Лекція 7 . Розв’язання зворотної задачі кінематики маніпулятора. Методи точного і наближеного розв’язання зворотної задачі

 

Розв’язання зворотної задачі кінематики для деякої ланки маніпулятора зводиться до розв’язання рівняння Сz = T32C3 відносно вектора узагальнених координат Q = [q1,q2, …qn]T.

Положення й орієнтацію захвату в системі координат, пов’язаній з основою робота, визначає матриця перетворення

Гn = T10T21…Tn(n–1) = , (7.2)

яке можна представити у вигляді

(7.2)

де С – вектор початку відліку системи координат 0nxnynzn, що зв’язана з центром захвату;

А – вектор орієнтації,

В – вектор підходу захвату,

АхВ – векторний добуток.

Розташування вказаних векторів показана на рисунку.1. Елементи матриці Гі визначають дванадцятимірний вектор-стовпець:

Хі = [Г11, Г12, Г13, Г14, Г21, Г22, Г23, Г24, Г31, Г32, Г33, Г34, Г41, Г42, Г43, Г44], (7.3)

що називається вектором положення і-тої ланки маніпулятора.

 
 

Рис.7.1. Розташування векторів підходу та орієнтування захвату маніпулятора.

 

Точний метод полягає у розв’язанні системи нелінійних рівнянь зв’язку заданого вектора Хізд положення у декартовій системі координат, зв’язан ій з основою робота, з вектором положення Хі(q) в узагальнених координатах:

Хізд = Хі(q),

що отримують шляхом прирівнювання аргументів вектора положення

Гjk.зад = Гjk(q); j = 1,2,3; k = 1,2,3,4. (7.4)

Гранично є дванадцять рівнянь зв’язку.

Точне розв’язання – у вигляді однозначних аналітичних залежностей узагальнених координат від геометричних параметрів маніпулятора і проекцій векторів А, В, С на осі системи 0xyz одержують на для всіх кінематичних схем. Наприклад, матриця перетворення для центра захвату маніпулятора, що працює у полярній сферичній системі координат, має вигляд:

.

Оскільки в цьому прикладі розглянуто триступеневий маніпулятор, то для точного розв’язання зворотної задачі достатньо розв’язати систему з трьох рівнянь зв’язку відносно положення центра захвату в просторі (координат радіус-вектора С) Гjзд = Гj4(q), j = 1,2,3 у вигляді

.

Розв’язок дає:

q1 = θz = arctg(Cyздхзд),

q2 = θу1 = arctg ,

q3 = ℓх2 = Cхзд/sinθy1,

Приклад

Нехай –180о ≤ θz ≤ 180о; –60о ≤ θу1 ≤ 240о; Схзд = 1м; Сузд = 1м; Сzзд = 0,817м.

Тоді: θz ≤ 45о або –135о; θу1 = 30о або 210оz = 45о), 150о або –30оz = –135о), ℓх2 = ±0,817/0,5 = ±1,634 м.

Розв’язок ℓх2 < 0 відкидається через абсурдність. Але неоднозначність розв’язку зберігається – є два правильних шляхи розв’язання (рис.2), один з котрих характеризується меншим кутом повороту першої координати (θz = 45o) і є оптимальним. При збільшенні числа ступенів рухливості маніпулятора, якщо рівняння зв’язку мають аналітичні розв’язання, зростає число допустимих розв’язків і вибір оптимальних з них може бути складнішим, ніж у розглянутому випадкові.

Гj4зд = Гj4(q).

 
 

 

Рис.7.2. Граф вибору допустимих розв’язань зворотної задачі кінематики маніпулятора.

 

Наближені методи

Наближені методи дозволяють розв’язати зворотну задачу для будь-якої кінематичної схеми маніпулятора. Вона зводиться до численних розв’язань рівняння зв’язку Хізд = Хі(q).

Зворотна задача може розв’язуватися шляхом мінімізації функціоналу розузгодження:

І2(Q) = |Хзд – Х(Q)|2,

де Хзд – вектор положення у системі координат 00x0y0z0;

Х(Q) – вектор положення в узагальнених координатах, що функціонально залежить від вектора узагальнених координат Q = [q1,q2,…qi]T, і = 1,2,3,…n.

Мінімізація цього виразу, як правило, проводиться градієнтним методом із кінцевим кроком. Для цього треба у векторному просторі допустимих значень узагальнених координат Q вибрати можливі напрямок і крок зміни вектора Q при дотриманні умови Q € Q і побудувати послідовність Q[0], Q[1], …,Q[k], … Q[m], яка є мінімізуючою для функціоналі I2(Q), тобто

I2(Q[0]) > І2(Q[1]) >…> І2(Q[k]) > І2(Q[m]).

Процедура отримання цього виразу полягає, по-перше, із визначення координат вектора градієнта ∂I2(Q[0])∂qі і = 1,2,…,n.

Далі на першому кроці ітерації qi[0], і = 1,2,…n вибирають такі напрямки Δqi[1], щоб отримати переважно від’ємні значення вектора градієнта.

Потім на кожному кроку ітерації дають приріст Δqi[k], знаходять величину І2(Qi[k]) і перевіряють виконання послідовності. По мірі зменшення модуля градієнта зменшують величину кроку Δqi[k].

При неможливості або непрактичності визначення градієнта функціоналу переходять до кінцевих різниць ΔІ2(Q)/ Δqi. Почергово змінюють кожну координату та один крок ітерації виконується за n кроків.

 

Метод Ньютона

Широке застосування дістав метод Ньютона, згідно з котрим нелінійне рівняння зв’язку представляють у лінійному наближенні. Знаючи початкове значення координат qi[j], на кожному j–тому кроці ітераційного процесу шляхом розв’язання лінійних рівнязання знаходять наступне значення координат qi[j+1], що використовують як початкове для (j+1) - го кроку.

 








Дата добавления: 2015-12-22; просмотров: 849;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.011 сек.