Визначення стійкості автоцистерни при дії бокового тиску
Умовою стійкості при дії бокового тиску є рівність моментів: перевертаючого Мперев. і моменту стійкості Мст.
Перевертаючий момент (Н·м) визначають за формулою:
, (10.3)
де Рб - тиск на бічну поверхню, Па;
Sб - площа бічної поверхні, м²;
hприв - висота приведеного центру тяжіння площі бічної поверхні, м.
Момент стійкості (Н·м) автоцистерни визначається шириною колії транспортної бази і його повною масою:
, (10.4)
де mц і mnp - маса цистерни і маса продукту, кг
Допустимою вважається умова, коли автоцистерна зберігає стійкість при Pб = 0,03 МПа.
Однією з головних причин частого поперечного перекидання автомобілів-цистерн в порівнянні з іншими автомобілями являється переміщення рідкого вантажу в цистерні при частковому її заповненні. Переміщення рідини залежить від форми цистерни, наявності обладнання і перегородок (хвилерізів) всередині цистерни, характеристик рідини і шасі, характеру руху автомобіля і інших чинників.
Дослідження показують, що найсуттєвіше під впливом переміщення рідини знижується стійкість прямокутних цистерн. У меншій мірі знижується стійкість круглих і еліптичних цистерн.
Максимальне зниження стійкості автоцистерн відбувається при збігу частот збурень при маневрах і власних поперечних коливань рідини в цистернах (ефект резонансу).
Найбільш ефективним конструктивним рішенням, спрямованим на підвищення поперечної стійкості автоцистерн, являється встановлення вертикальних перегородок всередині цистерн.
Розрахунок поперечної стійкості проти перекидання автомобілів-цистерн здійснюють при повному заповненні цистерн. Для обліку зниження поперечної стійкості автомобіля при переміщенні і динамічних ударах рідини у разі часткового заповнення цистерни допустимий коефіцієнт поперечної стійкості збільшують на 20%.
Дата добавления: 2015-12-26; просмотров: 672;