Собівартість електричної енергії.
Електрична енергія може бути вироблена різними джерелами енергопостачання – ТЕС (КЕС, ДРЕС), ТЕЦ, АЕС, ГТУ, ПГУ, АТЕЦ, ГТЕЦ, когенераційними установками.
Паливом для цих джерел може бути природний газ, мазут, вугілля, дизельне паливо, біопаливо, нетрадиційні види органічних палив, ядерне паливо.
Кожний вид енергії для кожного джерела вироблення енергії має свою інди-відуальну ефективність використання палива, мірою якого є ККД (е). Розрахункові формули для кожного були викладені в дисципліні “Джерела енергопостачання промислових підприємств”.
Повна собівартість електричної енергії – СЕ/ЕΣ , визначається за формулою:
СЕ/ЕΣ= СВе/е+ Секспле/е+ Сренте/е(3.7)
де:
Секспле/е–експлуатаційна складова собівартості електричної енергії, грн/кВт. год. Визначається планово-економічним відділом електростанції. Діапазон значень від 20 % до 30 % від паливної складової;
Сренте/е– складова рентабельності, грн/кВт.год. Визначається нормативними документами в межах від 10 % до 20 % від паливної складової.
СВе/е– паливна складова собівартості електричної енергії, грн/кВт.год. Визначається за ф-лою:
СВе/е = (bе / КУП) · Спал · 10–6 (3.8)
де:
bе – питома витрата умовного палива на відпущену від джерела електричну енергію, г.у.п./кВт.год. Визначається в межах від 186,0 г.у.п/кВт.год до 780,0 г.у.п/кВт.год.
Розрахункова формула для bе вам відома з навчальної дисципліни “Джерела енергопостачання промислових підприємств”:
bе = 123/ ηе (3.9)
де:
123 – кореляційний коефіцієнт, що пов’язує між собою (г) і (кг) палива, (кВт. год) електричної енергії та теплоту згорання умовного палива (7000 ккал/ кг у.п.) та співвідношення між кДж та ккал (4,186 кДж/ккал), див. розрах. ф-лу: 123 = 3600·10 3/(7000·4,186);
ηе– ККД джерела електропостачання з відпуску електричної енергії, од.
КУП – Коефіцієнт перерахунку нижчої теплоти згорання реального палива в теплоту згорання умовного палива (7000 ккал/кг у.п. або 29300 кДж/кг у.п.). Для природного газу: КУ.П = 1,13...1,15; для мазуту: КУ.П = 1,35...1,37; для вугілля: КУ.П = 0,60...0,85;
Спал– Закупівельна вартість (з ПДВ) реального палива, що використовується для одержання електричної енергії, грн/тис.м3 газу, грн/т мазуту (вугілля). Визначається цінами енергоринку.
Як свідчить структура формули (3.8), спеціалісти з теплоенергетики у напряму зменшення собівартості електричної енергії можуть впливати на два параметри, а саме:
24. на питому витрату палива на відпущену електричну енергію – bе, тобто, враховуючи структуру формули, що її визначає, на систему ККД енергетичного обладнання та ККД термодинамічного циклу, який реалізовано в енергоустановці;
25. на закупівельну вартість палива, що використовується в енергоустановці. Орієнтація на цей параметр обумовлює необхідність використовувати дешеве альтернативне паливо з відновлювальних джерел, наприклад – біогаз, відходи деревини, сухий жом цукрового виробництва, соняшникове лушпиння оліє -екстракційного виробництва.
Наприклад, для конденсаційної міні КЕС спиртового заводу, яка має значення bе=730 г у.п/кВт.год, і використовує природний газ, закуплений за ціною 4000 грн/ тис. м3,:
26. паливна собівартість електроенергії – СВе/е становить 2,5 грн/кВт.год, див. розрахунок за ф-лою (3.8): СВе/е = 730,0/1,15·4000·10–6 = 2,5.
27. повна собівартість відпущеної електроенергії становить – 3,5 грн/кВт.год., див. розрахунок за ф-лою (3.7): СЕ/ЕΣ = (2,5 + 0,05 + 0,05 = 3,5).
Спеціалісту з енергозбереження слід розуміти різницю між собівартістю електроенергії у її виробників та закупівельних цін енергоринку.
Ринкова вартість електроенергії може перевищувати собівартість на 10...100 % у відповідності до взаємовідносин між виробником та покупцем, а може бути меншою за собівартість у випадках, що регулюються соціально-політичними умовами, наприклад необхідністю державної підтримки “специфічних” виробників енергоресурсів, наприклад, виробників вітрової та сонячної електроенергії.
Закупівельні ціни в Україні на електричну енергію від виробників у 2012 р. діяли наступні:
28. від АЕС –0,21грн/кВт.год. АЕС були прибутковими;
29. від ГЕС – 0,23грн/кВт.год. ГЕС були прибуткові ;
30. від міні ГЕС –0,84грн/кВт.год. Міні ГЕС були дотаційними;
31. від вугільних ТЕС – 0,58грн/кВт.год. ТЕС були мало прибутковими;
32. від вітрових електростанцій (ВЕС) – 1,23 грн/кВт.год. ВЕС були дотаційними;
33. від енергоустановк, що спалюють біомасу – 1,34 грн/кВт.год. Джерела були дотаційними;
34. від сонячних енергоустановок - 5,05грн/кВт.год. Джерела були дотаційними.
В той же час ринкові закупівельні ціни на електроенергію були в межах від 0,744 грн/кВт.год до 0,947 грн/кВт.год.
В Україні ринкова вартість енергії регламентується (встановлюється та контролюється) державною установою НКРЕ – Національним комітетом з регулювання енергетики.
Виробники електричної енергії захищають показники своєї собівартості та необхідної для свого розвитку рентабельності виробництва, та одержують узгоджену ринкову ціну виставленої на продаж енергії.
Наприклад для м. Києва у минулі роки було встановлено:
- ринкову ціну електроенергії для промислових споживачів – 0,68 грн/кВт.год;
- ринкову ціну електроенергії для комунальних споживачів – 0,24 грн/кВт.год.
Як бачите, ціна електричної енергії для промислових споживачів у 2,8 разів вища за ціну для населення. Який підхід до формування цього співвідношення цін доцільніший для розвитку держави – питання складне для вирішення, оскільки має соціально-політичну аргументацію.
Різниця між ринковою вартістю електроенергії для побутових і промислових споживачів існує у всьому світі, але у капіталістично розвинутих державах вартість електричної енергії для промислових споживачів завжди є меншою за іі вартість для побутових споживачів, що, як вони вважають, сприяє ефективному розвитку промисловості і суспільства.
В табл.3.1, наведено існуюче співвідношення цін на електричну енергію в ряді країн.
Таблиця 3.1
Дата добавления: 2015-09-18; просмотров: 2261;