Особливості податкової інформації

На сьогодні мають місце інформаційні зв'язки між інформаційними системами ДПС та інформаційними мережами державних установ, які тісно пов'язані з ДПС у функціональній діяльності. Такими установами є Національний банк України, Міністерство статистики України, Митний комітет України, Генеральна прокуратура, Служба безпеки України, Міністерство внутрішніх справ України, Міністерство праці та соціальної політики України, Пенсійний фонд України, Міністерство фінансів України, Держкомкордон України та інші.

Основним об’єктом, який фактично складає суть цих інформаційних зв’язків, звичайно, є інформація, в зв’язку з чим наведемо основні особливості саме податкової інформації.

Податкова інформація – це інформація у сфері оподаткування, яка є у розпорядженні посадових осіб контролюючих органів або стала їм відома у зв'язку з виконанням ними своїх службових обов'язків.

За режимом доступу податкова інформація поділяється на відкриту податкову інформацію та податкову інформацію з обмеженим доступом. До відкритої податкової інформації належить податкова інформація, яка перебуває у володінні, користуванні або розпорядженні контролюючих органів, їх посадових осіб чи платників податків та не належить до податкової інформації з обмеженим доступом, а також інформація про платників податків, на поширення якої такі платники надали дозвіл.

Дозвіл на поширення відкритої податкової інформації надається експертними комісіями контролюючих органів, які створюються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

До податкової інформації з обмеженим доступом належать податкова інформація, що становить державну таємницю, та конфіденційна податкова інформація. Податковій інформації надається статус державної таємниці згідно із законом про державну таємницю.

Конфіденційною податковою інформацією є інформація обмеженого доступу, яка перебуває у володінні, користуванні або розпорядженні контролюючих органів, крім інформації, що становить державну таємницю. До конфіденційної податкової інформації належить інформація:

а) про платників податків – фізичних та юридичних осіб, одержана контролюючими органами у зв'язку з виконанням покладених на них функцій, крім інформації про невиконання ними податкових зобов'язань та вчинення інших правопорушень у сфері оподаткування;

б) про зовнішньоекономічну діяльність, фінансування валютних, експортно-імпортних операцій, одержана контролюючими органами згідно із законодавством України;

в) про підготовку та укладення міжнародних договорів України з питань оподаткування;

г) про діяльність контролюючих органів, у тому числі щодо стягнення податків;

д) інша податкова інформація, що є власністю держави та включена до переліку конфіденційної інформації державної податкової служби України, який затверджується центральним органом державної податкової служби України.

Захист податкової інформації з обмеженим доступом здійснюється згідно з вимогами законів та інших нормативно-правових актів з питань захисту інформації та забезпечення інформаційної безпеки.

Для забезпечення єдиного державного автоматизованого обліку платників податків і контролю за додержанням податкового законодавства України органами державної податкової служби формується та ведеться база даних платників податків, яка складається з єдиного банку даних про платників податків – юридичних осіб та єдиного банку даних про платників податків – фізичних осіб.

База даних про платників податків включає інформацію, яка надходить до органів державної податкової служби всіх рівнів із різних джерел та іншими нормативно-правовими актами, зокрема від органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, платників податків, інших юридичних та фізичних осіб.

Отже, підсумовуючи, зазначимо наступні особливості процесів обробки податкової інформації, що оброблюється в органах ДПС і, звичайно, в інформаційних системах ДПС:

* в ДПС обробляється державна інформація, яка в більшості випадків повинна бути конфіденційною і цілісною;

* політика інформаційної безпеки цілком визначається політикою безпеки ДПА України. Вона сформульована в ряді нормативних документів ДПА;

* має місце практична відсутність засобів захисту інформації в більшості мереж ДПС;

* порядок функціонування регламентований внутрішніми правилами ДПА України (наказами, інструкціями і т.д.);

* загрози інформації в інформаційних системах ДПС мають специфічний характер, а саме: найбільш імовірними загрозами є дії користувачів та обслуговуючого персоналу, головним мотивом реалізації загроз є помилки та некомпетентність персоналу;

* некомпетентність персоналу у галузі інформаційних технологій, що вимагає підготовки і перепідготовки кадрів у цій галузі для їх використання в ДПС;

* процеси побудови інформаційних систем ДПС і їх підсистем захисту йдуть паралельно і з великою долею невизначеності, що призводить до необхідності внесення коригувань на всіх етапах життєвих циклів;

* подібність різних інформаційних систем, що дозволяє уніфікувати методи і засоби організації захисту.

Важливим аспектом при організації захисту інформації є визначення всіх можливих інформаційних потоків в системі. Отже, основними інформаційними потоками в інформаційних системах ДПС є:

* передача інформації з верхнього рівня ієрархії до нижніх рівнів (керівна, довідкова та інша інформація);

* передача інформації з підсистеми нижнього рівня ієрархії в підсистему верхнього рівня ієрархії (заявки, звітна, довідкова та інша інформація);

* інформація, що циркулює в межах локальних обчислювальних мереж (ЛОМ).

Залежно від характеру та призначення інформації, а також від реальних умов користування нею, вона може прийматися на рівнях ієрархії в електронному вигляді на магнітних носіях або у паперовому вигляді.

 

Контрольні запитання

1. Якими основними особливостями відрізняється податкова інформація?

2. Що повинна забезпечувати підсистема інтегрованого електронного документообігу?

3. Які загрози є найбільш характерними для систем електронного документообігу?

4. Які технології підготовки електронних документів зараз найбільш розповсюджені?

5. Які методи захисту від небезпечних програм для електронної пошти можна запропонувати?

6. Які засоби захисту від небезпечних програм для електронної пошти можна запропонувати?

 









Дата добавления: 2015-12-22; просмотров: 743;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.