Визначення площ контакту і зближення
Для розрахунку фактичної площі контакту і зближення шорстку поверхню моделюють набором сферичних сегментів радіусу r, вершини яких розподілені по висоті таким чином, щоби відповідати опорній кривій реальної поверхні. Розглянемо контакт шорсткої поверхні з абсолютно гладкою твердою площиною, що суттєво спрощує задачу, а отримані залежності мають такий же вигляд, як і для контакту двох шорстких поверхонь.
Зв’язок між фактичною площею контакту і зближенням можна знайти за допомогою кривої опорної поверхні. Якщо шорстка поверхня зближується з гладкою, то Ap в залежності від зближення виражається з формули (3.3) у вигляді:
(3.19)
А фактична площа контакту відповідно рівна:
(3.20)
де a - коефіцієнт, що враховує пружне осадження виступів і їх розплющування.
Як було показано вище, при пружному контакті a=1/2, при пластичному a=1.
При деякому нормальному навантаженні фактична площа контакту рівна сумі площ контакту , утворених в результаті деформації окремих виступів, тобто
(3.21)
Якщо деформація виступів пластична, то згідно рівняння (3.16) для фактичної площі контакту отримаємо наступний простий вираз:
(3.22)
Підклавши в формулу (3.20), знайдемо формулу для зближення при пластичному контакті:
(3.23)
При пружній деформації виступів використаємо формулу Герца (3.24) і будемо сумувати площу контакту з врахуванням відмінностей в деформації виступів, обумовлених різницею їх висот.
Для пружного контакту згідно формулі Герца:
(3.24)
(3.25)
Тут nr – число контактуючих виступів при зближенні а;
nc – число всіх виступів по площі Ac.
Тоді фактична площа контакту знайдеться інтегруванням:
(3.26)
В результаті інтегрування отримаємо:
(3.27)
Тут де - гама функція (k1=1 при n=1, k1=0,8 приn=2 іk1=0,68 приn=3).
Значення зближення знайдемо з формули(3.20)при , тобто
(3.28)
Формули виведені для контакту шорсткої поверхні з гладкою. Можна показати, що при контакті двох шорстких поверхонь замість n, b, Rmax і r підставляють їх еквівалентні значення nS, bS, RmaxS і, rS які характеризують обидві контактуючі поверхні:
(3.29)
(3.30)
(3.31)
(3.32)
Тут
В формулах індексами 1 і 2 позначені характеристики першої і другої контактуючої поверхонь. Коефіцієнт k2 в залежності від n1 і n2 приведені в таблиці 3.3.
Таблиця 3.3- Значення коефіцієнту k2
n1/n2 | |||
0,5 | 0,33 | 0,25 | |
0,33 | 0,16 | 0,1 | |
0,25 | 0,1 | 0,05 |
Як видно з приведених формул, при пластичному контакті фактична площа залежить від навантаження лінійно, а при пружному – в степені 0,75…0,85. Зближення міняється в залежності від навантаження в степені 0,3…0,5. Приведені теоретичні залежності, достатньо точно відповідають експериментальним дослідженням.
Окремо зупинимося на формуванні ФПК гуми, оскільки вони широко використовуються у вузлах машин і механізмів і, особливо, в автотранспортних засобах. Гуми, незалежно від природи (на основі натуральних або штучних каучуків), мають надзвичайно низький модуль пружності (порядку 5-30 МПа). Коефіцієнт Пуассона в них близький до 0,5, отже, вже при невеликих тисках вони підпорядковуються закону Паскаля - тобто поводяться як рідини. На відміну від твердих тіл, уже при тиску порядку значення модуля пружності, фактична площа контакту в них наближається по величині до номінальної площі.
Розмір ФПК можна розрахувати по уточненій формулі Бартенєва Г.М. - Лаврентьєва В.В.:
(3.33)
де - K1=0,8…1; d @ 1,2(ar/Rz)1/3; a = n0/nm, nm - число виступів у розрахунку на одиницю номінальної площі контакту; no - число виступів, пересічених середнім рівнем; Е - модуль пружності гуми.
Елементарні акти взаємодії поверхонь, що призводять до виникнення тертя і зносу, здійснюються, як вже зазначалос вище|, на плямах фактичного контакту. Число плям фактичного| контакту можна розрахувати по формулі
(3.34)
де Кr — коефіцієнт, що враховує характер контакту виступів; для пружного контакту Кr=11, для пластичного Кr=21
pc/pr – відношення між контурним та фактичним тиском в парі тертя.
Середня площа однієї плями контакту
(3.35)
Середня відстань між плямами контакту Sr
(3.36)
Від розміру плям контакту залежать розмір частинок зносу, час взаємодії на одиничному контакті і температура. Середня відстань між плямами фактичного контакту впливає на частоту взаємодії плям при терті.
Слід пам’ятати, що фактичний тиск рr на контакті дуже великий. Це часто приводить до пластичної деформації виступів. У ряді випадків в зоні контакту виникає повзучість, унаслідок чого характеристики контакту в часі можуть змінюватися при незмінності прикладеного зовнішнього. Ці так звані властивості реологій контакту особливо сильно виявляються з підвищенням температури в зоні контакту.
Наведені формули для розрахунку ФПК не враховують впливи часу дії навантаження і температури.
Дата добавления: 2015-10-19; просмотров: 1044;