виражене вiдсотках (може бути виражене і в долях одиниці):
= (Δ X / N) *100% = (Δ X / D) *100%. (3.3)
При постійній абсолютній похибці по діапазону вимірювання, приведена похибка теж постійна й дорівнює відносній похибці в кінці діапазону.
Дата добавления: 2016-01-18; просмотров: 711;