Забезпечення захисту комерційної таємниці.

Аналізуючи зарубіжний і вітчизняний досвід щодо створення механізму захисту комерційної таємниці, можна виділити наступні основні блоки, з яких він складається:

♦ норми права, направлені на захист інтересів її власників;

♦ норми, що встановлюються керівництвом підприємства, фірми і т.п. (накази, розпорядження, інструкції);

♦ спеціальні структурні підрозділи, що забезпечують дотримання цих норм (підрозділи режиму, служби безпеки і т.п.).

Такі підходи до роботи з кадрами дають непогані результати і можуть застосовуватися на підприємствах різного профілю діяльності.

Отже, що ж можна рекомендувати вітчизняному керівнику, який починає створювати систему безпеки на своїй фірмі? Передусім знати, що це обійдеться недешево. Доручити створення системи безпеки професіоналам, тільки їм і нікому більше. Відразу ж потрібно подумати про безпеку найбільш важливих секретів, витік яких здатний нанести збитків, що значно переви­щують витрати на їх захист. При цьому треба встановити:

♦ яка інформація потребує захисту;

♦ кого вона може зацікавити;

♦ який «термін життя» цих секретів;

♦ у що обійдеться їх захист.

Потім потрібно підготувати план з охорони комерційної таємниці. Зарубіжний досвід показав, що він повинен складатися з двох розділів:

♦ запобігання викраденню секретної інформації;

♦ запобігання витоку секретної інформації.

Для цього потрібно:

-визначити, яка комерційна інформація є секретом фірми;

-встановити місця її накопичення;

-виявити потенційні канали витоку інформації;

-отримати консультацію у фахівців про способи перекриття цих каналів;

-проаналізувати співвідношення витрат на використання різних систем, що забезпечують захист секретної інформації, і обрати найбільш прийнятну;

-призначити людей, відповідальних за кожну дільницю цієї системи; скласти графік перевірки стану справ на дільницях.

Система забезпечення безпеки фірми включає наступні організаційні заходи:

♦ контроль приміщень і обладнання (забезпечення безпеки виробничих і конторських приміщень, охорона фото - та іншого копіювального обладнання, контроль за відвідувачами);

♦ робота з персоналом (бесіди під час прийому на роботу, інструктаж щойно прийнятих з правилами захисту інформації, навчання збереженню комерційної таємниці, стимулювання дотримання комерційної таємниці, робота із співробітниками, що підозрюються в розкраданні секретної інформації, бесіди з тими, що звільняються;

♦ організація роботи з конфіденційними документами (встановлення порядку діловодства, контроль за проходженням секретних документів, контроль за публікаціями, розсекреченням і знищенням конфіденційних документів, охорона секретів інших фірм);

♦ робота з конфіденційною інформацією, накопиченою в комп'ютерах фірми (створення системи захисту електронної інформації від несанкціонованого доступу, забезпечення контролю за користуванням ЕОМ);

♦ захист комерційних таємниць фірми в процесі укладення контрактів (тут важливо чітко визначити коло осіб, що займаються цією роботою).

Вищевикладений план є зразком. Однак, у всіх випадках захисту комерційної таємниці необхідно звернути особливу увагу на документи, оскільки в нашій країні основні обсяги комерційної інформації зберігають в документах.

Керівник повинен упорядити процеси фіксації секретної інформації в ді­лових паперах і організувати їх рух таким чином, щоб викрадення конфіденційних документів було б ускладнене настільки, щоб воно ставало економічно невигідним для викрадача.

При роботі з документами, що містять комерційну таємницю, потрібно дотримуватися певних правил, які зводяться до наступного:

♦ суворий контроль (особисто або через службу безпеки) за допуском персоналу до секретних документів;

♦ призначення осіб відповідальних за контроль секретного діловодства і наділення їх відповідними повноваженнями;

♦ розробка інструкції (пам'ятки) по роботі з секретними документами, ознайомлення з нею відповідних співробітників фірми;

♦ контроль за прийняттям службовцями письмових зобов'язань про збереження комерційної таємниці фірми;

♦ введення системи матеріального і морального заохочення співробітників, що мають доступ до секретної інформації;

♦ впровадження в повсякденну практику механізмів і технологій захисту комерційної таємниці фірми;

♦ особистий контроль з боку керівника фірми за службами внутрішньої безпеки і секретного діловодства.

Існують різні способи ведення секретного діловодства, які спрямовані па запобігання витоку комерційних секретів, що містяться в документах. Для роботи з секретними документами повинні відводитися спеціальні приміщення з хорошою звукоізоляцією. У ці приміщення не повинні допус­катися не тільки сторонні особи, але й співробітники, що не мають дозволів (допуску) на роботу з секретами фірми. Такі приміщення повинні мати капі­тальні стіни, надійні перекриття, міцні двері із замками та запорами, захист на вікнах від проникнення сторонніх осіб. Ці приміщення повинні надійно охоронятися, в тому числі системою охоронної сигналізації, електронно-механічним пристосуванням із застосуванням кабельного телебачення і т.п.

Чернетки секретних документів повинні готуватися в зошитах з пронумерованими листами. Після підготовки документів начисто чернетки повинні знищуватися уповноваженими на те співробітниками. Число копій секретних документів повинно суворо враховуватися, а копіювальні машини забезпечуватися лічильником копій і ключем, що запускає машини в дію.

Копіювальний папір і фарбувальна стрічка пишучих машин - предмет особливих турбот, оскільки з них можна зняти секретну інформацію. Тому використаний копіювальний папір і стрічка знищуються під контролем відповідальних осіб.

Імовірність витоку секретної інформації з документів особливо велика в процесі їх пересилки. Якщо немає можливості користуватися послугами воє­нізованого фельдзв'язку, то доставку секретних документів і цінностей потрібно організувати своїми силами із залученням співробітників власної служби безпеки або ж звернутися до спеціалізованих фірм, які надають такі послуги за плату.

Службовці, що відповідають за збереження, використання і своєчасне знищення секретних документів, повинні бути захищені від спокуси торгівлі секретами фірми простим, але дуже надійним способом - хорошою зарплатою.

У процесі зберігання і пересилки секретних документів можуть бути застосовані засоби захисту і сигналізації при несанкціонованому доступі до них. Одна з новинок - світлочутливе покриття, що наноситься на документи, яке може проявитися під впливом світла, вказуючи тим самим на факт ознайомлення з документами або їх фотографування сторонніми особами.

Використовують з цією метою й електроніку. Електронний пристрій ве­личиною з сірниковий коробок реагує на світло. Варто його включити і помістити в сейфі, під паперами на робочому столі - і у вашому розпорядженні надійний сторож. Електронний пристрій спрацьовує при попаданні на нього світла і подає пронизливий звуковий сигнал. Цей пристрій називається «Хоум детектив» (домашній детектив) і коштує 10 дол. США. За бажанням замов­ника «Хоум детектив» може бути забезпечений радіопередавачем, що включає на значній відстані інші захисні системи і зовнішню сигналізацію.








Дата добавления: 2015-10-13; просмотров: 1093;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.