Чи є Інтернет злом для підприємства? Ні! Що ж він може доброго підприємству дати і за яких умов? Це вже тема інших, наступних статтей на цьому сайті.

У попередньому розділі
мною було наведено ряд суттєвих загроз та небезпек, що несе у собі непродумане під’єднання до Інтернету робочих місць на підприємстві чи в установі.

Проте це зовсім не значить, що Інтернет на підприємстві є безумовно шкідливим і не може принести реальної користі. У даній статті власне і розглядаються можливі прибутки підприємства від впровадження на робочі місця доступу до глобальної мережі.

Глянемо тепер на основні прибутки, які несе в собі Інтернет для підприємства.

Оптимізація управління та взаємодії з партнерами

Основними плюсами Інтернету з цієї точки зору є використання систем електронних повідомлень: електронної пошти, інтернет-пейджерів (типу ICQ) та організації доступу до онлайн-форумів та системи підтримки групової роботи.
Зокрема з’являється можливість за прийнятну ціну:

· Налагодити взаємодію філій та віддалених підрозділів (принаймні обмін документацією, розпорядженнями, зведеною інформацією). Дана можливість є особливо актуальною для національних холдингів, підприємств, філії яких розміщені в різних регіонах України та для підприємств, які розташовуються у багатьох країнах світу.

· Налагодити оперативне спілкування з партнерами, причому спілкування пряме – між відповідальними особами на кожному з підприємств, без залучення різноманітних “канцелярій”, “приймалень” і т.п. Працівники підприємств безпосередньо обмінюються листами чи повідомленнями, за необхідності – переадресовують їх колегам.

· Впровадити систему приватних онлайн-консультацій для клієнтів (вимагає встановлення сайту підприємства та спеціального програмного забезпечення);

· Впровадити практику публічних консультацій для клієнтів. Таке консультування може робитися на власному сайті. Проте частіше таке консультування буває ефективним на певному спеціалізованому Інтернет-форумі. На популярному форумі відкривається спеціалізована нитка (thread) або навіть розділ, де фахівці підприємства дають належні відповіді та консультації клієнтам.

З наведеного списку зразу видно видно, що Інтернет дає значні переваги в управлінні та співпраці з клієнтами. Проте лише за однієї умови – достатнього рівня кваліфікації працівників та їхнього відповідального та ініціативного ставлення до виконання своїх обов’язків за допомогою глобальної мережі.

Підвищення рівня інформування підприємства та кваліфікації працівників

Інтернет є багатим джерелом інформації, у якому вистачає і сміття і справді вартісних речей. Користувачі в Інтернеті можуть знаходити цінну та актуальну інформацію, що має безпосередній стосунок до виконання їхніх службових обов’язків.

Отже, для підприємства інтернет може бути корисним у наступних напрямках:

· Отримання актуальної та необхідної інформації. Керівники, юристи, економісти, інженери-виробничники отримують з мережі фахову інформацію, нормативні дані тощо. Найбанальнішими прикладами є курси валют, прогноз погоди, новини економіки. Частою практикою є доступ до платних сервісів, де гарантовано надається нова, достовірна, та повна інформація.

· Підвищення кваліфікації працівників. Працівники мають змогу підтримувати та підвищувати свій фаховий рівень, читаючи фахові матеріали та вступаючи в дискусії на фахових форумах.

· Загальний розвиток працівників. Доступ до інтернету є сильним стимулом для поглибленого вивчення та освоєння комп’ютерної техніки, програм, набуття спеціальних навичок. Крім того, Інтернет часто стимулює вивчення іноземних мов та освоєння нових навичок спілкування.

Усі ці плюси можуть мати місце лише за дотримання умови свідомого відповідального використання Інтернету працівниками підприємства. Запорукою цього є ненав’язливий контроль за діями, постійна допомога користувачам у пошуку ресурсів та стимулювання ініціативи по використанню Інтернету. Підозрюю, що в близькому майбутньому появиться навіть спеціальна посада – “фахівець по пошуку та поведінці в Інтернет”. Або ж дану функцію виконуватимуть запрошені по угодах зовнішні спеціалісти.

