ТЕМА 4. Облік та порядок подання звітності по акцизному податку

1. Сутність акцизного податку, платники податку, об'єкти та база оподаткування.

2. Порядок нарахування та обліку акцизного податку

3. Декларація з акцизного податку

Сутність акцизного податку, платники податку, об'єкти та база оподаткування

Облік акцизного податку регламентується:

− Податковим кодексом України (розділ VІ ст.212-230);

− Наказом Мінфіну від 23.01.2015 №14 "Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку".

Акцизний податок — непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції). Суть акцизного податку полягає в тому, що він є надбавкою до ціни на підакцизні товари і сплачується покупцем, а перераховується до бюджету продавцем таких товарів.

Підакцизні товари – це: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, електрична енергія.

Платниками акцизного податку є: виробники підакцизних товарів; особи, що ввозять такі товари на територію України або реалізують ввезені на митну територію України підакцизні товари (ст.212).

Об’єктами оподаткування є операції з: реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції); реалізації підакцизних товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки, здійснення внесків до статутного капіталу, ввезення на митну територію України; оптового постачання електричної енергії; переобладнання ввезеного на митну територію України транспортного засобу у підакцизний легковий автомобіль (ст. 213).

Акцизним податком не обкладаються операції:

1) з реалізації підакцизних товарів (продукції) на експорт, що підтверджується МД та з яких не справляється ПДВ;

2) з продажу підакцизних товарів спеціального призначення (легкових автомобілів спеціального призначення для інвалідів, для МОЗ та МЧС України), що придбаваються за рахунок коштів державних та місцевих бюджетів;

3) вартість підакцизних товарів, що провозять транзитом через митну територію України;

4) з реалізації підакцизних товарів (продукції), крім нафтопродуктів, вироблених на митній території України, що використовуються як сировина для виробництва підакцизних товарів (продукції) і т.д.

5) реалізації електричної енергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками (сложное технологическое оборудование, предназначенное для совместного производства тепла и электроэнергии. Энергетическая единица когенерационной установки включает следующие главные узлы и компоненты: двигатель внутреннего сгорания, генератор, систему теплообменников и систему управления, позволяющую управлять установкой как на месте, так из удаленного места посредством компьютера или сотового телефона) та/або з відновлюваних джерел енергії; реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах для потреб населення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Для оподаткування акцизним податком Кодексом встановлено ставки (ст. 215) в твердих сумах з одиниці товару (продукції)— гривнях та євро — специфічні, а також у процентах до обороту реалізації (ввезення) товару (продукції) — адвалорні.

У разі обчислення податку із застосуванням адвалорних ставок базою оподаткування є: вартість реалізованого товару (продукції), виробленого на митній території України, за встановленими виробником максимальними роздрібними цінами без податку на додану вартість та з урахуванням акцизного податку.

Максимальна роздрібна ціна – це максимальні ціни, встановлені виробником або імпортером на підакцизні товари (продукцію), які повинні наноситися на споживчу упаковку таких товарів разом з датою їх виробництва.

У разі обчислення податку із застосуванням специфічних ставок базою оподаткування є їх величина, визначена в одиницях виміру ваги, об'єму, кількості товару (продукції), об'єму циліндрів двигуна автомобіля або в інших натуральних показниках.

Наприклад, пиво – грн./1л; тютюнова сировина – грн./кг, скрапл. газ – євро/1тис.кг., автомоб – євро/1куб.см. об’єму двигуна.

Обчислення сум податку з тютюнових виробів здійснюється одночасно за адвалорними та специфічними ставками. При визначенні податкового зобов'язання на сигарети одного найменування сума акцизного податку не повинна бути меншою встановленого мінімального акцизного податкового зобов'язання, встановленого п. 215.3.3 ПКУ (наприклад, цигарки з фільтром – 304,11 грн/1 тис.шт).

Встановлення максимальних роздрібних цін на підакцизні товари (продукцію) здійснюється виробником або імпортером товарів (продукції) шляхом декларування таких цін. Декларація про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) подається центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, в електронній формі. У декларації повинні міститися відомості про встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на всі підакцизні товари (продукцію), що виробляються ним в Україні, або на всі підакцизні товари (продукцію), що імпортуються ним в Україну, і дата, з якої встановлюються максимальні роздрібні ціни. Установлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на перелічені у декларації товари (продукцію) не пізніше ніж 10 числа запроваджуються з 15 числа місяця, в якому подається декларація, а установлені не пізніше ніж 25 числа - з 1 числа місяця.

У разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару. Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового до 8,5 відсотка об'ємних одиниць не здійснюється.

Марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв. Марка акцизного податку на тютюнові вироби повинна мати окремий номер та позначення про квартал і рік випуску марки.

Не підлягають маркуванню: алкогольні напої і тютюнові вироби, які постачаються для реалізації магазинам безмитної торгівлі, еталонні (моніторингові) чи тестові зразки тютюнових виробів, які не призначені для продажу вроздріб і ввозяться на митну територію України акредитованими державними лабораторіями та/або суб'єктами господарювання, які мають ліцензії на право виробництва відповідної продукції, для проведення досліджень чи випробувань (калібрування лабораторного обладнання, проведення дегустацій, вивчення фізико-хімічних показників, дизайну).

