Порядок визнання доходів від звичайної діяльності
Види доходів | Особливості визнання |
Дохід (виручка) від реалізації продукції | - покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з правом власності на продукцію (товар, інший актив); - підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами); - сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена; - є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені. |
Дохід від надання послуг | - можливість достовірної оцінки ступеня завершеності надання послуг на дату балансу; - можливість достовірної оцінки витрат, здійснених для падання послуг та необхідних для їх завершення. |
Продовження таблиця 10.11
Дохід від використання активів підприємства іншими сторонами | - відсотки визнаються у тому звітному періоді, до якого вони належать, виходячи з бази їх нарахування та строку користування відповідними активами; - роялті визнаються за принципом нарахування згідно з економічним змістом відповідної угоди; - дивіденди визнаються у періоді прийняття рішення про їх виплату. |
У наказі про облікову політику необхідно розкрити порядок оцінки ступеня завершеності операцій з надання кожного виду послуг.Така оцінка проводиться:
- вивченням виконаних робіт (коли сторони, вивчивши обсяг наданих послуг, визначили ступінь їх готовності та оцінили їх конкретну суму);
- визначенням питомої ваги обсягу послуг, наданих на певну дату, у загальному обсязі послуг, які мають бути надані;
- визначенням питомої ваги витрат, яких зазнає підприємство у зв'язку із наданням послуг, у загальній очікуваній сумі таких витрат. Сума витрат, здійснених на певну дату, включає тільки ті витрати, які відображають обсяг наданих послуг на цю саму дату.
Дохід (виручка) від виконання робіт з тривалим циклом визначається по завершенні виконання робіт у цілому або у міру їх готовності (по закінчених етапах або комплексах робіт) шляхом: 1) огляду виконаних робіт; 2) співвідношення виконаних робіт на дату балансу до загального їх обсягу за договором; 3) співвідношення фактично понесених витрат на дату балансу до їх оціненої загальної суми.
Організація обліку доходіві результатів фінансово-господарської діяльності включає: розробку системи оперативного обліку доходів і результатів господарювання як у цілому по підприємству, так і у розрізі структурних підрозділів, видів діяльності та видів прибутків (збитків); розробку методики і техніки синтетичного й аналітичного обліку доходів, результатів та прибутків (збитків); вибір регістрів аналітичного і синтетичного обліку доходів і фінансових результатів; розробка порядку розподілу прибутку.
Для організації обліку доходів від реалізації продукції(робіт, послуг) необхідно: визначити спосіб передавання відділом збуту до бухгалтерії планів реалізації, місячних графіків відвантаження продукції, нарядів і рознарядок реалізації, договорів з покупцями та інших документів, що є підставою для відпуску продукції покупцям; вибрати первинні документи на відпуск продукції, надання послуг, виконання робіт {товарно-транспортна накладна, накладна на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів, акт виконаних робіт, наданих послуг) і документів, що є обов'язковими додатками до них (технічні паспорти, специфікації, сертифікати, свідоцтва про якість); встановити порядок оформлення документів на відвантаження продукції, надання послуг та виконання робіт; розробити методику і техніку аналітичного і синтетичного обліку доходів; вибрати регістри обліку.
У проекті організації обліку встановлюється порядок передавання комірниками і експедиторами до бухгалтерії документів на продукцію, що була відвантажена; методика і техніка обробки документів у бухгалтерії; методика і техніка складання платіжних вимог-доручень та порядок передавання їх покупцям і замовникам.
Для своєчасного відображення в обліку доходів від реалізації продукції та прискорення одержання виручки документи про відвантаження продукції повинні передаватись до бухгалтерії щоденно, а при цілодобовому відвантаженні продукції - по закінченні кожної зміни під підпис особи, що їх одержує. Для своєчасного виконання облікових робіт розробляють графіки приймання-здавання документів та їх подальшої обробки.
Для розробки методики і техніки обліку доходів від реалізації продукції (робіт, послуг) необхідно вибрати носії первинної вхідної, первинної постійної та вихідної інформації, а також систему обробки показників. Первинними носіями вхідної інформації є накази-накладні, товарно-транспортні накладні, якими оформлюють відвантаження готової продукції. При використанні комп'ютерної техніки показники документів переносяться на електронні носії інформації, які формуються за видами продукції, покупцями та регіонами. Система обробки показників залежить від форми обліку підприємства та наявної комп'ютерної техніки.
Вихідна інформація може бути представлена на різноманітних за формою та способом складання носіях інформації. Для обліку доходів слід обирати оптимальну кількість раціонально побудованих носіїв: відомостей (при журнальній формі обліку) та електронних носіїв при застосуванні комп'ютерної техніки.
Незалежно від форми обліку відомості аналітичного обліку відкривають за видами доходів, центрами відповідальності та видами (групами) продукції, товарів, робіт, послуг, за регіонами збуту та іншими напрямками, визначеними підприємством. Відомості обліку заповнюють на основі первинної документації з обліку відвантаження продукції, виконання робіт або надання послуг (товарно-транспортна накладна, накладна на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів, акти виконаних робіт, рахунки-фактури, квитанції, тощо).
Аналітичний облік фінансових результатівнеобхідно організувати за видами діяльності підприємства, структурними підрозділами, видами (групами) продукції, робіт, послуг, що є предметом його діяльності.
Результати фінансово-господарської діяльності підприємства залежать від підсумків господарювання кожного структурного підрозділу, тому аналітичний облік фінансових результатів необхідно організувати у розрізі кожного цеху, відділу, дільниці. Це дозволить оперативно встановлювати участь кожного з них у формуванні фінансових результатів підприємства та управляти їхньою діяльністю.
Облік збитків, втрат та інших непродуктивних витрат організується апаратом бухгалтерії у процесі приймання та обробки первинної документації. Кожному з бухгалтерів доручають здійснювати оперативний облік збитків за тією дільницею обліку, по якій він веде бухгалтерський облік та закріпленому за ним структурному підрозділу. Наприклад, облік штрафів, пені, що нараховують при придбанні виробничих запасів, доручають старшому бухгалтеру матеріального сектору бухгалтерії; облік цілодобових або позмінних простоїв обладнання веде бухгалтер з обліку основних засобів, а простоїв працівників - бухгалтер з обліку праці та її оплати; облік браку та втрат від нього покладається на бухгалтера сектору обліку витрат виробництва, тощо. Обов'язки з обліку збитків та втрат закріплюються наказом по підприємству, зазначаються у посадових інструкціях на основі схеми обліку непродуктивних затрат і втрат (табл. 10.12).
Таблиця 10.12
Дата добавления: 2015-10-09; просмотров: 780;