Інструментарій управління системою економічної безпеки підприємства
В управлінні системою фінансово-економічної безпеки підприємства використовуються як інструменти стратегія і тактика.
Стратегічне управління дозволяє не тільки своєчасно реагувати на існуючі небезпеки і загрози, але також прогнозувати, оцінювати та здійснювати своєчасну підготовку до тих небезпек і загроз, які можуть виникнути в найближчій та віддаленій перспективі. Це обумовлено тим, що система економічної безпеки має складну структуру.
Стратегія забезпечення економічної безпеки розробляється на період від 1 року до 5 років залежно від розмірів підприємства, того, чим воно займається, його прибутковості, перспектив та динаміки розвитку, рівня конкуренції, в тому числі недобросовісної та багатьох інших факторів.
Стратегія забезпечення економічної безпеки підприємства – це довгостроковий план цілеспрямованих, добре скоординованих дій суб’єктів системи економічної безпеки підприємства, спрямованих на створення сприятливих і безпечних умов для реалізації його місії.
Найважливішим завданням стратегічного управління є не лише розроблення стратегії забезпечення економічної безпеки, але й її адаптація до постійно мінливої ситуації на ринку.
Стратегія забезпечення економічної безпеки повинна враховувати і адекватно реагувати, в першу чергу, на процеси, що відбуваються в зовнішньому і внутрішньому середовищі, які в найближчій та віддаленій перспективі можуть привести до виникнення нових небезпек і загроз для стабільної роботи та розвитку підприємства. Для цього необхідно, щоб керівники (власники) підприємства та його структурних підрозділів, фахівці штатної служби економічної безпеки постійно вивчали процеси і явища, що відбуваються на ринку і в першу чергу ті з них, що несуть пряму загрозу для економічної безпеки підприємства. Керівникам системи економічної безпеки підприємства необхідно приділяти постійну увагу всьому тому, що відбувається у зовнішньому середовищі, аналізувати динаміку змін, що відбуваються в ньому, і на основі отриманої інформації оперативно вносити зміни в стратегію економічної безпеки.
Стратегія забезпечення економічної безпеки повинна максимально враховувати всі ринкові процеси, що представляють або здатні при збігу різних факторів створити загрозу для діяльності підприємства. Вона повинна бути динамічною, постійно оновлюватися залежно від зміни умов діяльності підприємства на ринку, в тому числі, появи нових загроз або можливостей для розвитку підприємства.
Основний зміст і напрям стратегії забезпечення економічної безпеки визначають керівники (власники) підприємства, вони ж очолюють створену групу з її розробки. До складу групи розробників можуть входити керівники та провідні фахівці структурних підрозділів підприємства, в тому числі його штатного підрозділу економічної безпеки.
Для того, щоб розробити ефективну стратегію забезпечення економічної безпеки, її розробники повинні добре знати становище підприємства на ринку, а також процеси, що відбуваються в його внутрішньому та зовнішньому середовищі.
Стратегія забезпечення економічної безпеки повинна складатися із розділів, які включають основні заходи щодо розвитку системи економічної безпеки:
удосконалення матеріально-технічної бази системи економічної безпеки;
підвищення професіоналізму кадрового складу штатного підрозділу економічної безпеки;
впровадження інноваційних технологій, інструментів, методів і методик протидії, попередження або суттєвого зниження негативного впливу факторів небезпек і загроз зовнішнього і внутрішнього середовища підприємства;
впровадження ефективних механізмів управління і взаємодії внутрішніх і зовнішніх суб'єктів системи економічної безпеки підприємства;
розвиток структури системи економічної безпеки підприємства;
удосконалення правової бази організації та діяльності системи економічної безпеки.
Стратегія забезпечення економічної безпеки ‑ це не окремий, відірваний від загальних планів підприємства документ, а навпаки, стратегія забезпечення економічної безпеки глибоко інтегрована із загальними планами підприємства. А вся діяльність системи економічної безпеки синхронізована з основною діяльністю підприємства і спрямована на створення для неї сприятливих і безпечних умов.
Стратегія забезпечення економічної безпеки повинна бути складовою частиною загальної стратегії підприємства. Вона складається з попередньо запланованих і ретельно скоординованих як між собою, так і з загальною стратегією підприємства спеціальних заходів, спрямованих на створення сприятливих, безпечних умов для ринкової діяльності підприємства. На рис 1 надано модель взаємодії стратегії економічної безпеки із загальною стратегією підприємства.
Рис. 1. Модель взаємодії стратегії забезпечення економічної безпеки із загальною стратегією підприємства суб`єкта підприємницької діяльності
Відповідно до даної моделі, розроблення стратегії забезпечення економічної безпеки здійснюється паралельно із розробкою загальної стратегії підприємства в режимі постійного інформаційного обміну. Це пов'язано з необхідністю забезпечення безпеки підприємства на всіх етапах реалізації його загальної стратегії. Це можливо тільки в тому випадку, якщо розробники стратегії економічної безпеки мають повне уявлення про головні напрями діяльності підприємства, які визначені в його загальної стратегії.
Стратегія забезпечення економічної безпеки складається з двох частин: попередньо розроблена стратегія і реальна стратегія.
Попередньо розроблена стратегія забезпечення економічної безпеки є складовою частиною загальної стратегії підприємства. Друга частина ‑ це його реальна стратегія забезпечення економічної безпеки, яка сформувалася під впливом процесів, що відбуваються у зовнішньому середовищі підприємства як відповідна реакція на них.
Запланована стратегія економічної безпеки підприємства ‑ це заплановані дії, спрямовані на попередження або зменшення впливу на діяльність підприємства негативних чинників зовнішнього і внутрішнього середовища виявлених в період розроблення стратегії забезпечення економічної безпеки.
Реальна стратегія забезпечення економічної безпеки ‑ це заплановані дії щодо забезпечення економічної безпеки підприємства та оперативно внесені до них необхідні поправки в разі виникнення нових небезпек і загроз для економічної безпеки підприємства.
Алгоритм розроблення стратегії забезпечення економічної безпеки надано на рис. 2.
Тактика забезпечення економічної безпеки — це найбільш гнучка частина системи економічної безпеки, яка змінюється залежно від впливу внутрішніх і зовнішніх загроз, зміни пріоритетності економічних інтересів тощо. Складність та мінливість економічної та соціальної ситуації вимагає застосування різноманітних тактичних заходів щодо забезпечення економічної безпеки підприємства.
Рис. 2. Алгоритм розроблення стратегії забезпечення економічної безпеки підприємства
Дата добавления: 2015-11-04; просмотров: 1106;