Приклади розв’язку задач
Приклад 1. Три однакові точкові заряди по 1 нКл кожен розміщені у вершинах рівностороннього трикутника. Який негативний заряд потрібно помістити в центрі трикутника, щоб зазначена система зарядів знаходилася у рівновазі?
Дано: q1 = q2 = q3 = 10-9 Кл; = = = 600.
Знайти: q4.
Розв’язок. Оскільки всі три заряди у вершинах трикутника знаходяться в однакових умовах, досить з’ясувати, який заряд потрібно помістити в центр трикутника, щоб який-небудь один із трьох зарядів знаходився в рівновазі. Заряд q1 буде знаходитись в рівновазі, якщо векторна сума діючих на нього сил дорівнює нулю (рис. 3.1)
, (1) де , і – сили, з якими діють на обраний заряд q1 відповідно заряди q2, q3 і q4. Введемо допоміжну силу , що є рівнодіючою сил і , і спрямована уздовж прямої, що з’єднує центр трикутника з даним зарядом . (2) | Рис. 3.1. |
Сили і спрямовані уздовж однієї прямої, але в протилежні боки, тому, з урахуванням виразу (2), можна перейти до скалярної форми рівняння (1)
або . (3)
Із симетрії задачі випливає, що сили F2 і F3 однакові за величиною. Тому, застосовуючи закон Кулона для величин, що входять у (3), легко одержати (рис. 3.1)
; (4а)
, (4б)
де відстань r1 можна знайти з геометрії трикутника
. (5)
Підставляючи вираз (4) у (3), одержимо
. (6)
Звідси, використовуючи (5), можна одержати остаточно
. (7)
Дата добавления: 2015-09-28; просмотров: 964;