Покращення атмосфери в колективі
Як не парадоксально, Інтернет може стати в колективі як детонатором конфліктів, так і ще одним засобом єднання колективу та покращення ділової атмосфери. Очевидно, суть тут у наступному – Інтернет здатен загострити та підкреслити ті особливості людських стосунків, які мають місце на підприємстві. Тому впровадження інтернету в умовах “громадянської війни” на підприємстві є небезпечним.

Проте, позитивний вплив на колектив Інтернету є значним. Тут, зокрема:

· Підвищення поваги підлеглих до керівництва, яке “думає про людей”.
Можливість розв’язати певні особисті проблеми та задачі, що відповідно можуть підняти працездатність працівника (типу “скачати доньці реферат”).

· Можливість працівника розкрити якісь додаткові грані характеру, які потім піднімлять його авторитет та авторитет колективу.

· Підвищення почуття “команди”. Може вироблятися, зокрема в дискусіях на Інтернет-форумах, коли усі працівники фірми використовують однакову чи схожу атрибутику (підписи, домашня сторінка, аватар тощо) та відстоюють одну думку.

Проте, слід мати на увазі, що дані можливості Інтернету супроводжуються додатковими затратами часу (часто робочого) та трафіку. Тому дані можливості “ідуть в плюс” лише за умови толерантного, відповідального та кваліфікованого використання Інтернету працівниками.Вони повинні бути попереджені та усвідомлювати загрози спаму, вірусів, небажаність доступу до порно-сайтів, варез-архівів тощо. Користувачі повинні розуміти фізичні величини, в яких вимірюється трафік та усвідомлювати допустимі для них межі таких величин.

Відмітимо руйнівний для атмосфери характер дій адміністраторів мережі по жорсткому регламентуванню доступу до певних ресурсів. Наприклад:

· Обмеження доступу до електронної пошти та інтернет-поштамтів.

· Обмеження доступу до сайтів-новин та політичних сайтів.

· Обмеження доступу до форумів, чатів, блогів.

· Обмеження доступу до електронних бібліотек.

· Обмеження типу “білий список”.

Такі обмеження породжують неприйняття користувачами та налаштувують їх як проти адміністаторів локальних мереж так і проти керівництва. Особливо, якщо обмеження введені не зразу, а вже після того, як користувач звик до них. Знаю випадок, коли висококваліфікований працівник звільнився з підприємства в знак протесту, що йому було обмежено доступ до його улюбленого форуму.

УДК 004.738.5

ВИКОРИСТАННЯ ІНТЕРНЕТ-ТЕХНОЛОГІЙ: ПЕРСПЕКТИВИ

РОЗВИТКУ

Писаренко В. П., д. держ. упр.

ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»

В даний час кожна компанія, яка прагне вижити у своєму конкурентному середовищі, повинна мати не тільки автоматизовані підсистеми бухгалтерського обліку та зарплати, але і підсистеми управління взаємовідносинами з клієнтами та підтримки прийняття рішень, підсистеми, що виходять за територіальні та тимчасові межі компаній, засновані на технологіях Інтернет.

Використання мережі Інтернет в діяльності підприємства дає можливість підвищити конкурентоспроможність товарів, розширити ринки збуту, знаходити нових постачальників, посередників та споживачів. Це відповідає бізнес-процесам залучення клієнта, вивчення його потреб, самого акта вчинення правочину (транзакція) і післяпродажного обслуговування, тобто система повинна охоплювати всі без винятку бізнес-процеси взаємодії компанії з клієнтом. Таку систему функціонування може забезпечити використання Інтернет — технологій.

Серед властивостей інформаційних технологій, що мають найважливіше значення для розвитку сучасного суспільства, економіки та менеджменту, фахівці відзначають сім найбільш важливих:

— інтернет-технології дають можливість активізувати інформаційні ресурси суспільства та підприємств, які сьогодні є основним фактором розвитку. Дослідження показують, що грамотне використання інформаційних ресурсів значно економить природні ресурси нашої планети;

— інтернет-технології' дозволяють оптимізувати (в першу чергу автоматизувати) інформаційні процеси. У багатьох розвинених країнах основна частина працездатного населення бере участь в обробці, зберіганні і передачі інформаційних продуктів і послуг;

— інтернет-технології' є елементом, який використовується в більш складних виробничих і соціальних процесах;

