Концепція виховної роботи у Збройних Силах та інших військових формуваннях України та її методологічне значення
Шляхи і засоби перебудови виховної роботи у військових формуваннях та приведення її у відповідність до вимог забезпечення оборони держави, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості накреслені в Концепції виховної роботи у Збройних Силах та інших військових формуваннях України.
Необхідність кардинальних змін в системі виховної роботи, як зазначено в Концепції, обумовлена наявністю низки нерозв'язаних проблем, до яких перш за все належать:
відсутність єдиної системи поглядів на завдання, напрями та порядок управління духовними процесами;
недосконалість нормативно-правової бази військово-гуманітарної діяльності;
невизначеність меж повноважень і відповідальності органів виховної роботи;
нагальна потреба розвитку кадрового, інтелектуального, технічного, науково-аналітичного потенціалу органів виховної роботи, підвищення їх престижу, авторитету і статусу.
Нинішній стан справ вимагає концептуального визначення єдиних підходів до виховання захисника Батьківщини з урахуванням воєнно-економічної, суспільно-політичної, демографічної ситуації, становища молоді в суспільстві, формування нового світогляду, морально-етичних, національно-історичних основ поведінки.
Слід зазначити, що за роки незалежності України сталися суттєві зміни в системі виховання військовослужбовців. Зміна пріоритетів, руйнування звичних норм і цінностей, реформування структур органів з гуманітарних питань не могли не вплинути на морально-психологічний стан військ, офіцерів і прапорщиків, які різною мірою беруть участь у виховному процесі.
Зрозуміло, що потрібен значний час для глибокого експериментального дослідження тенденцій розвитку виховної діяльності військових кадрів у військах, військово-навчальних закладах. Необхідний час і для теоретичного обгрунтування матеріалу, який маємо сьогодні і який отримаємо в результаті майбутніх досліджень.
Потреба переходу до нової системи організації виховної роботи та морально-психологічного забезпечення обумовлена переходом Збройних Сил України на нові принципи їх функціонування.
Першим значним кроком на шляху наукового супроводження реформування Збройних Сил України стала Концепція виховної роботи в Збройних Силах та інших військових формуваннях України, що була введена Указом Президента України від 4 вересня 1998 року. Вона являє собою свого роду "Конституцію" процесу реформування Збройних Сил, виступає як "основний закон" у галузях термінології, предмету, мети та завдань виховної роботи. В ній затверджено думку про значне зростання ролі та впливу виховної роботи в Збройних Силах на успішність процесу реформування воєнного будівництва. Це обумовлено цілою низкою об'єктивних та суб'єктивних факторів та причин:
· по-перше, зростання ролі та вагомості виховної роботи викликано підвищенням загальних вимог суспільства та державних інститутів влади стосовно удосконалення соціальної політики в армії, підвищення питомої ваги психології та педагогіки в процесі управління військами, дієвості методик навчання та виховання воїнів на всіх соціальних щаблях, ступеня соціальної активності всіх верств населення;
· по-друге, необхідність підсилення виховної ролі військової служби, роботи командних та інших управлінських кадрів щодо мобілізації воїнів на якісне виконання урядових на бойових завдань обумовлена значним зростанням впливовості та актуальності психологічних рухів (течій, напрямків). Значно посилюється психологічний тиск на військовослужбовців, призовну молодь, населення держави в цілому. Ці тенденції вимагають кардинального підсилення військово-патріотичного виховання, формування у кожного громадянина, насамперед, військовослужбовця; внутрішньої готовності до можливих суворих випробувань у справі захисту Батьківщини та її народу;"
· по-третє, характер сучасного бою відзначається великим числом стрес-факторів підвищеної інтенсивності. Їх наявність потребує від воїнів високого морального духу, всебічної вихованості, мужності, організованості, дисциплінованості, емоційно-вольової стійкості, високого рівня розвитку всіх інших особистих якостей та властивостей. Ці вимоги, в свою чергу, також обумовлюють зростання значення виховної роботи, професійного підходу до її організації з боку командирів будь-якого рівня;
· по-четверте, необхідність переорієнтування та підсилення виховної роботи диктується змінами у якісному складі призовного контингенту. Зниження питомої ваги призовників із середньою освітою, руйнування ідеалів, трансформація шкали соціальних та індивідуальних цінностей, соціальні "втечі" до пияцтва, наркоманії, токсикоманії, зростання пацифістських, навіть антисуспільних настроїв серед призовної молоді - все це спонукає делегування армії з боку суспільства соціальної функції перевиховання;
· по-п'яте, соціальне вимушена функція перевиховання потребує впровадження до управлінської діяльності воєнних керівників будь-якого рівня ефективних та дієвих заходів впливу на військовослужбовців. Це обумовлює зростання в структурі виховної роботи ролі та значення інформаційно-пропагандистської, культурно-освітньої та історико-патріотичної роботи.
