Робота № 2/3. Визначення коефіцієнта розподілу оцтової кислоти між водною та органічною фазами
Мета роботи.Визначити коефіцієнт розподілу оцтової кислоти між водою і органічним розчинником, зробити висновки про стан кислоти в цих фазах. Одержані коефіцієнти розподілу порівняти з такими, що наведено у відповідній літературі.
Методика роботи.Визначення розподілу речовини між двома розчинниками, які не змішуються між собою, може надати цінні відомості для проведення екстрагування, а також вказати на дисоціацію - асоціацію речовин у розчинниках. Якщо до двох рідин, що не змішуються, додати яку-небудь речовину, розчинну в обох, то вона розподіляється між обома рідкими фазами в певному постійному співвідношенні. Якщо припустити, що розчинена речовина в обох розчинниках знаходиться в однаковому стані, наприклад, у вигляді одиничних молекул, то в стані рівноваги її хімічні потенціали будуть однакові, тобто . Підставивши їх значення
(1)
одержимо
(2)
де
(3)
У рівняннях (1)-(3) К - коефіцієнт розподілу, який залежить від температури; та - активності i-того компонента у фазах I та II. Для дуже розведених розчинів замість активностей компонента можна використовувати концентрації:
(4)
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 509;