Організація обліку безготівкових коштів.
Кожне підприємство для збереження своїх грошових коштів і здійснення усіх видів банківських операцій відкриває поточний рахунок у будь-якому банку України за своїм вибором і за згодою даного банку.
Порядок відкриття рахунків у банках. Згідно з Інструкцією про порядок відкриття, використання та закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженою постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. №492 при відкритті поточного рахунка підприємство має надати до банку наступний пакет документів:
а) заяву на відкриття рахунку;
б) нотаріально завірену копію свідоцтва про державну реєстрацію;
в) копію статуту, зареєстрованого нотаріусом або органом, який здійснює реєстрацію підприємств;
г) копію документа, що підтверджує взяття підприємства на податковий облік;
д) довідку про реєстрацію в органах Пенсійного фонду та соціального страхування;
є) картку із відбитком і зразками підписів осіб, яким надано право підпису на грошових документах.
В разі відповідності наданих документів вимогам чинного законодавства, між банком і підприємством укладається в письмовій формі договір банківського рахунку. В ньому зазначаються умови переказу коштів та їх видачі в готівковій формі, порядок сплати банківських послуг, обов'язки, права та відповідальність сторін.
До отримання банком повідомлення про взяття рахунку на облік органом державної податкової служби операції за поточним рахунком здійснюються лише із зарахування коштів.
Після того як банк отримає та зареєструє повідомлення з відміткою про взяття банківського рахунку до податкового обліку, можуть здійснюватися видаткові операції на рахунку. Форма повідомлення має відповідати зразку, зазначеному в Порядку подання податковим органам Повідомлення про відкриття (закриття) рахунків в установах банків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.08.2001 р. № 306.
Види рахунків у банках. Крім поточного рахунку підприємства можуть відкривати інші рахунки: спеціальний рахунок для формування статутного капіталу, поточний рахунок в іноземній валюті, вкладний (депозитний) рахунок, картковий рахунок, акредитив, рахунки в національної валюті з особливим режимом використання.
Рахунок для формування статутного капіталу. Як зазначалося, для відкриття поточного рахунка необхідні деякі документи, що надаються тільки після державної реєстрації підприємства: копія посвідчення про державну реєстрацію підприємства, копія документа, що підтверджує взяття підприємства на податковий облік, довідка про реєстрацію в органах Пенсійного фонду та соціального страхування.
Однак, відповідно до діючого законодавства засновники в деяких випадках ще до моменту державної реєстрації підприємства мають сплатити певну частину своїх внесків. Тому для формування статутного капіталу вони можуть відкрити спеціальний рахунок.
Після одержання банком документів про державну реєстрацію підприємства даний рахунок починає функціонувати як поточний. У випадку відмовлення в державній реєстрації грошові кошти повертаються засновникам, а рахунок закривається.
Поточний рахунок в іноземній валюті призначений для зберігання грошей і проведення розрахунків в безготівковій та готівковій іноземній валюті для здійснення поточних операцій, визначених законодавством України, та для зарахування, використання і погашення кредитів в іноземній валюті підприємства. і Вкладний (депозитний) рахунок —рахунок, що відкривається банком клієнту для зберігання грошей, що передаються клієнтом в управління на встановлений строк або без зазначення такого строку під визначений процент і піддягають поверненню клієнту відповідно до законодавства України та умов договору.
В разі відкриття вкладного рахунку між банком і підприємством укладається договір банківського вкладу, в якому зазначаються:
— вид банківського вкладу;
— сума, що вноситься або перераховується на вкладний (депозитний) рахунок;
— строк дії договору;
— розмір і порядок сплати процентів, умови перегляду їх розміру, відповідальність сторін;
— умови дострокового розірвання договору;
— інші умови за погодженням сторін.
Картковий рахунок — це поточний рахунок, на якому обліковуються операції за платіжними картками. Зарахування коштів на картрахунки підприємств здійснюється з їх поточних рахунків, за рахунок кредиту банку, процентів, нарахованих на залишок коштів на картрахунку, та за рахунок готівки, що вноситься до каси банку.