· Керівні документи останнього часу зобов'язують до участі у виховній роботі всі ланки воєнного управління. Так, на командирів покладено керівництво виховною роботою у підпорядкованих частинах (підрозділах), штаби разом з органами з гуманітарних питань займаються її поточним та перспективним плануванням. Безпосередня ж організація та проведення виховної роботи в підрозділах є прерогативою заступників командирів з гуманітарних питань (із залученням до проведення конкретних заходів командирів всіх ступенів). Все це потребує від посадових осіб володіння єдиною термінологією, розуміння сутності та значення структури виховної роботи. На жаль, і сьогодні ця проблема залишається невирішеною. Саме тому доцільно ще раз звернутися до Концепції, розв'язати її головні положення.
Виховна робота в Збройних Силах України - це система організаційних, морально-психологічних, інформаційних, педагогічних, правових, культурно-просвітницьких та військово-соціальних заходів, спрямованих на формування і розвиток у воїнів професійно необхідних психологічних якостей, моральної свідомості, що мають, забезпечити високу бойову і мобілізаційну готовність органів управління з'єднань і частин, зміцнення військової дисципліни і правопорядку, згуртування військових колективів.
Продуктивність або ефективність виховної роботи на місцях забезпечується створеною в частині або підрозділі системою виховної роботи.
Система виховної роботи—це упорядкована сукупність суттєвих і особистісно-педагогічних явищ, елементів і процесів, що відповідають сучасним вимогам суспільства та здійснюють вплив на формування у о/с соціальнол-замовлених індивідуальних якостей захисника Батьківщини.
Система виховної роботи являє собою багатоструктурне утворення. До цієї структури входять: цілі виховання, суб'єкти та об'єкти виховання, завдання, зміст, напрями виховання, принципи, методи, форми організації виховання, система стосунків, впливів та критерії визначення результатів.
Коротко охарактеризуємо кожний з елементів наведеної структури.
Головна мета вихованнявоїна полягає у формуванні його як громадянина, патріота своєї держави, який на основі набуття життєвого, соціального та професійного досвіду, фізичного удосконалення, успадкування історичних, культурних та духовних надбань українського народу досягне достатнього рівня особистого розвитку для відстоювання національних інтересів України.
Суб'єкти виховання—це сили, що здійснюють цілеспрямований вплив на воїнів з метою формування у них соціально-замовлених якостей.
До суб'єктів виховання можна віднести:
а) командирів та начальників;
б) органи з гуманітарних питань;
в) громадські організації (крім політичних партій та рухів, чия діяльність у військовому середовищі обмежується Конституцією України);
г) військові колективи;
д) актив підрозділу (частини).
Об'єкти виховання - це окремі військовослужбовці та громадяни, чия діяльність сприяє або забезпечує реалізацію армією своїх соціальних функцій, військові або виробничі колективи, соціальні групи, на які спрямовано виховний вплив.
Головні завданнявиховної роботи - це мережа проміжних цілей (етапів), поступовість просування до яких обумовлена характером наявних сил та засобів і сприяє досягненню головної мети виховання.
