Стратегія управління товарними запасами підприємства: цілі, вихідні передумови та порядок розробки

Стратегічне управління товарними запасами являє собою ком­плекс заходів, що спрямовані на формування та підтримання їх оп­тимального обсягу.

Процес стратегічного управління складається з наступних етапів роботи (рис. 46).

1. Визначення цілей формування товарних запасів. Основними цілями формування товарних запасів на торговельних підприємствах є:

- забезпечення стійкості асортименту та ритмічності здійснення
торгово-технологічного процесу в магазинах та інших пунктах продажу для безперервної реалізації товарів покупцям, та найбільш повного задоволення їх попиту.

Врахування цієї мети формування запасів є життєво необхід­ним для підприємства, оскільки забезпечує основу для його нормаль­ної життєдіяльності в плановому періоді. Порушення стійкості асор­тименту товарів, скорочення його широти, перебої в реалізації окре­мих видів товарів мають не тільки від'ємний поточний результат (у вигляді зниження обсягів товарообороту та прибутку), але й негатив­ні наслідки для іміджу та конкурентоспроможності підприємства, призводить до втрати покупців;

- накопичення товарів сезонного попиту, сезонного виробництва,
дострокового завозу та цільового призначення.

Постановка цієї мети формування товарних запасів призначена створити умови для підготовки підприємства до сезонної торгівлі (для максимізації ефекту), забезпечити нормальну реалізацію товарів при відсутності їх поставки (в період між сезонами виробництва), накопи­чити необхідні товарні ресурси для проведення окремих цільових за­ходів;

- здійснення спекулятивних операцій з оптовими (дрібнооптовими) партіями товарів в періоди вигідної торгової кон'юнктури на ринку (зростання попиту при зменшенні товарної пропозиції).

Формування запасів понад власні господарські потреби можуть здійснювати великі торговельні підприємства, що мають необхідні фінансові ресурси та складські приміщення. Проведення спекулятив­них операцій може стати вигідним за умови відсутності інших альтернативних джерел товаропостачання;

- запобігання знеціненню вільних грошових коштів підприємства в умовах інфляційної економіки.

Вкладення вільних коштів в товари в цьому разі здійснюється для збереження їх споживчої спроможності та може розглядатися як одна з форм страхування від інфляції.

Рис. 46. Зміст та логіка стратегічного управління товарними запасами

2. Створення інформаційної бази управління товарними запасами.

Стратегічне управління товарними запасами базується на зборі та систематизації внутрішньої інформації про фактичний стан то­варних запасів, швидкості їх реалізації, відповідності попитові, зовнішньої інформації про кон'юнктуру відповідного сегмента споживчого ринку та моніторингу товарної пропозиції (збутової та цінової політики постачальників), а також враховує планові пока­зники по обсягу реалізації товарів та використання матеріальних та фінансових ресурсів.

3. Аналіз стану та ефективності управління товарними запасами.

На цьому етапі роботи вивчаються основні тенденції та закономі­рності, притаманні процесові формування та реалізації товарних за­пасів, аналізується оборотність товарних запасів (в разах та днях обо­роту), виявляються причини її уповільнення або прискорення, оціню­ється ефективність інструментів поточного управління товарними запасами, що використовуються.

4. Нормування товарних запасів.

Розробка норм та нормативів товарних запасів поточного збері­гання має за мету визначити оптимальний в даних умовах господа­рювання розмір формування запасів, що забезпечує ритмічну та без­перебійну реалізацію запасів з найменшими витратами підприємства на формування та управління запасами.

5. Планування обсягу товарних запасів.

На цьому етапі роботи на базі розроблених норм формування товар­них запасів поточного зберігання, встановленого плану товарообороту та цільового розміру формування інших видів товарних запасів проводиться розробка плану формування товарних запасів підприємства.

6. Експертиза розробленого плану формування товарних запасів.
План формування товарних запасів повинен відповідати:

- встановленим цілям формування товарних запасів, тобто забез­печувати матеріальні умови для їх досягнення;

- фінансовим можливостям підприємства, відповідати можливос­тям наявного можливого залучення обсягу оборотних коштів підприємства;

- матеріально-технічній базі підприємства, тобто бути реальним до реалізації з точки зору наявної площі і ємкості складських при­міщень та інших місць зберігання товарів, можливостей підприємства щодо їх розширення.

Якщо розроблений план формування товарних запасів відповідає даним вимогам - він приймається до здійснення. Інакше необхідно переглянути обсяги формування товарних запасів в бік зниження, вивчити можливості зниження рівня формування товарних запасів (встановлених нормативів) за рахунок зміни умов товаропостачання (обсягу разової доставки та графіка завозу), організації торговельного процесу, скорочення обсягу формування страхових, сезонних запасів та запасів цільового призначення.

7. Оперативне регулювання та контроль стану запасів.

Ц умовах високої мінливості зовнішнього середовища важливе значення в процесі стратегічного управління має проведення операти­вного регулювання обсягу запасів та контроль за їх станом.

Дана робота передбачає контроль за станом та ходом реалізації іс­нуючих товарних запасів, розробку графіка завозу товарів, визначен­ня оптимального обсягу партії поставки та часу подачі замовлення на поставку, виявлення обсягів та причин утворення понаднормативних товарних запасів, обґрунтування та реалізацію системи заходів щодо профілактики виникнення понаднормативних запасів та політики їх реалізації.

Конкретний склад та інструментарій проведення окремих етапів стратегічного управління товарними запасами будуть розглянуті в на­ступних параграфах підручника.

 








Дата добавления: 2015-11-28; просмотров: 1713;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.