— інтернет-технології організовують інформаційну взаємодію між людьми і активно використовуються при підготовці та розповсюдженні масової інформації. Завдяки їм, нарешті вирішено питання поширення інформації про товар або послугу, передачі інформаційного продукту. Межі більше не мають впливу в інформаційній сфері;

— інтернет-технології' надають колосальний вплив на інтелектуалізацію суспільства та економіки. У всьому світі - комп'ютерна техніка, навчальні програми та файли мультимедіа — звичні атрибути повсякденного життя;

— інформаційні технології відіграють ключову роль в отриманні та накопиченні нових знань, використання яких підвищує ефективність економічних процесів, що протікають як в рамках окремої компанії, так і на території всієї планети;

— вирішальним фактором для розвитку суспільства на сучасному етапі є те, що використання Інтернет-технологій може надати дієвий вплив на рішення головних проблем глобальної економіки людства [1].

Ці властивості Інтернет-технологій надають економікам всіх країн світу можливість активно розвиватися. Але при цьому впровадження Інтернет- технологій у внутрішній простір будь-якої компанії - досить трудомісткий процес. Це пов'язано з тим, що Інтернет-технології є складною системою, що складається з фізичних та логічних компонентів.

Одним з найфундаментальніших чинників впливу мережі Інтернет на економіку є якісні зміни в умовах обміну інформацією між людьми. Інтернет дає безпрецедентні можливості для співпраці, досліджень, комунікацій.

Відзначається, що завдяки масовому використанню Інтернет-технологій в діяльності компаній в загальноекономічному середовищі країни спостерігаються наступні зміни:

— формуються нові моделі ведення бізнесу (інформаційне партнерство);

— починають використовуватися нові принципи управління бізнесом (менеджмент 5-го покоління);

— з'являються нові правила успішної індивідуальної поведінки [2].

Два основних напрямки використання Інтернет в бізнесі: Інтернет як засіб комунікації, джерело довідкової інформації, засіб реклами і маркетингу для ведення бізнесу (господарської діяльності) поза електронних мереж і Інтернет як інструмент ведення електронного бізнесу, заснованого на принципах мережевої економіки [3].

Виникають нові Інтернет-економічні відносини та інститути, що базуються на потенційно необмежених інформаційних ресурсах. Вони приходять у суперечність з відносинами та інститутами індустріальної і традиційної економічних систем, в основі яких лежать обмежені природні, трудові та інвестиційні ресурси. В цих умовах зазнають значних змін відомі економічні закони: зростання потреб і їх задоволення на основі обмежених ресурсів, попиту і пропозиції, спадної віддачі факторів виробництва. Більше того - виникають нові економічні закони, що вимагають обґрунтування та застосування відповідного наукового та категоріального апарату [4].

Застосування Інтернет-технологій у внутрішньому просторі організацій, що отримало назву «Інтранет», дозволяє їм підвищити ефективність свого функціонування.

При створенні нових мережевих форм організації, а також при модернізації існуючих розробники, як правило, орієнтуються на такі основні потенційні переваги Інтернет-економічних відносин, що дозволяють одержати істотну економію на трансакційних витратах:

— економія на переміщеннях;

— створення єдиного внутрішньо фірмового інформаційного простору;

— колективне формування інформаційних ресурсів;

— внутрішньо фірмова координація.

Структура ринку з використанням Інтернет — технологій розширює кордони, створює нові ринки збуту та звичайно вимагає від виробника швидких реакцій на мінливі смаки своїх клієнтів.

Список використаних джерел

1. Интернет-технологии в современном мире [Електронне джерело] / Веб студия Startov Company. — Режим доступу : http://startov.ru/internet- tehnologii.html

2. Саєнко М. Г. Стратегія підприємства : [підручник] / М. Г. Саєнко. — Тернопіль : «Економічна думка», 2006. — 390 с.

3. Економічна інформатика : [навчальний посібник] / Ткаченко В. А., Під'ячий Г. Ю., Рябик В. А. - Харків : НТУ «ХПИ», 2011. - С. 34-81.

4. Красильников О. Ю. Теоретические основы Интернет-экономики / О. Ю. Красильников, Е. В. Красильникова. — Саратов : Изд-во «Научная книга», 2007. — С. 13-61.

— 9.2. Напрямки застосування, переваги та недоліки Intranet.








Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 820;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2025 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.014 сек.