Складовою аграрних відносин є рентні відносини.

З виникненням власності на землю виникає й відповідна їй форма доходу — земельна рента.

Рента (від фр. гепйге — віддана) — це передача частини до­ходу землеробом власнику землі за використання його земель­ної ділянки.

Отже, земельна рента є економічною формою реалізації влас­ності на землю.

Земельна рента у докапіталістичних системах вилучалася на основі особистої залежності безпосереднього виробника (раба, кріпака) від власника (рабовласника, феодала). В умовах капі­талізму земельна рента формується на основі прикладання ка­піталу до землі й тому в загальній масі додаткового продукту є надлишком над середнім прибутком.

Є три основних види земельної ренти: диференційна, абсолют­на й монопольна (рис.).


Диференційна рента

Причини, умови формування, джерела та форми вилучення диференційної ренти наведено на рис. 12.6. Причиною її утво­рення є монополія на землю як об'єкт господарювання, яку здійснюють власник або орендар земельної ділянки. Ці суб'єкти мають монопольне право господарювання на земельних ділян­ках і одержання з них доходу у формі земельної ренти. В той же час ця монополія не дає можливості господарського використан­ня цих ділянок землі іншими економічними суб'єктами.

Природними умовами існування диференційної ренти є об­меженість земельних ресурсів, відмінності у природній родю­чості землі, а також місцезнаходження земельних ділянок від­носно ринків збуту сільськогосподарської продукції.

Земля обмежена у просторі, з одного боку, наявними земель­ними угіддями планети (більше їх створити неможливо), а з іншого — кордонами держав. Особливо обмежена площа кращих земель щодо родючості. Водночас потреби у продукції сільсько­го господарства постійно зростають. Збільшується попит на сільськогосподарську сировину з боку промислового виробниц­тва, зростає чисельність населення на планеті, збільшуються доходи населення.

Слід розрізняти дві форми диференційної ренти — першу та другу.

Диференційна рента І — це додатковий чистий дохід, одер­жуваний у результаті продуктивнішої праці на кращих за при­родною родючістю і місцезнаходженням землях.

Диференційна рента II виникає в результаті штучного підвищення продуктивності землі завдяки використанню ефек­тивніших засобів виробництва, тобто за рахунок додаткових вкладень капіталу в землю.

Взаємозв'язок першої і другої диференційної ренти поля­гає в тому, що вони засновані на використанні родючості зе­мель. Тільки перша рента пов'язана з природною, а друга — з економічною (штучною) родючістю ґрунтів.








Дата добавления: 2015-11-18; просмотров: 581;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.