Правова природа відносин з надання медичної допомоги
В умовах формування соціально орієнтованого суспільства і диспозитивності цивільно-правового регулювання відбувається подальша лібералізація приватноправового сектора у сфері охорони здоров'я. Ця тенденція нормативно забезпечується положенням ст. 49 Конституції України, яка закріплює право громадянина на безоплатну медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я і, одночасно, гарантує розвиток лікувальних закладів усіх форм власності.
У результаті, незважаючи на значну роль адміністративних способів, за сучасних умов пріоритетними стають приватноправові способи регулювання правовідносин, пов'язаних з наданням медичних послуг, що знайшло відображення в особливостях правової природи відносин з надання медичної допомоги, а також у специфіці підстав, поняття та елементів зобов'язань з надання медичних послуг.
Присутність елементів публічного і приватного характеру цих правовідносин пояснює передумови обгрунтованих доктриною різних підходів щодо галузевої приналежності відносин у сфері охорони здоров'я і правових норм, що їх регулюють.
З приводу правової природи відносин з надання медичної допомоги в науковій літературі обгрунтовано чотири основні позиції.
Одна група вчених відносини з приводу надання медичної допомоги відносить до предмета цивільно-правового регулювання (В. Л. Суховерхий, В. А. Ойгензихт, А. М. Савицька, М. С. Малеїн). Прихильники цього підходу обґрунтовують свою позицію тим, що основою надання медичної допомоги є договір, і цей договір за своєю природою є цивілістичним.
Другий підхід полягає в тому, що відносини щодо медичного обслуговування є адміністративно-правовими і мають охоплюватися галуззю адміністративного права (Г. І. Петров).
Наступна позиція з'явилася у 70—80-х роках XX ст. і ґрунтувалася на тезі про визнання медичної допомоги одним із видів соціального забезпечення. Прихильники «медичного права» предметом цієї галузі визнавали комплекс суспільних відносин, які складаються з приводу лікування захворювань; суб'єктами цих відносин виступають державні медичні установи і громадяни.
Обґрунтовується якісна своєрідність цих суспільних відносин і визнання сутності медичного права як соціального права, в якому є елемент соціального надання і який належить до сфери медико-соціальної допомоги.
Ряд учених (Р. І. Іванова, В. А. Тарасова) розглядають медичне право як підгалузь права соціального забезпечення, аргументуючи цей висновок тісним зв'язком охорони здоров'я з державою, а медичне обслуговування розглядають як форму державних соціальних гарантій, подібну до пенсійного забезпечення.
Нарешті, четверта позиція грунтується на визнанні права охорони здоров'я комплексною галуззю права (законодавства). Лікарським (медичним) правом, або правом про охорону здоров'я, визнається система нормативних актів (норм), що регулюють організаційні, майнові, особисті відносини, котрі виникають у зв'язку з проведенням санітарно-епідеміологічних заходів і наданням лікувально-профілактичної допомоги громадянам.
Останнім часом все більшого поширення набуває теза про комплексний характер медичного права як прикордонної комплексної галузі права, що регулює суспільні відносини у сфері медичної діяльності, тобто охоронооздоровчі та інші тісно пов'язані з ними відносини. Проявом комплексної природи медичної діяльності визнається виділення складових такої діяльності у вигляді процесів медичної допомоги, системи медичного страхування, виробництва лікувальних засобів і виробів медичного призначення, організації реабілітаційно-відновлюючих заходів і «багато чого іншого».
Методологічний недолік наведених варіантів розуміння «медичного права» як галузі права (комплексної чи самостійної) ґрунтується на змішуванні поняття галузі права і галузі законодавства. Формування сукупності нормативних актів щодо здійснення медичної діяльності властиве формуванню саме галузі законодавства. Як галузеве утворення медичне право не може розглядатися через відсутність однорідного предмета і методу правового регулювання оздоровчих відносин.
Слід розмежовувати приватні й публічні відносини при здійсненні медичної діяльності. Приватні медичні правовідносини існують в юридичній формі зобов'язання з надання медичних послуг, підставами для
якого може виступати договір про надання медичних послуг, одностороння обіцянка або дії в інтересах третьої особи без доручення.
Усі відносини, які регулюються законодавством про надання медичної допомоги і відповідають вимогам ст. 1 ЦК (тобто побудовані на засадах рівності), слід відносити до числа цивільно-правових.
До всіх зобов'язань, які виникають з приводу надання медичних послуг, мають застосовуватися загальні норми цивільного права, якщо інше не міститься в присвячених таким договорам законодавчих актах (зокрема, в Основах законодавства про охорону здоров'я, Законі України «Про захист прав споживачів» тощо)1.
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 919;