Основні види витрат автотранспортних підприємств
Порядок відображення витрат у бухгалтерському обліку регламентується П(С)БО 16 "Витрати" та Методичними рекомендаціями з формування собівартості перевезень (робіт, послуг) на транспорті, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 05.02.01 №65. Можна виділити такі основні групи витрат підприємства автотранспорту :
Ø витрати на придбання паливно-мастильних матеріалів (ПММ);
Ø амортизаційні відрахування;
Ø витрати на ремонт і технічне обслуговування рухомого складу;
Ø заробітна плата водіїв;
Ø сплата податків і зборів.
Бухгалтерський облік нафтопродуктів автопідприємство веде насубрахунку 203 "Паливо" рахунку 20 "Виробничі запаси". До цього рахунку підприємство також може відкривати відповідні субрахунки:
Ø 2031 "Нафтопродукти на складах";
Ø 2032 "Нафтопродукти, закуплені на автозаправних станціях (далі - АЗС)";
Ø 2033 "Паливо в баках транспортних мір повної місткості";
Ø 2034 "Газоподібне паливо";
Ø 2035 "Тверде паливо".
На субрахунку 2031 "Нафтопродукти на складах" обліковуються наявність і рух усіх видів нафтопродуктів, які отримані для експлуатації транспортних засобів та з іншою метою і знаходяться в пунктах заправлення, на виробничих дільницях. Підставою для запису за дебетом субрахунку2031 є первинні документи, за якими матеріально відповідальні особи оприбутковують нафтопродукти. За кредитом субрахунку 2031 проводиться списання нафтопродуктів із підзвіту матеріально відповідальних осіб на підставі відомостей обліку видачі нафтопродуктів, вимог, накладних, лімітно-забірних карток, типових форм первинної облікової документації.
При цьому дебетуються субрахунки:
Ø 2031 "Нафтопродукти на складах" - на вартість відпущеного бензину і дизельного палива іншим матеріально відповідальним особам;
Ø 2033 "Паливо в баках транспортних мір повної місткості" - на вартість бензину і дизельного палива, відпущеного водіям;
Ø 23 "Виробництво" або 803 "Витрати палива й енергії" та ін.
На субрахунку 2032"Нафтопродукти, закуплені на АЗС" обліковуються нафтопродукти, закуплені на АЗС загального користування. Облік ведеться в одиницях виміру, зазначених у відпускних документах, і у вартісному вираженні.
Аналітичний облік ведеться матеріально відповідальними особами за видами й марками нафтопродуктів.
Матеріально відповідальна особа, яка веде облік нафтопродуктів, отриманих водіями на АЗС за готівку або за відомостями, оприбутковує нафтопродукти на підставі корінців таких чеків або відомостей.
З підзвіту матеріально відповідальної особи вартість нафтопродуктів списується на підставі поданих нею звітів про рух нафтопродуктів (форма №40-НП). При цьому на вартість бензину і дизельного палива дебетується субрахунок 2033 "Паливо в баках транспортних мір повної місткості".
Насубрахунку 2033"Паливо в баках транспортних мір повноїмісткості" обліковуються бензин і дизельне паливо, отримані водіями безпосередньо в пунктах заправлення підприємства, а також на АЗС.
Бухгалтерський облік бензину і дизельного палива на субрахунку 2033 ведеться по підприємству в цілому або з поділом на автоколони, бригади. З цією метою на кожний об'єкт відкриваються одна картка на кожну марку бензину й одна картка на кожну марку дизельного палива, до яких записуються дані про рух пального і його вартість.
Для обліку зносу автомобільного транспорту в сумі нарахованої амортизації згідно з Планом рахунків використовується пасивний балансовий рахунок 131 "Знос основних засобів".
У зв'язку з тим, що формування собівартості послуг (робіт, товарів, продукції) здійснюється щомісяця, нарахування зносу доцільно провадити за нормою амортизації в розмірі 1/3 від встановленої величини.
Згідно з Планом рахунків нарахована амортизація з кредиту рахунку 131 "Знос основних засобів" списується до дебету рахунку 831 "Амортизація основних засобів", а потім - із кредиту рахунку 831 до дебету рахунку 23 "Виробництво" (91 "Загальновиробничі витрати").
Дата добавления: 2015-11-10; просмотров: 780;