Управління системою економічної безпеки підприємства: зміст та функції
Управління системою економічної безпеки підприємства є діяльністю суб’єкт-об’єктного характеру, тобто передбачає наявність керуючого суб’єкта та керованого об’єкта, на який і спрямовуються управлінські впливи керуючого суб’єкта.
Управління системою економічної безпеки підприємства розглядається як цілеспрямований вплив керуючої підсистеми (керуючого суб’єкта) на керовану підсистему (керований об’єкт) з метою забезпечення не лише функціонування, а ефективного функціонування системи, виконання нею свого призначення, реалізації функцій системи.
В управлінні системою економічної безпеки підприємства реалізуються як традиційні, так і спеціальні функції управління.
Традиційні та спеціальні функції в управлінні системою економічної безпеки підприємства тісно взаємопов’язані, внаслідок чого виконання спеціальних функцій управління неможливе без виконання традиційних, а спеціальні функції наповнюють новим змістом традиційні функції.
До традиційних функцій в управлінні системою економічної безпеки підприємства належать:
прогнозування;
контроль;
аналіз;
координація;
регулювання;
організація.
Але зміст цих традиційних функцій в управлінні системою економічної безпеки підприємства та їхня реалізація мають особливості.
У межах функції прогнозування у системі економічної безпеки підприємства розробляються різноманітні прогнози щодо:
стану зовнішнього середовища;
загроз діяльності підприємства та ймовірності їхньої реалізації;
можливостей підприємства попередити, нейтралізувати загрози або подолати їхні наслідки;
стану економічної безпеки підприємства.
Вихідними даними для прогнозування у системі економічної безпеки підприємства є результати моніторингу зовнішнього середовища, аналізу його результатів, загальної економічної обстановки у країні.
У прогнозуванні використовуються кількісні та якісні показники, а його результатом є виявлення тенденцій (сталого напряму розвитку подій), формулювання загального опису ситуацій, в яких може опинитися підприємство, ймовірність їхнього формування тощо.
Контроль у системі економічної безпеки підприємства передбачає постійну або періодичну перевірку стану економічної безпеки підприємства та процесу її забезпечення.
Для контролю у системі економічної безпеки підприємства необхідно встановити контрольовані параметри. Параметри звуться контрольованими тому, що, по-перше, їхня величина залежить від підприємства, підприємство має можливість на неї вплинути, а по-друге, саме ці параметри використовуються у контролі.
Контрольовані параметри можуть бути комплексними і частковими. Наприклад, до числа часткових належать коефіцієнт фінансової незалежності, питома вага працівників за певною ознакою (стать, освіта або стаж роботи на підприємстві) тощо. Комплексними контрольованими параметрами є коефіцієнт загальної платоспроможності підприємства або показник економічної безпеки підприємства.
Аналіз в управлінні системою економічної безпеки підприємства одночасно належить і до традиційних, і до спеціальних функцій.
Аналіз виконується в ретроспективі, у поточний час і на перспективу. Перспективний аналіз перетинається з прогнозуванням – за його результатами формуються дані для складання прогнозу.
Координація як функція управління системою економічної безпеки підприємства передбачає узгодження дій структурних підрозділів та посадових осіб підприємства у забезпеченні економічної безпеки.
Координація як функція управління системою тісним чином перетинається з організацією функціонування системи економічної безпеки.
Регулювання як функція управління системою економічної безпеки підприємства забезпечує збереження процесів забезпечення економічної безпеки, виконання дій та заходів, недопущення необґрунтованих відхилень від запланованого ходу процесів або при обґрунтованості відхилень ‑ корегування цих процесів. Відхилення, що вважаються обґрунтованими, виникають з об'єктивних причин, а необґрунтовані відхилення найчастіше виникають з суб'єктивних причин (непрофесійні дії працівників підприємства, їхні помилки, навмисне нанесення шкоди підприємству тощо).
Спеціальні функції в управлінні системою економічної безпеки підприємства можуть бути найрізноманітнішими, їхній вибір залежить від:
розміру підприємства;
особливостей діяльності підприємства;
уваги, яку керівництво підприємства приділяє економічній безпеці;
якості системи економічної безпеки підприємства;
професіоналізму працівників підприємства з економічної безпеки.
Наприклад, до спеціальних функцій в управлінні системою економічної безпеки підприємства можна віднести такі:
ідентифікація загроз економічній безпеці підприємства;
ранжирування загроз економічній безпеці підприємства за різними ознаками (ймовірності реалізації, наслідками для підприємства тощо);
оцінювання наслідків реалізації загроз;
інформаційно-аналітичне забезпечення ухвалення рішень керівництвом організації.
З наведених спеціальних функцій видно, що вони пов’язані, головним чином, з загрозами економічній безпеці підприємства, їхнім оцінюванням. Тому для кожного конкретного підприємства доцільно створити індивідуальну карту загроз його економічній безпеці з метою розроблення та реалізації заходів протидії їм.
Оскільки загрози є різними за масштабом, локалізацією, ймовірністю реалізації, наслідками тощо, потрібно визначитися з пріоритетом загроз, тобто ранжирувати їх.
На малих підприємствах традиційні і спеціальні функції управління системою економічної безпеки підприємства виконуються по підприємству в цілому. Зі зростанням розміру підприємства традиційні і спеціальні функції управління системою економічної безпеки підприємства виконуються за функціональними складовими системи (фінансова, кадрова, техніко-технологічна, інформаційна, силова, ресурсна).
Дата добавления: 2015-11-04; просмотров: 957;