Полярні та біполярні координати
Полярні координати дозволяють вирішити задачу визначення координат точок відносно початкової точки, яку приймають за полюс. Вона використовується частіше на невеличких ділянках місцевості при визначенні цілей з одного пункту спостереження, при цілеуказаннях і орієнтуванні.
Положення точки (цілі) визначається кутом напряму (кутом положення) на точку, який вимірюється за ходом годинникової стрілки від полярної осі і відстанню (дистанцією) від полюса до заданої точки (мал. 7.9).
Мал. 7.9, Полярні координати
Полярною віссю в цій системі може служити лінія істинного ЧИ магнітного меридіанів, лінія кілометрової сітки або напрямок на один з віддалених орієнтирів (мал. 7.10).
Кути положення від істинного меридіана, магнітного меридіана і вертикальної лінії кілометрової сітки називаються відповідно істинними азимутами, магнітними азимутами і дирекційними кутами
Найпростішим прикладом використання полярних координат може служити доповідь спостерігача: "Орієнтир другий. Вправо три. нуль, нуль. Ближче сто. Танк." У даному випадку полюс - місцезнаходження спостерігача, а полярна вісь - напрямок на орієнтир.
Мал. 7.10. Дирекційний кута, істинний азимут А, і горизонтальний кут 0
Біполярні координати - це дві лінійні чи дві кутові величини (мал. 7.11), які визначають місцезнаходження точки (цілі) відносно двох вихідних точок-полюсів. Лінійними величинами служать відстані (дистанції") від полюсів до точки, яку визначають.
Мал. 7.11. Біполярні координати: а - дальності Д2 і Д2; б - кути А2 і А2
Кутові величини - магнітні чи істинні азимути, дирекційні кути і кути, які вимірюються від лінії, яка з'єднує вихідні точки. Для нанесення на карту точок за їх координатами, а також для знаходження на місцевості точок за полярними координатами, визначеними за картою, необхідно знати правила переходу від магнітного азимута до дирекційного кута і навпаки.
Дата добавления: 2015-10-29; просмотров: 1637;