Показники, що характеризують стан товарних запа­сів торговельного підприємства

Для обліку, аналізу та планування товарних запасів використо­вуються різні показники вимірювання - абсолютні (в натуральних чи вартісних одиницях), відносні (в днях, разах, відсотках до товарообо­роту) (рис. 44).

 

Рис. 44. Показники, що характеризують стан товарних запасів підприємства

 

Показники натурального виміру товарних запасів використо­вуються для планування товарних ресурсів, отримання товарів, орга­нізації роботи складської мережі, для розрахунку потреби в матері­ально-технічній базі підприємств, для оперативного обліку залишків товарів. Одиниці виміру, що використовуються при цьому, відобра­жають особливості споживчих характеристик товарів.

Оскільки товари крім споживчої вартості характеризуються ще і вартістю, абсолютний розмір товарних запасів завжди визначається в грошовій формі, причому ціни виміру можуть бути як фактичними, так і порівняльними.

Вартісні одиниці вимірювання дозволяють оцінити рівень забез­печеності запасами в цілому по підприємству.

Вартісні показники виміру товарних запасів використовуються в обліку, звітності, в аналізі та плануванні товарних запасів, а також в інших показниках діяльності, пов'язаних з ними обсягові та структу­рі товарообороту, витратах обігу; при обґрунтуванні потреби в обіго­вих коштах, кредитної політики, політики розподілу прибутку тощо.

Відносні показники розміру товарних запасів використовуються для оцінки забезпеченості товарообороту товарними запасами, аналізу періоду та швидкості обертання товарних запасів, тобто для характе­ристики якісних показників формування товарних запасів.

Для оцінки забезпеченості товарообороту товарними запасами використовують показник рівня товарних запасів у днях обороту. Він визначається як частка від ділення абсолютного розміру товарного запасу під кінець періоду на середньоденний товарооборот цього пері­оду (місяця, кварталу чи року, для котрих цей запас є кінцевим). Розрахунок проводиться за формулою:

де Р3ДН - рівень товарних запасів в днях обороту, днів;

З - абсолютна величина товарного запасу на даний період, грош. один.;

Т - товарооборот підприємства за даний період, грош. один.;

К - кількість днів в періоді, дні.

 

Рівень товарних запасів в днях обороту обчислюється та аналізує­ться як в цілому по підприємству, так і за окремими товарами та то­варними групами, а також за окремими періодами року. Особливу увагу приділяють рівню запасів у днях під кінець року, виходячи з товарообороту IV кварталу, оскільки цей показник використовується при обґрунтуванні планів діяльності підприємств на наступний рік.

Співвідношення середнього розміру товарних запасів з одноденним обсягом товарообороту підприємства визначає тривалість перебування товарів у сфері обертання або час товарного обертання.

Час товарного обертання - це період, за який товар проходить увесь шлях від виробництва до кінцевого споживача. Цей шлях скла­дається з часу переміщення товару від робітника до складів гуртової чи роздрібної торгівлі, часу перебування на складах і перетворення виробничого асортименту в торговельний, та часу, необхідного для роздрібного продажу товарів.

Час товарного обертання вимірюється за певний період. Різниця між показниками, рівень товарних запасів (у днях обороту) та період товарного обертання (також у днях обороту) у тому, що для оцінки першого з них використовуються дані про наявність товарних запасів на будь-який конкретний момент, а для другого - використовується інформація про середній розмір товарних запасів за будь-який період. Розрахунок середнього розміру товарних запасів ведеться по сере­дній арифметичній (при наявності інформації про стан товарних запа­сів на початок та кінець періоду) або по середній хронологічній з ви­користанням наступної формули:

 

де ТЗ1, Т32... - товарні запаси на визначену дату (момент оцін­ки);

п - кількість спостережень за станом запасів.

 

Для оцінки часу обігу товарів використовуються наступні формули:

- в днях товарообороту:

або

- в числі (кількості) оборотів (швидкість обігу):

 

або

де - середні товарні запаси;

Т - обсяг товарообороту;

От - одноденний товарооборот;

Д - кількість днів в періоді.

 

Час обігу товарів показує тривалість перебування товарів у вигля­ді товарного запасу, характеризує час, необхідний для його повного оновлення. Швидкість обертання вказує, скільки разів протягом ро­ку (кварталу) поновлюється товарний запас.

Ці два показники тісно взаємопов'язані. Швидкість обертання, помножена на час обертання товарів, дорівнює кількості днів у звіт­ному періоді (360, 90, 30). Якщо поділити кількість днів у звітному періоді на час обертання товарів, то отримаємо товарооборотність в разах; поділивши кількість днів у звітному періоді на швидкість обертання товарів (товарооборотність) в разах, отримаємо час обер­тання в днях обороту.








Дата добавления: 2015-11-28; просмотров: 1880;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.