Показники економічної ефективності підприємств
Важливою й актуальною проблемою функціонування аграрних підприємств є підвищення економічної ефективності господарської діяльності. Ефективність виробництва - це складна економічна категорія, в якій відображено ступінь використання механізму дії економічних законів і виявлено найважливіший аспект діяльності підприємства - його результативність.
Для всебічної та глибокої характеристики рівня економічної ефективності діяльності аграрних підприємств застосовують систему економічних показників, що відображають ефективність використання окремих видів ресурсів: землі, виробничих фондів, трудових ресурсів та ін.
Для поверхневої оцінки діяльності аграрних підприємств застосовують систему натуральних і вартісних показників. Натуральні показники ефективності - це урожайність сільськогосподарських культур і продуктивність тварин. Вони слугують основою для розрахунку вартісних показників: валової і товарної продукції, валового та чистого доходу, прибутку й рентабельності виробництва (рис. 3.5.1).
Рис. 3.5.1. Показники економічної ефективності аграрних підприємств
Валовий продукт (валова продукція) - створена за певний період в аграрному підприємстві сільськогосподарська продукція в натуральному або грошовому виразі.
Валовий дохід визначається як різниця між вартістю валової продукції й спожитими матеріальними витратами:
ВД = ВП – МВ.
Чистий дохід розраховується відніманням від вартості валової продукції суми всіх затрат на її виробництво:
ЧД = ВП – ЗВ.
Чистий дохід можна також визначити, якщо від вартості валового доходу відняти суму витрат на оплату праці:
ЧД = ВД – ОП
Частину виробленої продукції підприємства реалізують. Одночасно вони реалізують і частину чистого доходу, виробленого підприємством, що міститься в цій продукції. Реалізована частина чистого доходу повертається у вигляді прибутку. Отже, якщо чистий дохід є категорією сфери виробництва і визначають його при розподілі валової продукції, то прибуток - категорія сфери виробництва й обміну. Його визначають як різницю між виручкою від реалізації продукції та її повною собівартості:
П = В – ПС.
Узагальнюючим показником ефективності діяльності аграрного підприємства є рівень рентабельності. Його розраховують як відсоткове відношення прибутку до повної собівартості продукції.
Ці показники використовують для характеристики діяльності аграрного підприємства загалом і ефективності виробництва окремих видів продукції.
3.6. Перелік питань для самостійної роботи і аудиторного контролю
1. Підприємство та його загальні ознаки
2. Правові основи функціонування підприємств
3. Цілі, функції та напрями діяльності підприємств
4. Виробничий процес аграрного підприємства
5. Конкуренція і підприємство
6. Види підприємств та їх об’єднань
7. Внутрішнє середовище діяльності підприємств
8. Мікросередовище функціонування аграрних підприємств
9. Макросередовище функціонування аграрних підприємств
10. Система показників, що застосовуються для оцінки діяльності аграрних підприємств.
Дата добавления: 2015-09-29; просмотров: 986;