Соціально-психологічний підхід до аналізу сім’ї
Соціально-психологічний підхід до аналізу сім’ї передбачає розгляд передусім її виховної та репродуктивної функцій. Сім’я — це реальне втілення соціально-психологічного впливу на індивіда, у колі якого опиняються інтелект, емоційно-чуттєва сфера особистості, її погляди, орієнтації, потреби. Вона здійснює вплив на людину через спілкування, діяльність, особистий приклад дорослих членів родини, через оцінку конкретної поведінки та самоаналіз. Одночасно вплив сім’ї пов’язаний з дією інших інституцій соціалізації — школи, засобів масової інформації, референтних груп, значущих осіб і т. п. Коли їхня соціальна діяльність збігається з тим, що відбувається в сім’ї, процес соціалізації підростаючого покоління відбувається гармонійно. Суттєва розбіжність у впливах несе в собі зародок суперечностей, загрозу непристосованості індивіда до найближчого соціально-психологічного оточення зокрема і соціуму загалом. Цивілізоване суспільство зацікавлене в міцній, дружній, щасливій, згуртованій, здоровій, духовно багатій родині. Серед основних чинників, які справляють найефективніший вплив на становлення особистості в сім’ї, можна виокремити такі: особистий приклад батьків, їх суспільне обличчя й авторитет; моральний приклад — спосіб життя родини, її уклад, традиції, стосунки всередині сім’ї, емоційно-психологічний і моральний клімат; культурно-освітній рівень батьків та інших дорослих членів родини; стиль спілкування в сім’ї; ступінь відповідальності старших за виховання дітей; характер організації родинного дозвілля; матеріально-побутові умови; професійний досвід батьків. Водночас абсолютизація будь-якого з них, так само як і недооцінка того чи іншого чинника суттєво позначаються на виховних можливостях родини, роблять сім’ю неспроможною в плані соціалізації підростаючого покоління.
В наш час зростає увага соціальної психології до вивчення ролі сім’ї в емоційній стабілізації індивідів, у сексуальному контролі, задоволенні сексуальних потреб і потреб в особистому щасті й любові. Діти — свідки всього того, що діється в родині. Процес соціалізації зумовлений тим, яку цінність надає особистість сімейній стороні життя, як визначаються подружні й батьківські обов’язки, як поєднується цей аспект морально-психологічного, емоційно-духовного самовизначення з іншими (самовизначенням у професійній, суспільній та інших сферах). Часті сімейні конфлікти, розлучення травмують душу не лише дитини, але й усіх інших членів родини. Як наслідок, чимало дітей, знаючи, якою не повинна бути сім’я, в той же час не знають, якою вона має бути, що дуже небезпечно для майбутнього їхньої особистої родини. Наявність майбутньої сім’ї часто виступає для молодої генерації як обов’язкова, звична й часто не дуже приваблива саме внаслідок своєї буденності, відсутності психологічного захисту, емоційної підтримки в родині.
