Тема 4. Процедура розгляду справ у Європейському суді з прав людини

1. Стадії розгляду справи в ЄСПЛ

2. Вирішення питання про прийнятність скарги

3. Дружнє врегулювання справи в ЄСПЛ

4. Підготовка до розгляду скарги по суті

5. Тимчасові заходи захисту

6. Розгляд скарги по суті

7. Розгляд скарги Великою Палатою ЄСПЛ

1. Стадії розгляду справи в ЄСПЛ.Справи в ЕСПЛ розглядаються суддями одноосібно, комітетами, Палатами і Великий Палатою.

Розгляд справ Європейським судом з прав людини складається із таких стадій:

1. Вирішення питання про прийнятність скарги

2. Дружнє врегулювання справи в ЄСПЛ

3. Підготовка до розгляду скарги по суті

4. Тимчасові заходи захисту

5. Розгляд скарги по суті

 

2. Вирішення питання про прийнятність скарги.На першій стадії проходження скарг відбувається попередній розгляд заяв на предмет їх прийнятності.

Процедура розгляду справи одноосібним суддею.

Відповідно до статті 27 Конвенції одноосібний суддя вправі оголосити індивідуальну скаргу неприйнятною або вилучити її з реєстру справ Суду, якщо таке рішення може бути винесено без додаткового вивчення. Зокрема, вилучення заяви із реєстру справ може відбутись, якщо Суд дійде висновку, що:

- заява не відповідає вимогам прийнятності;

- позивач відмовився від скарги;

- спір щодо ідентичного питання вже був вирішений,

- з будь-якої іншої причини, якщо Суд вирішить невиправданим продовжувати розгляд скарги.

Рішення є остаточним. Заявник повідомляється про рішення листом.

Відповідно до пункту 3 статті 26 Конвенції, одноосібний суддя не вправі розглядати скарги, подані проти Високої Договірної Сторони, від якої цього суддю було обрано.

Якщо одноосібний суддя не приймає рішення, передбаченого першим пунктом цього правила, тобто, не вважає заяву неприйнятною або прийнятною та не вилучає її з реєстру справ Суду, то він направляє скаргу до Комітету або у Палату для подальшого розгляду (Правило 52А * (40) Регдаменту).

. Якщо Комітет визнає заяву такою, що відповідає усім вимогам, він виносить окреме рішення про прийнятність або неприйнятність скарги. Таке рішення приймається виключно одностайним голосуванням. Визнані неприйнятними заяви вилучаються з реєстру справ. Якщо Комітет не досягне одностайності, то питання про прийнятність скарги передається на розгляд Палати, яка засідає у складі семи суддів. Результат такого розгляду оформлюється окремою ухвалою Палати.

Правило 53 * (41) - Провадження в Комітеті

Відповідно до підпункту (а) пункту 1 статті 28 Конвенції Комітет одноголосним рішенням вправі на будь-якій стадії розгляду справи оголосити неприйнятною або вилучити її з реєстру справ Суду, якщо таке рішення може бути винесено без додаткового вивчення.

Якщо Комітет у світлі письмових зауважень сторін встановить, що справа має бути розглянута відповідно до процедури, передбаченої підпунктом (b) пункту 1 статті 28 Конвенції, а саме: оголосити її прийнятною і одночасно постановити рішення по суті, якщо покладене в основу справи питання щодо тлумачення або застосування Конвенції чи протоколів до неї є предметом усталеної практики Суду, то Суд одноголосно виносить постанову, включає рішення про прийнятність і, якщо це необхідно, про справедливу компенсацію.

Якщо суддя, обраний від Договірної Сторони-відповідача, не є членом Комітету, Комітет може на будь-якій стадії розгляду ним справи одноголосним рішенням запросити цього суддю зайняти місце одного з членів Комітету, взявши до уваги всі відповідні фактори, включаючи той, оскаржувала чи ні Висока Договірна Сторона застосування процедури, передбаченої підпунктом (b) пункту 1 статті 28 Конвенції.

Рішення та постанови, винесені на підставі пункту 1 статті 28 Конвенції є остаточним.

Заявник, а також відповідні Високі Договірні Сторони, якщо останні відповідно до цих правил в тому чи іншому статусі брали участь у розгляді, повідомляються про рішення Комітету, прийнятому на підставі підпункту (a) пункту 1 статті 28 Конвенції листом, якщо Комітет не вирішить інакше.

Якщо Комітетом не ухвалено жодного рішення або постанови, заява передається для розгляду до Палати, створеної відповідно до пункту 2 правила 52.

Положення пункту 1 правила 42, а також правил 79 і 81 застосовуються до процедури розгляду в Комітеті mutatis mutandis (із заміною того, що підлягає заміні, з урахуванням відповідних відмінностей, із змінами, що випливають з обставин, з необхідними змінами).

Правило 54 * (42) - Провадження в Палаті

Палата має право одразу визнати заяву неприйнятною або вилучити її з реєстру справ Суду.

В якості альтернативи палата або її голова має право:

(A) запропонувати сторонам фактичну інформацію, документи чи інші матеріали, які, на думку палати або її голови, мають відношення до справи;

(B) повідомити про скаргу Високій Договірній Стороні-відповідача і запропонувати їй подати письмові зауваження щодо скарги, а по отриманні таких зауважень запропонувати заявнику представити свої відповідні заперечення;

(C) запропонувати сторонам подати додаткові письмові зауваження.

До винесення рішення з питання про прийнятність скарги, Палата має право, на прохання сторони або за своєю ініціативою, провести слухання, якщо вона вважатиме, що це необхідно для виконання її функцій відповідно до Конвенції. У цьому випадку сторонам пропонується - якщо тільки, як виняток, інше не буде передбачено рішенням Палати - зробити заяви щодо питань, порушених у зв'язку зі скаргою.

Правило 54А * (43) - Одночасний розгляд скарг з питання їх прийнятності та суті

При прийнятті рішення про повідомлення Договірної Сторони-відповідача про заяву відповідно до підпункту (b) пункту 2 правила 54 Палата може також прийняти рішення про проведення одночасного розгляду скарги з питання її прийнятності та суті відповідно до пункту 1 статті 29 Конвенції .

У подібних справах сторонам пропонується включити в свої зауваження доводи щодо справедливої компенсації та пропозиції про мирову угоду.

Суд, втім, може на будь-якій стадії, якщо це необхідно, винести рішення про прийнятність скарги.

Якщо мирову угоду чи інше рішення не досягнуто, а Палата вважає, у світлі доводів сторін, що скарга є прийнятною і справа готова для розгляду по суті, вона безпосередньо виносить постанову, що включає в себе рішення Палати про прийнятність скарги, за винятком випадків, коли вона вирішує прийняти такі рішення роздільно.








Дата добавления: 2015-10-26; просмотров: 4513;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.01 сек.