Загальні правила поводження з іноземцями
В міжнародній сфері діловий етикет у цілому слідує нормам і традиціям, найбільш повно вираженим у дипломатичному протоколі і етикеті. Під дипломатичним протоколом розуміється сукупність загальноприйнятих норм, правил і традицій, дотримуваних офіційними особами в міжнародному спілкуванні. При цьому дипломатичний етикет, як важлива частина протоколу, регламентує правила поведінки офіційних осіб під час різних заходів, що включають переговори, зустрічі делегацій, візити, бесіди, взаємні уявлення, прийоми і т.д.
Сучасний етикет успадковує звичаї практично всіх народів від сивої старовини до наших днів. В основі своїй ці правила поведінки є загальними, оскільки вони дотримуються представниками не тільки якогось даного суспільства, але і представниками самих різних соціально-політичних систем, існуючих в сучасному світі.
Дипломатичний протокол і діловий етикет носять наднаціональний характер і у зв'язку з цим отримали широке розповсюдження у сфері міжнародного ділового спілкування.
Основні принципи протоколу відповідають етичним нормам ділового і світського спілкування і включають:
· взаємну ввічливість;
· такт;
· невимушеність (природність, розкутість, але не фамільярність;
· розумність(раціональність);
· обов'язковість.
Будь-яка ділова зустріч проводиться з певною метою. Саме спілкування у діловій практиці, як правило, підтримується взаємною зацікавленістю. Щоб задовольнити зацікавленість сторін, і організується зустріч.
Щоб ефективно провести ділову зустріч, до неї необхідно серйозно підготуватисьі продумати все до дрібниць.
Про ділову зустріч прийнято домовлятися заздалегідь, при цьому відрізок часу між домовленістю і самою зустріччю залежить від конкретних обставин та її програми.
Особливої ретельності вимагає організація зустрічі з іноземцями. До такої зустрічі потрібно, безперечно, готуватися завчасно, передбачивши всі елементи програми їх перебування:
· порядок зустрічі;
· персональний склад учасників;
· участь представників ЗМІ;
· вручення квітів;
· вітальні промови;
· розміщення у готелі;
· ділову частину;
· відвідування культурних об'єктів;
· поїздки по країні;
· неофіційні прийоми;
· проводи.
Також при зустрічі делегації необхідно правильно визначити рівень зустрічаючих. Загальне правило таке: зустрічає той, хто запрошував, хто підписував лист із запрошенням, як виняток – один із його заступників.
При посадці в автомобіль необхідно враховувати такі правила.
· Першим почесним місцем є місце на задньому сидінні праворуч у напрямку руху автомобіля, друге почесне місце – за водієм.
· Першим сідає пасажир на найбільш почесне місце, потім пасажир, що займає друге місце.
· При зустрічах, як правило, займають тільки заднє сидіння.
· Особа, що займає місце № 1, входить через праві дверцята, а решта, щоб не турбувати того, хто сидить на почесному місці,— через ліві. Виходять першими особи, що займають почесні місця.
До візиту делегації, тим більш іноземної, треба добре підготуватися. Іноземці,що чулипро наші труднощі, дуже вдячно сприймають найменші ознаки уваги до себе.
Завчасно потурбуйтесь про те, щоб прибулих до фірми привітно зустріли біля виходу, супроводили до приймальні, запропонували зняти верхній одяг. У приймальній надайте можливість членам делегації розташуватися «як вдома», випити чашку чаю чи кави. До моменту прибуття гостей вся група, що бере участь у переговорах із вашої сторони, має зібратися.
Погане враження справляють господарі, які в присутності гостей входять і виходять, навіть вибачаючись.
Кожен, хто відправляється за кордон, може значно вплинути на іміджділової людини своєї країни. Так, "росіян" (громадян СРСР) на Заході завжди впізнавали по тому, що вони залишають ложечку у склянці або чашці, з яких п'ють. У Скандинавії обурюються з приводу пориву деяких гостей захопити з собою з ресторану залишки сплаченої їжі. Відомий випадок, коли офіціант наздогнав пані, що поклала щось у сумочку, і … налив їй туди соус. "Недбалість" користування басейном також може коштувати дуже дорого: навколо того, що "сплохував", відразу починають розходитися яскраво-червоні кола по воді..
Тому за кордоном найкраще більше знати про країну перебування і слідувати її звичаям.
Поважайте почуття місцевого населення. Враховуйте, що ви можете мимоволі ранити когось своєю поведінкою, що в інших народів – відмінні від наших уявлення про багато що. Це не означає, що одні гірше, інші – краще: вони просто різні.
Дата добавления: 2015-09-29; просмотров: 742;