Економічна теорія в системі економічних наук. Предмет економічної теорії, його особливості.
Місце економічної теорії в системі економічних наук. Предмет і метод економічної теорії
Політична економія, а відповідно і економічна теорія, є суспільною, провідною методологічною наукою в системі економічних наук . За словами М. Твена, "знання політекономії - першооснова вмілого керівництва державою".
Така висока оцінка ролі економічної теорії викликана об'єктом і предметом дослідження (рис. 1.1).
Об'єктом дослідження економічної теорії, а разом з тим і інших економічних дисциплін (історичних, міжгалузевих і спеціальних) є економіка - складна різноманітна структурована система (рис. 1.2). Однак, якщо об'єкт вивчення для економічних наук є загальним, то предмет вивчення у них різний.
Предметом вивчення економічної теорії є економічні відносини між людьми в процесі виробництва, розподілу, обміну і споживання благ, притаманні їм економічні закони і закономірності, що зумовлюють соціальне становище людини в суспільстві (див. рис. 1.1). Логіка визначення предмета даної науки є така: для того щоб жити, люди повинні мати життєві блага і послуги. Останні виробляються людьми не поодинці, а спільно. Отже, виробництво має колективний, суспільний характер. Тому в процесі праці, або дії людей на предмети і сили природи, вони вступають між собою у певні зв'язки і відносини з приводу кооперації, спеціалізації і диверсифікації виробництва. Люди не тільки виробляють продукти праці, а й обмінюють, розподіляють і споживають їх. Усі ці відносини між людьми в економічній теорії називають виробничими відносинами. З'ясовуючи їхню структуру і внутрішній зміст, економічна теорія розкриває:
- кому належать засоби виробництва;
- на кого працює людина: на себе чи на власника;
- як відбувається розподіл, обмін і споживання благ, хто і як присвоює вироблений продукт.
Найважливіша особливість виробничих відносин полягає в тому, що вони:
- є матеріальними і об'єктивними;
- є первинними, вихідними стосовно інших суспільних відносин;
- утворюють суспільну сферу продуктивних сил, процесу виробництва, визначають його соціальний характер.
З'ясовуючи свій предмет, економічна теорія передбачає певні методи дослідження, тобто певні теоретичні підходи, способи, засоби, прийоми і операції, за допомогою яких пізнають виробничі відносини та економічні закони. Серед основних методів економічної теорії виокремлюються:
- діалектико-матеріалістичний метод;
- системний метод;
- метод сходження від абстрактного до конкретного;
- метод єдності історичного і логічного;
- метод наукової абстракції;
- синергетичний метод.
Дата добавления: 2015-12-26; просмотров: 816;