Регулювання МТ на міжнародному рівні
Найважливіші вимоги до учасників міжнародної торгівлі розробляються ГАТТ (ГЕНЕРАЛЬНА УГОДА ПО ТОРГІВЛІ І ТАРИФАМ) - вони виконують пріоритетну роль і при розробці документів ЮНКТАД. З 1997 року ГАТТ вирішенням її учасників було перетворено в ВСЕСВІТНЮ ТОРГІВЕЛЬНУ ОРГАНІЗАЦІЮ, (СВІТОВУ ОРГАНІЗАЦІЮ ТОРГІВЛІ) (СОТ) (WTO) як спеціалізовану установу ООН.
Світова організація торгівлі (СОТ) (англ. World Trade Organization, WTO) – це провідна міжнародна економічна організація, членами якої вже є 153 країни, на долю яких припадає близько 96% обсягів світової торгівлі; її функціями є встановлення правил міжнародної системи торгівлі і вирішення спірних питань між країнами-членами, що підписані під близько 30-ма угодами організації. Після приєднання ряду країн, які зараз є кандидатами на вступ, у рамках СОТ здійснюватиметься майже весь світовий торговельний оборот товарів та послуг.
v Факти про СОТ
v Місце розташування: Женева, Швейцарія
v Дата заснування: 1 січня 1995 року
v Створена: за результатами переговорів Уругвайського раунду (1986 – 1994 рр.)
v Члени: 153 країни
v Бюджет: 194 млн. швейцарських франків на 2010 рік (≈185 млн. американських доларів)
v Штат Секретаріату: 637 співробітників
v Глава: Паскаль Ламі (генеральний директор)
СОТ – законодавча і інституціональна основа міжнародної торговельної системи, механізм багатостороннього узгодження і врегулювання політики країн-членів в сфері торгівлі товарами та послугами, врегулювання торговельних спірних питань і розробки стандартної зовнішньоторговельної документації.
СОТ є як організацією, так і свого роду кодексомправовихнорм, що розповсюджуються на сферу міжнародного обміну товарами, послугами і предметами інтелектуальної власності. СОТ :
• контролює виконання торговельних угод
• веде спостереження за торговельною політикою членів СОТ
• організовує проведення нових багатосторонніх торговельних переговорів
• займається вирішенням торговельних суперечок між членами СОТ
Цілі СОТ:
ü підвищення життєвого рівня;
ü забезпечення повної зайнятості;
ü постійне зростання доходів і ефективного попиту;
ü розширення виробництва товарів і послуг та торгівлі ними;
ü оптимальне використання світових ресурсів у відповідності з цілями сталого розвитку;
ü захист і збереження навколишнього середовища;
ü забезпечення для країн, що розвиваються і найменш розвинених країн такої участі в міжнародній торгівлі, яка б відповідала потребам їх економічного розвитку.
НАЙВАЖЛИВІШІ ПРИНЦИПИ, НА ЯКИХ БАЗУЄТЬСЯ СУЧАСНА МІЖНАРОДНА ТОРГОВЕЛЬНА СИСТЕМА:
1. торгівля без дискримінації;
2. лібералізація міжнародної торгівлі;
3. застосування заходів, які обмежують імпорт, тільки на основі правил СОТ – відмова країн від використання протекціонізму як засобу торговельної політики;
4. передбачуваність торговельної політики;
5. сприяння конкуренції.
Переваги СОТ для споживачів:
Ø система СОТ заохочує конкуренцію і знижує торговельні бар'єри, внаслідок чого споживачі виграють. Найочевидніша вигода вільної торгівлі для споживача – це зниження вартості життя;
Ø митні тарифи, державні виробничі субсидії і кількісні обмеження імпорту ведуть не до захисту вітчизняного ринку, а до підвищення вартості життя;
Ø ширший вибір товарів і послуг;
Ø у результаті активнішого товарообміну розвиваються нові технології, як це відбулося, наприклад, з мобільним зв'язком;
Ø збільшення експорту вітчизняної продукції також збільшує доходи виробників, податкові надходження в бюджет, а отже і доходи та добробут населення в цілому.
Дата добавления: 2015-10-19; просмотров: 579;