Аналіз сезонних коливань товарних запасів
При вивченні стану товарних запасів не завжди приділяється належна увага оцінці впливу сезонних коливань попиту на їх розмір. Слабке врахування цих коливань протягом року призводить до значних відхилень запасів від встановлених нормативів, нераціонального використання фінансових ресурсів та, нарешті, до необґрунтованих висновків щодо ефективності управління товарною масою.
Для виявлення сезонних коливань розроблені різноманітні математико-статистичні методи аналізу. Найбільш доступним з них є метод простої середньої, який дозволяє розрахувати показники сезонності (індекси коливальності) за період, що досліджується, а також охарактеризувати найбільш типові відхилення в коливальності показника кожного кварталу (місяця) порівняно із середніми рівнями за весь період, що вивчається (не менш 3-5 років).
Індекс коливальності товарних запасів розраховується так:
де - середній розмір товарного запасу на і-ту дату (період) протягом п-го періоду;
- середній розмір товарного запасу за n-й період.
Індекс коливальності показує, скільки відсотків від середнього рівня за весь аналізований період складають товарні запаси на визначену дату.
Результати аналізу сезонних коливань розміру товарних запасів використовують при диференціації встановленого річного нормативу товарних запасів у визначені періоди, плануванні надходження товарів, при прийнятті оперативних заходів щодо регулювання запасів.
3.5.4. Аналіз асортиментної структури товарних запасів
З метою визначення ступеня задоволення попиту населення на конкретні товари, виявлення причин накопичення окремих товарів в каналах торгівлі проводиться аналіз асортиментної структури товарних запасів. Джерелами такого аналізу є форми №3 - торг та №4 - торг, а також дані контрольно-асортиментних пунктів (про продаж, запаси, надходження, незадовільний попит по внутрішньоасортиментній структурі), матеріали вибіркових обстежень, погодинних спостережень.
В процесі аналізу структури запасів по кожній товарній групі звичайно визначається рівень товарних запасів (в днях товарообороту по кожній групі), а також розраховується відхилення між наявними запасами та встановленими товарно-груповими нормативами (в сумі та днях обороту). Однак для обґрунтованої оцінки існуючих відхилень між наявними та нормативними показниками товарних запасів, виявлення причин їх виникнення (в результаті, недоліки у комерційній роботі чи помилки при обґрунтуванні товарних нормативів), рекомендовано додатково використовувати показники частки запасів кожної групи в запасах в цілому по підприємству та частки товарообороту кожної товарної групи в загальному обсязі товарообороту.
При співставленні питомої ваги товарних запасів та товарообороту необхідно мати на увазі, що підвищення (зниження) частки товарної групи в товарообороті має супроводжуватися приблизно таким же збільшенням (зниженням) частки товарної групи в товарних запасах. Якщо питома вага запасів значно відрізняється від аналогічних показників товарообороту, то це свідчить або про затоварювання, або про дефіцитність окремих товарів.
Перераховані показники аналізуються в динаміці для виявлення притаманних їм загальних тенденцій та закономірностей.
Наявність диспропорції між асортиментною структурою товарообороту та товарних запасів потребує прийняття термінових заходів щодо їх скасування.
Такими заходами являються:
- проведення вибіркових обстежень внутрішньогрупового стану
товарних запасів;
- приведення наявного асортименту товарів у роздрібних підприємствах у відповідність до встановлених асортиментних переліків;
- концентрація товарів складного асортименту в спеціалізованих
підприємствах (секціях);
- організація своєчасного повернення товарів, завезених понад
норму з магазинів на гуртові склади, а комісійних товарів - комітентам;
- активізація торгівлі надмірними запасами;
- проведення їх ефективної уцінки для стимулювання збуту, активізація реклами неходових та залежалих товарів;
- покращення роботи з вивчення попиту на основі постійного
врахування реалізованого та незадоволеного попиту для обґрунтованого складання заявок на поточний завіз товарів;
- підсилення контролю за станом товарних запасів, переміщення
надмірних запасів в інші пункти продажу, зокрема – позамагазинні та інше.
Дата добавления: 2015-11-28; просмотров: 873;