Порядок нарахування та обліку акцизного податку

Акцизний податок на підакцизні товари розраховується за такою методикою:

Ап = ставка х кількість товару (інша база оподаткування без ПДВ).

Відповідно до п.4 Прикінцевих положень Кодексу Кабінет Міністрів України проводить індексацію ставок оподаткування, визначених в абсолютних значеннях, з урахуванням індексів споживчих цін, індексів цін виробників промислової продукції з акцизного податку.

Датоювиникнення податкових зобов'язань зі сплати акцизного податку щодо підакцизних товарів,вироблених на митній території України, визначено дату реалізації таких товарів (продукції).

Датою виникнення податкового зобов'язання при імпорті підакцизних товарів (продукції) є дата подання митному органу митної декларації для відповідного митного оформлення (або дата нарахування такого податкового зобов'язання контролюючим органом у визначених законодавством випадках).

При використанні підакцизних товарів (продукції) для власних виробничих потреб датою виникнення податкових зобов'язань є дата їх передачі для такого використання, крім використання для виробництва підакцизних товарів (продукції).

Датою виникнення податкових зобов’язань щодо постачання електроенергії є дата підписання акту прийому-передачі електроенергії.

Платник самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у Декларації акцизного податку.

У бухгалтерському обліку для відображення акцизного податку використовується субрахунок 641 «Розрахунки за податками».

а) Відвантажено підакцизну продукцію покупцеві:

Дт 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями»;

Кт 701 «Дохід виручка від реалізації продукції».

Відображено акцизний податок:

Дт 701 «Дохід виручка від реалізації продукції»;

Кт 641 «Розрахунки за податками / Акцизний податок».

б) Отримано підакцизні товари від іноземного постачальника (імпорт товарів):

Дт 281 «Товари»

Кт 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками»

Відображено акцизний податок:

Дт 281 «Товари»;

Кт 641 «Розрахунки за податками / Акцизний податок».

в) Перераховано акцизний податок до бюджету:

Дт 641 «Розрахунки за податками / Акцизний податок»;

Кт 311 «Поточний рахунок в національній валюті».

 

Декларація з акцизного податку

Базовий податковий період для сплати податку відповідає календарному місяцю. Платник податку з підакцизних товарів (продукції), вироблених або переобладнаних на митній території України; імпортер алкогольних напоїв та тютюнових виробів; суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів; оптовий постачальник електричної енергії подає щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію акцизного податку.

Декларація складається із загальної частини, що містить необхідні обов'язкові реквізити платника, та шести розділів, що складаються платниками залежно від виду підакцизних товарів, додатків розрахунків для обчислення суми податку залежно від виду встановлених ставок акцизного податку, а також розділу, що заповнюється працівниками органів державної податкової служби після подання Декларації акцизного податку.

До декларації мають надаватися лише ті розділи, розрахунки та розшифровки відповідно, до яких платник акцизного податку визначає податкові зобов’язання зі сплати податку.

Розділ А "Податкові зобов'язання із спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива та продуктів із вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше" Декларації заповнюється платниками акцизного податку із спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива та продуктів із вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше.

Розділ Б "Податкові зобов'язання з тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну (в тому числі тютюнової сировини, тютюнових відходів)" заповнюється платниками акцизного податку з тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну (в тому числі тютюнової сировини, тютюнових відходів).

Розділ В "Податкові зобов'язання з нафтопродуктів, скрапленого газу, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, палива моторного альтернативного (в тому числі біодизеля та його суміші (що не містять або містять менш як 70 мас. % нафти або нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних порід) заповнюється платниками акцизного податку з підакцизних нафтопродуктів та скрапленого газу, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, палива моторного альтернативного, біодизеля та його суміші.

Розділ Г містить відомості про "Податкові зобов'язання з автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів (включаючи мопеди), велосипедів з допоміжним мотором, з колясками або без них, моторних транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, моторних транспортних засобів для перевезення вантажів".

У Розділі Ґ зазначені "Податкові зобов'язання з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів".

Розділ Д "Податкові зобов'язання з оптового постачання електричної енергії та виробництва електричної енергії, проданої поза оптовим ринком електричної енергії" заповнюється постачальниками електричної енергії.

Декларація акцизного податку за звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, подається платником не пізніше 20 числа наступного звітного періоду до органу ДПС за місцем реєстрації платника.

 

 

3 вересня 2015 року Мін’юст зареєструвало наступні накази Мінфіну:
- «Про затвердження форми Податкової декларації з рентної плати» від 17.08.15 р. № 719;
- «Про затвердження форми Податкової декларації екологічного податку» від 17.08.15 р. № 715.
Тож найближчим часом можна очікувати на оновлені форми декларацій з екоподатку та рентної плати.
Згідно з п. 46.6 ПК до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, наступний за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, діють форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.
Таким чином, звітність за новими формами подається починаючи зі звіту за IV кв. 2015 року.

 








Дата добавления: 2015-11-26; просмотров: 1336;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.016 сек.