ТЕАТРАЛЬНЕ МИСТЕЦТВО ДОБИ ПРОСВІТИТЕЛЬСТВА
Світоглядні і естетичні особливості драматургії і театру доби Просвітительства.Просвітительський рух у Європі виникає на хвилі великого суспільного підйому, в обстановці нестримно наростаючої кризи феодальної формації. У європейському Просвітительстві виразно висловлені загальні ідеологічні тенденції, які пов’язані з цією кризою. Розглядаючи особливості розвитку мистецтва цього періоду, необхідно враховувати, що Просвітительство, як у свій час і гуманізм Відродження, - це не художній напрямок, а ціла філософська, соціальна і етична концепція, яка знайшла повне і багатогранне відображення у мистецтві і літературі.
ХVІІІ століття у Європі називають «століттям розуму». У системі філософських і соціологічних суджень найважливішими для мислителів і художників були поняття Розуму і Природи. Просвітителі придали їм новий зміст, зробили головним критерієм як в осудженні минулого, так і у ствердженні ідеалу майбутнього. Відкидаються Середньовіччя, станова нерівність, авторитет церкви і схоластичні форми ідеології; проголошуються нові філософські, соціальні і моральні принципи.
Невипадково це століття відмічено надзвичайною інтенсивністю естетичної думки.Питаннями розвитку мистецтва присвячені більшість естетичних розробок Дідро, Вольтера, Гоцці, Лессінга та ін.). Відбувалися гарячі суперечки між прихильниками класицизму і його супротивниками (наприклад, Гольдоні – Гоцці), відпрацьовувалися естетичні принципи нового мистецтва, виникали принципово нові теоретичні засади його мети і змісту.
У різнобарв’ї естетичних ідей і художніх напрямків можна виділити генеральний напрямок і визначальні для доби Просвітительства принципи. Перш за все для просвітителів характерна активна суспільна позиція. Всі вони прибічники ідейного мистецтва, яке перетворює світ. Якщо професійний театр Відродження багато у чому був розрахований на вибране товариство освічених однодумців, то театр Просвітительства прагнув просвітити широке коло людей і призначав своє мистецтво для морального виховання всього суспільства.
У ХVІІІ столітті на теренах Західної Європи стверджується новий погляд на розвиток театрального мистецтва. Доба Просвітительства висунула перед театральним мистецтвом радикально нові вимоги: створити театр великих сучасних ідей, який би черпав свій зміст з реального життя і здатний відповісти на духовні запити часу.
Значення театру у нових історичних умовах різко посилюється у зв’язку з необхідністю сприяти розповсюдженню просвітительських ідей.
У справу театрального просвітительства активно включаються Філдінг, Вольтер, Дідро, Бомарше, Лессінг, Гете, Шіллер, Гольдоні, Гоцці та багато ін.. Всі вони не лише писали для театру, а і намагалися впливати на сценічну практику. Драматурги активно брали участь у вихованні акторів, у створені вистав, у розробці теоретичних проблем сценічного мистецтва.
З точки зору просвітителів суспільне значення театру полягає у вихованні співгромадян, у тому, щоб зробити їх більш розумними і добрими. Під розумом і добром просвітительська філософія мала на увазі перш за все благоденство для більшості, власну свободу, можливість насолоджуватися життям – тим вищим благом, що дарує природа.
Для просвітителів театр був кафедрою і трибуною. Сатиричні комедії Філдінга, драматургія Гольдоні, Бомарше, Шіллера були розраховані не на обраних цінителів: спектаклі були адресовані демократичному глядачу, це були акти суспільної боротьби у ХVІІІ ст.
Надаючи надзвичайно важливе значення театру як знаряддю, просвітителі розробили нові естетичні принципи і ствердила важливість виховного значення мистецтва взагалі і театру зокрема.
Виховні, перетворюючі суспільство завдання, які ставили перед собою просвітителі, визначили напрямок естетичних пошуків і своєрідність художнього методу, обумовили активну позицію митців. Драматургія і театр доби Просвітительства, як і інші види мистецтва позначені концептуальністю. Структура творів цього періоду послуговує розкриттю певної філософської або етичної колізії.
Однією з обов’язкових особливостей художнього освоєння світу драматургами ХVІІІ століття, у тому числі просвітительськими реалістами, був дидактизм. Цей «дидактизм» випливає з ідеологічних завдань Просвітительства, і тому знаходить вираження не лише у творах просвітительського реалізму і сентименталізму, а і у творчості просвітительського класицизму. Нова просвітительська проблематика породжує нові художні форми; дидактизм не суперечить у ній поезії і правді просвітительського мистецтва. Він пов’язаний з обов’язковим прагнення донести до глядача важливі суспільні або етичні ідеї, переконати у перевазі розуму. У розстановці діючих осіб (у системі) кращих п’єс ХУІІІ століття є логіка «повчальної притчі»: природна, нормальна людська природа протистоїть всьому, що не відповідає цій нормі. Позитивні герої, наприклад, Натан, Макс Пікколоміні та ін., зовсім не є вираженням прямолінійного розділення на добрих і злих, ангелів і лиходіїв. Істина не підноситься глядачу у готовому вигляді, вона знаходиться героєм у боротьбі, у пошуках і стремліннях.
