П’ять задач стратегічного управління
Задачі менеджера по створенню і реалізації стратегії фірми будівельного комплексу складаються з п’яти взаємозалежних частин.
1. Визначення виду комерційної діяльності і формування стратегічних напрямків її розвитку – тобто необхідно позначити мету і довгострокові перспективи розвитку діяльності підприємства будівельного комплексу.
2. Перетворення загальних цілей в конкретні напрямки роботи.
3. Вміла реалізація обраного плану для досягнення бажаних показників.
4. Ефективна реалізація обраної стратегії.
5. Оцінка проробленої роботи, аналіз ситуації на ринку, внесення коректив в довгострокові основні напрямки діяльності, в мету, в стратегію або її здійснення з урахуванням пріоритетів, що змінилися, нових умов діяльності організації, нових ідей або нових можливостей.
Те, що підприємство збирається робити і чим воно хоче стати, у загальному значенні є призначенням (місією) фірми. Встановлюючи місію, менеджер визначає сферу діяльності підприємства будівельного комплексу, а також ті послуги, що воно буде надавати своїм замовникам (клієнтам).
Все це повинно супроводжуватися розробкою концепції довгострокового розвитку фірми. Саме те, що бачиться менеджерові щодо місця своєї компанії на ринку, і є стратегічним баченням.
Визначення конкретних цілей допомагає перейти від загального формулювання місії до окремих планів роботи, за допомогою яких можна досягти успіху. Задана мета вміщує в собі ряд бажаних результатів, для досягнення яких потрібні визначені зусилля та організовані дії.
Ціль слугує для вироблення напрямків діяльності і прогресу підприємства будівельного комплексу.
Плановані цілі можуть бути як короткостроковими, так і довгостроковими. Перші спрямовані на негайне одержання бажаних результатів, другі - змушують замислитися над тим, що необхідно розпочати зараз, щоб зміцнити положення фірми і поліпшити показники роботи в довгостроковій перспективі. Як правило, коли має бути вибір між досягненням довгострокових і короткострокових цілей, переваги повинні мати довгострокові цілі організації будівельного комплексу.
Існують два типи цілей: фінансові і стратегічні. Фінансові цілі обов'язкові, тому що при недостачі фінансових коштів, компанія може залишитися без ресурсів, необхідних їй для росту і процвітання. Стратегічні цілі спрямовані на зміцнення конкурентних позицій підприємства на ринку. Фінансові цілі припускають збільшення таких показників, як обсяг прибутку, віддача від інвестицій, одержання готівкових грошей, розміри позик і дивідендів. Стратегічні цілі відносяться до конкурентоздатності фірми і спрямовані на забезпечення більш високих темпів росту, чим у середньому по галузі; на збільшення частки ринку, на поліпшення якості продукції і наданих послуг у порівнянні з конкурентами, на досягнення низького рівня витрат, на поліпшення репутації фірми. Проникнення на закордонні ринки, використання передових технологій і розвиток різних можливостей зростання також є стратегічними цілями організації будівельного комплексу.
Реалізуючи стратегію фірми, менеджер зіштовхується з проблемою, як досягти намічених результатів в умовах внутрішньої фірмової ситуації і її перспектив. Щоб визначити стратегію, необхідно вивчити внутрішній стан фірми і зовнішні фактори. Стратегія одночасно є проактивною (спрямованою) і реактивною (такою, що адаптується). Стратегія складається з запланованих дій (намічена стратегія) і необхідних дій у випадку непередбачених обставин (незаплановані стратегічні рішення). Отже, стратегію найкраще розглядати як комбінацію з запланованих дій і швидких рішень по адаптації до нових досягнень промисловості і нової диспозиції на поле конкурентної боротьби. Задача складання стратегії містить у собі розробку плану дій або наміченої стратегії і їх пристосування до ситуації, що змінюється. Поточна стратегія - складається менеджером з урахуванням подій, що відбуваються як усередині, так і за межами фірми.
Задача реалізації стратегії організації будівельного комплексу складається в розумінні того, що необхідно зробити, щоб стратегія працювала і були дотримані намічені часові терміни її виконання. Робота з реалізації стратегії спочатку відноситься до сфери адміністративних задач, що містить у собі наступні основні моменти:
створення організаційних можливостей для успішного виконання стратегії;
керування бюджетом з метою вигідного розміщення коштів;
визначення політики фірми, що забезпечує реалізацію стратегії;
мотивацію службовців для більш ефективної роботи; при необхідності видозміна їхніх обов'язків і характеру роботи з метою досягнення найкращих результатів по реалізації стратегії;
погоджування розмірів винагороди з досягненням намічених результатів.
створення сприятливої атмосфери усередині підприємства для успішного виконання наміченої мети;
створення внутрішніх умов, що забезпечують персоналові підприємства умови для щоденного ефективного виконання своїх стратегічних ролей;
використання самого передового досвіду для постійного поліпшення роботи;
забезпечення внутрішнього керівництва, необхідного для просування по шляху реалізації стратегії і контролю за тим, як стратегія повинна бути виконана.
Всі чотири попередні задачі переглядаються не один раз. Постійна поява нових обставин змушує вносити корективи. Довгостроковий напрямок розвитку може бути змінено, діяльність підприємства будівельного комплексу - переорієнтовано, задачі керування, з погляду майбутнього підприємства, можуть бути переглянуті. В залежності від минулого досвіду і майбутніх перспектив мети діяльності підприємства можуть бути змінені. Зміна прогнозу розвитку підприємства, нові цілі, коливання на ринку спричиняють коректування стратегії.
Дата добавления: 2015-10-09; просмотров: 1006;