Енергетична та фінансова ефективність когенерації.
Спеціалісту з теплоенергетики потрібно розуміти неоднозначність ефективності когенераційних систем для суспільства в цілому та для суб’єктів підприємницької діяльності, що споживають енергоресурси.
Для суспільства (держави) когенераційне вироблення теплової та електричної енергій завжди гарантує економію палива у порівнянні з варіантом не комбінованого їх вироблення (тобто, електроенергію – в КЕС, а теплоту – в котельних), яке ілюструє співідношення:
(ВКоУ е+т)Держ < (ВКЕСе + В ПК(15.5)
де:
(ВКоУе+т)Держ – добова витрата палива на вироблення теплової та електричної енергії у когенераційній установці державного підпорядкування, т/добу;
ВКЕСе – витрата палива на вироблення електричної енергії в державній КЕС, т/добу;
ВПКт – витрата палива на вироблення теплової енергії в держаній котельні, т/добу.
Слід розуміти, що для конкретного промислового підприємства у разі впровадження в його структуру когенераційної установки зменшення витрати палива не відбувається ніколи, але підприємство завжди буде мати економічну вигоду від когенерації внаслідок зменшення витрат коштів на своє енергозабезпечення.
Для конкретних підприємств мають власну енергетичну установку з вироблення власної електричної енергії і закуповують теплову енергію на стороні витрата палива на когенераційну установку лишиться незмінною, що ілюструє наступне співвідношення:
(ВКоУе+т)ПП = ВеПП (15.6)
де:
(ВКоУе+т)ПП – витрата палива на когенераційну установку промислового підприємства, т/добу;
ВеПП – витрата палива на власну первинну енергетичну установку з вироблення електричної енергії, т/доб.
У разі експлуатації когенераційної установки одержана від неї теплота “заміщує” частину теплової енергії, що закуповується від стороннього джерела. Витрата палива для підприємства – лишається незмінною.
Для підприємств що мають власну енергетичну установку з вироблення власної теплової енергії і закуповують електричну енергію на стороні, що ілюструє наступне співвідношення:
(ВКоУее+те)ПП > ВПКт (15.7)
де:
ВеПП витрата палива на власну первинну енергетичну установку з вироблення теплової енергії, т/доб.
У разі експлуатації когенераційної установки одержана від неї електрична енергія обумовила зростання витрати палива в кількості, що еквівалентна кількості виробленої електроенергії у відповідності до електричного ККД когенераційної прибудови. Витрата палива для підприємства – збільшується.
Незважаючи на відсутність економії палива для підприємства, впровадження когенераційних установок в структуру підприємства завжди гарантує економію коштівна своє енергозабезпечення, що ілюструє наведене співвідношення:
ККоУее+те < (ККЕСее + КПКте) (15.8)
де:
К Ко.У е/е+т/е – витрата коштів на енергозабезпечення підприємства від власної коенераційної установки, грн/добу;
ККЕСе/е – витрата коштів на забезпечення підприємства електроенергією від РЕС, грн/добу;
КП.Кт/е – витрата коштів на забезпечення підприємства тепловою від котельні, грн/добу.
Енергетичний ефект когенерації полягає у економії органічного палива, насамперед, для держави, і саме того палива, яке витрачається для вироблення електричної енергії в КЕС, що працюють на органічному паливі. Річну економію органічного палива для держави - DBек, т у.п/рік, у разі застосування когенераційної установки будь якого типу можна визначити за формулою:
DBек = Wпп·(bеКЕС- bеКоУ) + Qпп·( bтПК- bтКоУ ) ·103 (15.9)
де:
Wпп – кількість електроенергії, що споживається підприємством та покривається когенераційною установкою, млн. кВт·год/рік;
bеКЕС – питома витрата палива на виробництво електричної енергії в державних КЕС, г уп/кВт·год;
bеКоУ – питома витрата палива на виробництво електричної енергії у когерераційній установці, г уп/кВт·год;
Qпп – кількості теплової енергії, що споживається підприємством та покривається когенераціною установкою, Гкал/рік;
bтРЕС – питома витрата палива на виробництво теплової енергії в промисловій котельні, кг уп/ Гкал;
bтКоУ – питома витрата палива на виробництво теплової енергії в когенераційній установці, кг уп/ Гкал.
Економічний ефект когенерації полягає у економії коштів на промисловому підприємстві за рахунок різниці в цінах покупної від РЕС електроенергії та "когенераційної" від власної когенераційної установки (КоУ).
Економічний ефект когенерації - €коген, розраховується як зменшення суми коштів, що витрачаються підприємством на закупівлю палива та електроенергії.
У разі роздільного енергозабезпечення видатки на закупівлю енергоресурсів складаються з двох витрат, а саме: з витрат на закупівлю палива для одержання власної теплової енергії від, наприклад, парової котельні – Кт/еПК та на закупівлю електроенергії від РЕС – Ке/еРЕС.
У разі когенераційного енергозабезпечення видатки на закупівлю енергоресурсів складаються тільки з одних витрат – витрат на паливо для одержання і теплової і електричної енергії від власної своїй когенераційної установки – Кт/е+е/еКоУ.
Таким чином, річна економія коштів на енергозабезпечення підприємства від когенераційної установки – Екоген, тис.грн/рік, визначається за формулою:
€коген = (Кт/еПК + Ке/еРЕС ) – Кт/е+е/еКоУ (15.10)
де:
Кт/еПК – сума коштів на закупівлю палива для котельні, тис.грн/рік,:
Кqвласн = Куп · Qпп · bтПК · СВ ·10– 6 (15.11)
де:
Куп – коефіцієнт перерахунку на умовне паливо,
СВ – ціна палива, грн/т або грн/тис. м3.
Кекупл – сума коштів на закупівлю електричної енергії:
Кекупл = Wпп *· Цеекупл *·103, тис.грн/рік (15.12)
де:
СееРЕС – ціна покупної електричної енергії, грн/кВт·год,
Кт/е + е/еКоУ – сума коштів на закупівлю палива для власної когенераційної установки, тис.грн/рік. Визначається за формулою:
Кте+ееКоУ = Куп · (Qпп· bтКоУ + Wпп· bеКоУ·10–3) · СВ ·10-3 (15.13)
Реальна економія коштів та термін окупності когенераційного проекту розраховуються за стандартними методиками визначення економічної ефективності у залежності від: прийнятих норм амортизації, умов фінансування, оплати за кредит, рівня заробітної плати, експлуатаційних витрат, рівня цехових та загальнозаводських витрат.
Дата добавления: 2015-09-18; просмотров: 645;