Підприємства, що мають картрахунки, можуть:
здійснювати розрахунки у безготівковій формі в національній валюті за товари (послуги);
здійснювати розрахунки у безготівковій формі в іноземній валкий за межами України, пов'язані з витратами на відрядження та витратами представницького характеру;
одержувати готівку у національній валюті для здійснення розрахунків, пов'язаних із господарськими потребами, у тому числі для оплати витрат на відрядження в межах України;
одержувати готівку в іноземній валюті за межами України та в установленому порядку на території України в касі емітента для оплати витрат на відрядження.
Порядок закриття рахунків у банках. Поточні рахунки клієнтів банків закриваються:
— на підставі заяви клієнта;
— на підставі рішення органу, функціями якого є ліквідація або реорганізація юридичної особи;
— на підставі відповідного рішення суду або господарського суду про ліквідацію суб'єкта господарювання;
— на інших підставах, передбачених законодавством України або договором між банком і клієнтом.
Крім того банк може самостійно закрити поточний рахунок клієнта, якщо операції за цим рахунком не здійснюються протягом трьох років підряд і на цьому рахунку немає залишку коштів.
За наявності коштів на рахунку банк здійснює завершальні операції за рахунком (з виконання платіжних вимог на примусове списання (стягнення) коштів, виплати коштів готівкою, перерахування залишку коштів на підставі платіжного доручення на інший рахунок клієнта, зазначений у заяві, тощо).
У день закриття рахунку банк зобов'язаний видати клієнту довідку про закриття рахунку.
Документування операцій з грошовими коштами на рахунках у банках. Зарахування коштів на рахунок клієнта здійснюється як шляхом внесення їх у готівковій формі; так і шляхом переказу коштів у безготівковій формі з інших рахунків.
Списання коштів з поточного рахунку здійснюється на підставі платіжних інструментів, вид котрих залежить від форми безготівкових розрахунків, що застосовується підприємством.
Форми платіжних інструментів, на підставі яких здійснюється списання грошових коштів з поточного рахунка, затверджені Інструкцією про безготівкові розрахунки в України в національній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 21.01.2004 р. № 22. Порядок використання специфічного платіжного засобу — банківської платіжної картки — визначено Положеннямпро порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх Застосуванням, затвердженого постановою НБУ від 27.08.2001 р. № 367. Характеристика і порядок складання зазначених платіжних інструментів докладно розглянуто в розділі «Організація обліку розрахунків».
Організуючі документальне оформлення розрахункових операцій підприємство може заключити с установою банку договір про використання електронної системи «Клієнт-банк». Цей програмно-технічний комплекс забезпечує оперативне ведення підприємством своїх банківських рахунків. Бухгалтер на підставі оформлених платіжних доручень, платіжних вимог-доручень та ін. формує електроні платіжні документи та пересилає їх через локальну мережу до установи банку. Крім того, система «Клієнт-банк» дозволяє підприємству отримувати інформацію стосовно курсів валют, банківських реквізитів контрагентів та ін.
Установа банку у встановлені в договорі банківського рахунка терміни (звичайно наприкінці кожного операційного дня) формує і передає підприємству виписку з поточного рахунка в паперовому чи електронному виді.
Виписка є зведеним регістром, у якому відображають залишки грошових коштів на початок і кінець періоду, а також суми надходжень і вибуття з рахунка за кожним платіжним документом. Бухгалтер обробляє виписку банку в «дзеркальному» відображенні, оскільки залишок грошових коштів на рахунку і суми надходжень у виписці відображають за кредитом, а суми, що вибули с поточного рахунка — за дебетом. Причиною такої побудови виписки є те, що з позиції банку всі грошові кошти підприємства є борговими зобов'язаннями банку.
Обробляючи виписку з поточного рахунка, бухгалтер виконує наступні процедури:
— перевіряє відповідність сум у виписці і прикладених платіжних документах;
— здійснює арифметичну перевірку оборотів і залишків;
— проставляє у виписці банку і доданих розрахункових документах проти кожної суми коди кореспондуючих рахунків;
— групує суми за однорідними операціями (за однаковими кореспондуючими рахунками).
Якщо в процесі перевірки виписки виявлені помилково зараховані на поточний рахунок підприємства суми, то необхідно оформити платіжні доручення на їх повернення. У випадку неповернення платежу протягом трьох робочих днів з дати одержання повідомлення банку про здійснення помилкового переказу, питання вирішується у претензійно-позовному порядку.