Важливим соціально-психологічним аспектом у вивченні сім’ї є аналіз чинників, що впливають на стабільність майбутнього шлюбу та на подружні стосунки власне сімейного життя. Щодо дошлюбних чинників, які впливають на стабільність шлюбу, то вітчизняні й зарубіжні дослідники виокремлюють передусім такі, що прямо корелюють із стабільністю шлюбу (вища освіта чоловіка, соціальний статус родини, позитивна оцінка респондентами успішності сімейного життя батьків, тривалість дошлюбного знайомства, залицяння, взаємне позитивне перше враження один про одного, період залицяння — рік і більше, ініціатива про укладання шлюбу з боку чоловіка, весільні святкування та ін.) і ті, що обернено корелюють із стабільністю шлюбу (ранній чи пізній вік вступу в шлюб, більш висока освіта дружини, аніж чоловіка, виховання в неповній сім’ї, нестійкість стосунків у період знайомства, наявність дошлюбної вагітності, негативне ставлення батьків до шлюбу тощо). Результати свідчать, що власне соціально-психологічних чинників не так уже й багато (виділені курсивом). Важливим є інше: вірогідність розлучення залежить не стільки від соціально-демографічних характеристик майбутнього подружжя (вік, рівень освіти тощо), скільки від сприйняття цих параметрів свідомістю індивіда, їх втілення в його установках, ціннісних орієнтаціях. Стосовно власне сімейного життя, яке асоціюється з народженням дітей, їх вихованням, зародженням і розвитком подружніх стосунків, то тут також виокремлюють дві групи чинників: ті, що прямо корелюють із стабільністю шлюбу (високі репродуктивні установки жінок, наявність у родині голови, спільне прийняття основних сімейних рішень, проведення подружжям разом вільного часу, подібність сімейних цінностей, низька конфліктність у різних сферах життя, висока адекватність сприйняття подружжям один одного та ін.), і такі, що обернено корелюють із стабільністю шлюбу (вживання алкоголю чоловіком, розбіжність в установках подружжя на професійну діяльність дружини й характер верховодства в сім’ї, обмеженість спілкування, відсутність адаптивної поведінки та установок подружжя, незадоволеність сексуальними стосунками, відсутність довіри й підтримки з боку чоловіка чи дружини тощо). Практично всі перелічені чинники є соціально-психологічними. Водночас цей перелік є неповним: у ньому, зокрема, не представлені діти. Надійність окремих показників невелика (наявність у сім’ї голови, вживання алкоголю чоловіком та ін.).
Актуальним на сьогодні для соціальної психології є вивчення сім’ї з точки зору подружньої сумісності й подружньої адаптованості. Згідно з результатами досліджень, наявні індивідуально-психологічний, соціально-психологічний і соціокультурний рівні подружньої сумісності, кожний з яких має свою специфіку на різних етапах життєвого циклу родини. Високий рівень психологічної сумісності сім’ї досягається не одразу. Він формується в процесі розвитку родинних стосунків, які виступають як найбільш важливі, значущі для індивіда. Сім’я на ранніх, найбільш важливих для подальшого розвитку етапах життя, є єдиною, а пізніше однією із найважливіших соціальних груп, до яких входить індивід. Сімейні події більшою мірою беруться близько до серця, ніж зовнішні аналогічні події у сфері трудової діяльності й т.п. Спільне ведення домашнього господарства, побут, емоційні стосунки, сексуально-еротична сфера життя сім’ї — усі вони взаємопов’язані і працюють на подружню сумісність. Оволодіння вміннями, навичками, способами самоконтролю й саморегуляції емоцій дають змогу подружжю гармонізувати свої взаємини, сприяють формуванню зрілої сім’ї.
Говорячи про згуртованість сім’ї, стабільність шлюбу, психологи підходять до аналізу цих феноменів передусім з точки зору об’єктивних і суб’єктивних показників сімейного щастя й чинників, які визначають досягнення цих показників. Дані чинники поділяються на об’єктивні і суб’єктивні, а також на зовнішні і внутрішні. До зовнішніх об’єктивних факторів належать стабільність соціальної системи, до якої належить сім’я, а також рівень життя в країні. До зовнішніх суб’єктивних чинників — ефективність правових і моральних норм, культурних і національних традицій. Внутрішні об’єктивні чинники охоплюють матеріальні умови проживання конкретної сім’ї, а внутрішні суб’єктивні — міжособистісні почуття членів сім’ї (любов, взаємоповага), а також сумісність і задоволення шлюбом.
Суттєвим аспектом соціальної психології є аналіз проблеми розлучення. Зростання кількості розлучень впливає на морально-психологічний клімат сім’ї, на психіку дітей, етапи їхнього становлення. В цьому контексті важливо проаналізувати мотиви розлучення. Численні опитування молодих пар показують, що на процес прийняття рішення про розлучення впливає думка інших людей, матеріальний стан родини, можливість кращого проведення дозвілля і професійного зростання, зловживання алкоголем одного із подружжя.
В цілому, вивчаючи моральний, соціально-психологічний потенціал сім’ї, слід наголосити на його надзвичайній суперечливості, зумовленій сукупністю об’єктивних і суб’єктивних чинників. Ці чинники в основному продукуються особливостями соціально-економічної і політичної ситуації в суспільстві, а також особливостями соціально-психологічної і психолого-педагогічної ситуації в сім’ї.
Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 1410;