ВИКОРИСТАННЯ МЕДИЧНИХ БАНОК
Навчальна мета: уміти підготувати хворого до процедури; поставити медичні банки; продезінфікувати банки.
Виховна мета: навчити обережно використовувати відкритий вогонь.
Початковий обсяг знань: потрібно знати механізм дії медичних банок; показання до використання банок; ділянки тіла, на які ставлять банки; протипоказання до використання банок; можливі ускладнення під час виконання процедури, надання допомоги.
Оснащення:
1) банки медичні ємкістю 30 — 60 мл;
2) емальований лоток;
3) 96 % розчин етилового спирту або ефір;
4) затискувач або металевий стрижень із нарізкою;
5) вата;
6) вазелін;
7) сірники;
8) рушник або пелюшка;
9) дезінфекційний розчин.
Механізм дії банок. За рахунок створюваного в банці від'ємного тиску настає місцевий приплив крові та лімфи до шкіри з підлеглих тканин і органів. Унаслідок розриву найдрібніших судин у товщі шкіри відбуваються множинні крововиливи. Вилита кров розкладається, продукти її розпаду всмокту-ються, у кровоносне русло надходять біологічно активні речовини, які справляють стимулюючу дію на окремі тканини та органи. Це супроводжується розсмоктуванням запальних вогнищ, зменшенням болю.
Показання до застосування банок: запальні процеси в органах грудної клітки (бронхіти, трахеїти), міжреброва невралгія, міозит, радикуліт, гіпертонічна хвороба.
Ділянки тіла, на які ставлять банки. Банки ставлять на грудну клітку, за виключенням ділянки серця, грудних залоз, хребта, а також на поперекову ділянку праворуч і ліворуч. У разі значних жирових відкладень можна ставити банки також на лопатки, а в деяких випадках — на сідниці та стегна.
Протипоказання до застосування банок. Туберкульоз легень, легенева кровотеча, кахексія, гарячка, злоякісні пухлини, підвищена кровоточивість тканин, загальне збудження. Банки не ставлять також дітям у зв'язку з тонкою грудною стінкою. Вони можуть спричинити крововиливи в легеневу тканину, що шкідливо для організму.
Ускладнення, що можуть виникнути під час виконання процедури, надання допомоги. Якщо залишити банки на шкірі хворого довше встановленого часу (понад 8 — 10 хв), можуть з'явитися пухирці, наповнені геморагічною рідиною рожевого кольору.
У разі сильного нагрівання банок можуть виникнути опіки. Вони також можуть утворитися внаслідок необережного поводження з вогнем у випадку падіння спалахуючої краплини горючої рідини або тупферу на шкіру.
У разі виникнення пухирів або опіків їх обробляють 5 % розчином калію перманганату. Навколо опіків шкіру змазують вазеліном.
Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 658;