І. Поняття господарського процесу і його стадії
ПЛАН ЛЕКЦІЇ
Вступ
I. Поняття господарського процесу і його стадії
II. Господарські процесуальні правовідносини
III. Джерела господарського процесуального права
VI. Поняття і система принципів господарського процесуального права
Висновки з теми
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА:
1. Конституція України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР // Відомості Верховної Ради України, 23.07.1996, № 30, ст. 141
2. Господарський процесуальний кодекс України від 06.11.1991 № 1798-XII // Відомості Верховної Ради України, 11.02.1992, № 6, ст. 56
3. Цивільний кодекс України 16.01.2003 № 435-IV // Відомості Верховної Ради України, 03.10.2003, № 40, ст. 356; Голос України, 12.03.2003, № 45; Інформаційний бюлетень НКРЕ, 2003 р., № 7; Офіційний вісник України, 28.03.2003, № 11, ст. 461, стор.7
4. Абрамов Н.А. Хозяйственное процессуальное право Украины: Учебное пособие (курс лекций). – Харьков: «Одиссей», - 2002, – 256 с.
5. Васильєв С.В. Хозяйственное судопроизводство Украины: Учебное пособие. 2-е изд., перераб и доп. – Харьков: Эспада, 2004. – 408 с.
6. Комісарів К. И. Послідовно прогресивний розвиток радянського цивільного процесуального права // Проблеми дії й удосконалювання радянського цивільного процесуального права — Свердловськ 1982.— С. 5
7. Господарське судочинство в Україні: Судова практика. Застосування процесуальних норм / Відп. ред. І.Б. Шицький. – К.: Концерн „Видавничий дім ”Ін Юре”, 2005. – 472 с.
8. Шелухін М.Л. Зубатенко О.М. Господарське процесуальне право: Навч. посібник у схемах. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 264 с.
9. Чернадчук В.Д., Сухонос В.В., Нагребельний В.П. та ін. Господарське процесуальне право Уркаїни: Підручник / В.Д. Чернадчук, В.В. Сухонос, В.П. Нагребельний, Д.М. Лук’янець; За заг. Ред.. к.ю.н. В.Д. Чернадчука. – Суми ВТД «Університетська книга», 2006. – 331 с.
МЕТА ЛЕКЦІЇ:
З’ясувати зміст господарського процесу, визначити предмет, метод та принципи Господарського процесуального права, місце цієї галузі законодавства в системі національного законодавства і сформувати у слухачів та студентів бачення Господарського процесуального права як цілісної системи правових норм та інститутів.
ВСТУП
У розбудові України як демократичної, правової держави визначна роль належить судовій владі, на яку Конституцією України покладено здійснення правосуддя з усіх правовідносин, що виникають у державі.
Сучасний політичний і соціально-економічний розвиток України супроводжується подальшим вдосконаленням законодавства, яким закріплено правове становище громадян, підприємств та організацій, встановлено гарантії реалізації і захисту їх прав, свобод та інтересів, визначених Конституцією і законами України. Конституційні норми є основою розвитку законодавства, яке регулює відповідні правовідносини та визначає юридичні гарантії їх реалізації, встановлює процесуальний порядок (процесуальні норми) захисту суб'єктивних майнових і особистих немайнових прав, охоронюваних законом інтересів, у тому числі засобами господарського судочинства.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів. На господарський суд покладено вирішення спорів у сфері господарської діяльності, що виникають між юридичними особами, державними та іншими органами, зокрема, при укладанні, зміні, розірванні й виконанні господарських договорів та з інших підстав, а також у спорах про визнання недійсними актів державних органів (ст. 12 ГПК).
У судовому процесі дії суду й учасників процесу мають певний зміст і процесуальну форму вираження, вчинення і закріплення, провадяться у відповідній послідовності, у певному порядку, встановленому нормами ГПК та іншими законами України, зокрема Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Процесуальний порядок провадження у судових справах визначається: 1) системою процесуальних дій, які виконуються судом і учасниками процесу; 2) змістом, формою, умовами виконання процесуальних дій; 3) системою процесуальних прав і обов'язків суб'єктів правовідносин, які визначають зміст процесуальних дій; гарантіями реалізації процесуальних прав і обов’язків.
І. Поняття господарського процесу і його стадії
Питання про галузеву приналежність норм, що визначають організацію і порядок діяльності господарських судів, протягом багатьох років був дискусійним. Немає єдиної думки по даному питанню і сьогодні. Можна виділити три основні точки зору.
Одні автори вважають, що господарське процесуальне право як галузь існує і займає самостійне, незалежне від цивільного процесуального права, місце в правовій системі (Т. Е. Абова).
Інші автори стверджують, що господарське процесуальне право включається в єдину галузь цивільного процесуального права і не має самостійності (М. С. Шакарян, І. М. Зайцев)
Третя точка зору була висловлена Д. А. Фурсовим, який намагався знайти компромісне рішення даної проблеми. На його думку, обидві вищевикладені точки зору на господарське процесуальне право недостатньо обгрунтовані. „Господарське процесуальне право варто визначити як однорідну, тобто дублюючу галузь права. Предметом дублювання є правовідносини, що мають цивільний процесуальний характер. Господарське процесуальне право слід визнати дублюючою галуззю не тільки тому, що вона змушена повторювати норми цивільного процесуального права, але і тому, що вона намагається інакше врегулювати однорідні цивільні процесуальні правовідносини з іншим суб'єктним складом їхніх учасників”.
Ми підтримуємо точку зору Васильєва С.В., та вважаємо, що правильною є позиція тих авторів, що вважають безпідставним включення господарського законодавства до складу цивільного процесуального права і розглядають господарський процес як самостійну процесуальну систему.
Особливості господарських судів:
1) господарські суди, як і суди загальної юрисдикції, мають свою замкнуту систему нормативних актів, що детально регламентують їхню організацію і структуру, компетенцію і порядок діяльності;
2) відповідно до діючого законодавства господарський суд, як і дві інші галузі судової влади (Конституційний Суд і суди загальної юрисдикції), займає особливе положення в ряді владних державних структур України. Він цілком самостійний, незалежний і не підлеглий у своїй діяльності іншим галузям влади;
3) подібно загальним судам і на рівні з ними, господарський суд виконує важливу державну функцію — здійснює правосуддя. Однак, на відміну від загальних судів, діє в особливій сфері відносин — в області господарських і зв'язаних з ними управлінських правовідносин, що виникають між юридичними особами, громадянами-підприємцями в процесі здійснення ними підприємницької й іншої економічної діяльності;
4) предметом розгляду господарських судів є господарські спори, що мають визначену специфіку.
Господарське судочинство, як усякий процес, являє собою послідовний, поступальний рух, що складається з ряду стадій. Отже, стадія господарського процесу — сукупність процесуальних дій по конкретній справі, об'єднаних одною метою.
Господарський процес складається з п'яти стадій:
1) провадження в господарському суді першої інстанції;
2) провадження в апеляційній інстанції;
3) провадження в касаційній інстанції;
4) перегляд за нововиявленими обставинами судових актів господарського суду, що вступили в законну силу;
Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 1661;