Європейські просвітителі у своїх уявленнях про людину виходили з визначення розуму і природи як норми. Боротьба з феодалізмом у всіх його проявах за новий, буржуазний порядок уявлялась як повернення до розумності і природності. Так появляється поняття «природна людина». Поняття «природна людина» викристалізувало у собі ті моральні і суспільні якості, які митці і мислителі хотіли бачити у герої свого часу.
Для драматургії і театру всіх європейських країн того часу характерна єдність ствердження цієї норми і заперечення всіх сторін життя, ідей і людської поведінки, які їй не відповідали. Така єдність заперечення і ствердження об’єднує художників-просвітителів різних художніх напрямків, у тому числі класицизму (просвітительського) і сентименталізму.
Величезна сила впливу драматичних шедеврів ХУІІІ століття складалася не лише у звинуваченні феодального світу, у грізних безпощадних вироках, що звучали зі сцени. Глибоко хвилював і приваблював глядачів образ самого обличителя, героя – носія просвітительської програми (наприклад, Карл Моор, або винахідлива Мірандоліна). Це було однією з особливостей театру доби – вона несе у собі високий моральний ідеал, частіше за все втілюваний в образі позитивного героя. Так виникає новий тип героя – діяльного, впевненого у собі. Це була нова людина зображена у буднях реального побуту. Новаторство драматургів у створенні нового героя полягала в тім, що славлячи енергійну людину нової, буржуазної доби, вони далеко не завжди ідеалізували буржуа. Недарма п’єси просвітителів (Бомарше, Шерідан, Гоцці, Гей, Гольдоні, Шіллера та ін.) живуть і по сьогодні.
Виходячи з виховних і пропагандистських завдань, які ставилися перед театром, драматурги ХУІІІ століття, у т.ч. і класицисти, посилюють публіцистичне звучання своїх творів, нерідко перетворюючи своїх героїв у рупор просвітительських ідей.
Загальним для драматургів і театральних діячів був інтерес до документально точного розкриття характеру; вільне введення у драматургічну структуру дебатів на філософські і політичні теми, що розширювало комунікативні можливості просвітительської драматургії і театральної практики. Нерідко жарти і пародії замінювали собою учений трактат. Так, Філдінг у сатиричній комедії «Трагедія трагедій, або Життя і смерть Хлопчика-з-пальчик» бореться з епігонами драматургії класицизму в ім’я правди, природності і демократизму мистецтва, використовуючи для цього пародійний сюжет і образи своєї п’єси. У жартівливій, гумористичній формі він веде боротьбу за принципи просвітительської естетики, за які у серйозно-публіцистичному жанрі будуть боротися пізніше Дідро в теоретичних роботах про драму, і Лессінг у «Гамбургській драматургії. Логіка живих образів виявлялася більш дієвою, ніж деякі абстрактні раціоналістичні схеми; зображення людини вражає новизною підходу до зображення людини; багатоплановий показ людської особистості дається у суперечливому поєднанні добра і зла, чеснот і пороку.
У просвітительській драматургії, перш за все, вражає її тематичне багатство і жанрова різноманітність. Крилатий вислів Вольтера: «Всі жанри є добрими, окрім скучного» - підкреслює відмову від будь якої нормативності, небажання віддавати перевагу одному жанру перед іншими.
Поряд із класицистичною трагедією ХУІІІ століття відкрило міщанську драму, новий жанр, що відобразив процес демократизації театру. Особливого розквіту досягла комедія, представлена Геєм, Філдінгом, Шеріданом, Бомарше, Гольдоні.
У добу Просвітительства зароджується і жанр філософської драми, яка буде широко поширеною у драматургії ХХ століття. Це в першу чергу драми і трагедії Вольтера і Гете. Співвідношення реальної людини з реальною дійсністю, і зокрема з побутом, стає не просто новаторством, але містить можливість для типово просвітительських висновків і філософських узагальнень.
Враховуючи складність і рішучість світоглядних змін ХУІІІ століття, художнє освоєння дійсності у творчості драматургів і театральних практиків відбувалося у трьох головних напрямках: просвітительського класицизму, просвітительського реалізму і сентименталізму. Оскільки «розум» у ХУІІІ столітті стає ключовим критерієм в оцінці всіх проявів на перших етапах доби Просвітительства формується просвітительський класицизм. Пошуки органічного поєднання розуму і почуття, раціонального і емоційного втілювалися у творах драматургів просвітительського реалізму. Пріоритет почуттів і емоцій – визначав стилістичні особливості сентименталізму.