Схема побудови рахунків для обліку грошових коштів на рахунках у банку.Для накопичення інформації про грошові кошти на банківських рахунках Планом рахунків активу, капіталу, зобов'язань та господарських операцій передбачено активний рахунок 31 «Рахунки в банках»,який має наступні субрахунки:
311 «Поточні рахунки в національній валюті»;
312 «Поточні рахунки в іноземній валюті»;
313 «Інші рахунки в банку в національній валюті»;
314 «Інші рахунки в банку в іноземній валюті».
Організація синтетичного обліку грошових коштів на рахунках у банках.На підставі обробленої виписки банку бухгалтер робить записи в Журналі 1 за кредитом рахунку 311 і Відомості 1.2. за дебетом рахунку 311. У даних регістрах для кожної виписки відводять окремий рядок, у якому відображають підсумкові суми за однорідними операціями, підраховують обороти за дебетом і кредитом рахунку і виводять сальдо на кінець дня. Наприкінці місяця бухгалтер:
— підраховує підсумки за кореспондуючими рахунками і обороти за дебетом і кредитом рахунку за місяць;
— звіряє підсумкові суми в Журналі 1 і Відомості 1.2. з підсумковими сумами, що містяться в регістрах за кореспондуючими рахунками;
— звіряє сальдо за рахунком 311 на кінець місяця з залишком грошових коштів, що відображено в останній виписці банку;
— заносить підсумкові дані з журналу в Головну книгу.
Організація аналітичного обліку грошових коштів на рахунках у банках.Аналітичний облік грошових коштів ведеться за кожних банківським рахунком. З цією метою на кожний поточний або інший рахунок відкривається окремий регістр
Організація відображення інформації про грошові кошти та грошові документи у звітності.Узагальнені дані облікових регістрівформують звітність підприємства, яка є кінцевим етапом бухгалтерської процедури.
На дату складання фінансової звітності залишок грошових коштівта грошових документів збільшує оборотні активи підприємства.
Грошові кошти у касі, на рахунках у банку та у дорозі відображують однією статтею, а грошові документи відносять до інших оборотних активів.
Інформація про зміни, що відбулися з грошовими коштами підприємства і їх еквівалентами за звітний рік, наводиться в Звіті про рух грошових коштів (форма № 3). Підприємство розгорнуто відображує суми надходжень і витрат грошових коштів, що виникають урезультаті операційної (І розділ звіту), інвестиційної (II розділ звіту) і фінансової (ПІ розділ звіту) діяльності.
Інформація про суму грошових коштів підприємства, що знаходяться в касі, на поточному й інших рахунках банку, у дорозі, а також про еквіваленти грошових коштів відбивається в VI розділі «Грошові кошти» Приміток до річної фінансової звітності (форма № 5).
Крім того, у примітках до фінансової звітності наводиться інформація про:
а) склад грошових коштів;
б) склад статей «Інші надходження», «Інші платежі» та інших статей, які об'єднують декілька видів грошових потоків;
в) негроїдові операції інвестиційної та фінансової діяльності;
г) наявність значного сальдо грошових коштів, які є в наявності у підприємства і які недоступні для використання групою, до якої належить підприємство.
Контрольні питання
1.Назвіть задачі організації бухгалтерського обліку грошових коштів у касі підприємства.
2. Опишіть порядок встановлення ліміту залишку готівки в касі
підприємства.
3. Розкрийте порядок документування операцій з руху грошових
коштів у касі.
4. Як на підприємстві організується синтетичний і аналітичний
облік грошових коштів у касі?
5. Вкажіть мету й опишіть порядок інвентаризації грошових коштів і документів у касі підприємства.
6. Опишіть порядок організації обліку грошових документів.
7. Які види банківських рахунків може відкривати підприємство?
8. Розкрийте порядок відкриття поточного рахунка підприємства.
9. Опишіть порядок документального оформлення операцій з руху грошових коштів на поточному рахунку.
10. Як організується синтетичний і аналітичний облік грошових коштів на рахунках у банку?
11. Укажіть переваги застосування електронної системи «Клієнт-
банк».
Тестові завдання за темою
Дата добавления: 2015-09-29; просмотров: 896;