Класицизм, який у ХVІІІ столітті стає «просвітительським», переживає складну трансформацію. Авторитети Буало, Корнеля і Расіна довго ще були незаперечними, особливо у Франції – батьківщині класицизму. Новий зміст трагедій Вольтера, який ратував за відродження класицистських естетичних норм, диктує і новий підхід до зображення героїв і середовища. У ХУІІІ столітті (у просвітительському класицизмі) змінюються акценти, відбувається відхід від антропоцентричної концепції світу, характерної для класицизму ХУІІ століття. Увага Вольтера-драматурга вже сконцентрована не на окремій особистості, а на суспільстві, частиною якого вона є.
У просвітительському класицизмі з’являється новий тип героя, наприклад, такого, що прагне просвіщати інших і вивести істину з сфери знання для обраних (таким був, наприклад, мудрець з вольтерівського «Задигу»).
Виключно важливим є вклад ХVІІІ століття в історію реалізму. У зв’язку з надзвичайним розширенням і демократизацією тематики у мистецтві і літературі, в тому числі драматургії, головне місце починає займати герой з третього стану. Вимоги життєвої правди, глибокого пізнання людської природи постійно звучить у висловлюваннях Філдінга, Гольдоні, Дідро, Лессінга, драматургів «Бурі і натиску».
Наприклад, Філдінг, реалістично переосмислюючи аристотелівську теорію мімесіса, прирівнює письменника до історика звичаїв, пише йому в обов’язок спілкування з людьми всіх звань і прошарків. У своїй теорії комічного Філдінг особливо виокремлює критико-звинувачувальну його функцію.
Міркування Дідро про драматургію характерні не лише полемікою з класицизмом заради природності і простоти сценічного мистецтва, але і тим, що він висуває перед драматургом завдання зображення суспільних «становищ»: особистість повинна бути зрозуміла в її соціальному бутті. У трактаті «Парадокс про актора» він шукає співвідношення між мистецтвом і дійсністю. Життя згідно естетичної концепції Дідро потрібно не копіювати, а відтворювати у особливій формі, а окремі одиничні подробиці повинні бути принесені у жертву в ім’я цільності художнього образу.
Важливі положення просвітительського реалізму у сфері театрального мистецтва були обґрунтовані Лессінгом в «Лаокооні» і «Гамбурзькій драматургії».
По ходу художнього засвоєння нової просвітительської тематики у ХУІІІ столітті формується новий напрямок – сентименталізм.
Культ почуття не суперечив у просвітителів культу розуму. І те і інше, з їх точки зору, було природним. Природа для них розумна, а Розум природний.
У судженні ранніх просвітителів головував Розум, тому їх творчість відбивала світ з точки зору раціоналізму, а їх твори стилістично були близькі класицистським. Однак, Просвітительство не зводилося лише до одного раціоналізму, а уявляло собою складний комплекс філософських, суспільних і естетичних ідей.
Не випадково сентименталізм виникає на більш пізньому етапі Просвітительства, коли з’ясувалася обмеженість чисто раціоналістичного підходу до життя. Відкинувши холодну безстрасність, сентименталісти зберігали вірність гуманістичним суспільним ідеалам Просвітительства. У деяких випадках сентименталісти звинувачують сучасну їм феодально-станову дійсність ще більш рішучо і різко, ніж це робили драматурги раціоналістичного просвітительства.
Звернення до почуттів «природної людини» повинне було пробуджувати протест проти «антиприродності» всіх форм пригнічення і деспотизму, але вони могли уводити від дійсності у сферу абстрактних мрій на лоні умовної, меланхолічної природи.
Як художній напрямок сентименталізм, крім світу почуттів, відкриває нові грані у зображенні людської гідності, що пізніше позначиться на реалістичній драматургії ХІХ - ХХ століття.
Драматургія і театр ХVІІІ століття пронизані духом дослідження. Не відступаючи від життєвої правди, достовірно зображуючи матеріальне середовище і духовну атмосферу свого часу, драматурги удаються до експерименту, наче випробуючи людину у різних ситуаціях, досліджуючи його можливості. Так у Гете поразка Мефістофеля вирішена вже у «Пролозі на небесах». Але сюжет його трагедії, підкорений просвітительському задуму, доводив, що людина гідна свого великого призначення.
Сценічне мистецтво Просвітительства уявляє собою якісно новий етап після доби Відродження і ХVІІ століття. Воно відрізняється і характером зображення дійсності, і способом вираження авторського задуму, і типом прогресивного героя, і, нарешті, особливостями мотивування у розгортанні сюжету, коли поведінка людини, з одного боку, визначається матеріальним середовищем, а з іншого – він є носієм Розуму або Природи.
При ознайомленні з театральною практикою ХУІІІ століття необхідно врахувати і те, що при загальній схожості і спільності основних підходів, у кожній країні мистецтво Просвітительства отримало власний характер розвитку.
Дата добавления: 2015-10-13; просмотров: 1233;