Головні завдання виховної роботи на сучасному етапі будівництва та розвитку Збройних Сил полягають у:
1. Згуртуванні особового складу навколо ідеї державної незалежності та усвідомлення кожним військовослужбовцем постійної високої відповідальності за забезпечення бойової та мобілізаційної готовності.
2. Зміцненні військової дисципліни та правопорядку в Збройних Силах України.
3. Засвоєнні та розумінні кожним воїном закономірностей становлення Української державності у формуванні у них готовності до свідомого виконання Конституції та Законів України.
4. Формуванні у кожного військовослужбовця зрілого світогляду, громадської свідомості, любові до України, її народу, культури, традицій, звичаїв.
5. Створенні у частинах та підрозділах здорового морально-психологічного клімату, сприятливих обставин для всебічного гармонійного розвитку особистості.
6. Всебічному зміцненні єдиноначалля.
ЗМІСТ виховання - це сукупність чіткого та зрозумілого ідейного наповнення конкретних цілей та завдань виховної роботи, вміло обраних її напрямів, вдало вибраних ефективних форм та методів роботи для досягнення головної мети виховання.
НАПРЯМИ виховної роботи кваліфікуються у відповідності з нормами життя та структурою суспільної свідомості. Серед них вирізняють:
а) військово-професійне виховання;
б) правове виховання;
в) військово-патріотичне виховання;
г) естетичне виховання;
д) релігійне виховання;
є) економічне виховання,
ж) екологічне виховання;
з) фізичне виховання.
Кожний з цих напрямів передбачає психологічну підготовку, яка пронизує їх усі та має на меті вироблення у воїнів психологічної стійкості, готовності до дій в складних ситуаціях служби, бойового чергування та іншої бойової діяльності.
Разом з напрямами виховання змістовну сторону процесу відображають складові виховної роботи:
· морально-психологічне забезпечення бойової мобілізаційної готовності військ(сил), бойового чергування, бойової служби оперативної та бойової підготовки, специфічно діяльності військових формувань:
· морально-психологічне забезпечення військової дисципліни та профілактика правопорушень;
· інформаційно-пропагандистське забезпечення;
· культурно-виховна та просвітницька робота;
· військово-соціальна робота.
Виховному процесу притаманні свої специфічні, визначені правила, які називаються принципами.
Принципи виховання - це вихідні найбільш загальні наукові чи моральні правила, що визначають зміст та організацію виховної роботи.
Загальну систему принципів виховання складають:
· державна і національно-патріотична спрямованість виховного процесу (принцип ідейності);
· принцип єдності виховання та навчання;
· принцип взаємодії та узгодженості змісту, форм і методів виховної роботи;
· принцип демократизації і гуманізації виховного процесу;
· об'єктивно науковий підхід до планування, здійснення та оцінки результатів виховної роботи (принцип науковості);
· принцип єдності, високої вимогливості до підлеглих з повагою до їх особистої гідності та турботою про них;
· системний підхід до організації та здійснення виховного процесу;
· опора на позитивне у воїнів та військовому колективі;
· принцип виховання у колективі та через колектив;?
· індивідуальний та диференційний підхід у вихованні воїнів;
· принцип безперервності та спадкоємності у виховній роботі;
· принцип послідовності та узгодженості виховних впливів;
· принцип зв'язку виховання з реаліями військового та соціального життя.
Виховання особового складу вимагає всебічного, комплексного підходу до вирішення цієї проблеми.
Комплексний підхід у вихованні означає:
· по-перше, поєднання гуманітарного, військового, правового та інших напрямів виховної роботи в єдиний, нерозривний процес;
· по-друге, чітке розмежування діяльності кожної категорії вихователів у цьому процесі;
· по-третє, врахування всіх особливостей служби воїнів: соціально-демографічних, соціально-освітніх, соціально-професійних, індивідуально-психологічних тощо;
· по-четверте, доцільний вибір методів, прийомів і засобів педагогічного впливу з урахуванням визначених ознак та умов ситуації, що складається.
Важливе місце в структурі виховної роботи посідають методи виховання.
Методи виховання - це сукупність засобів та прийомів виховного впливу на суб'єкти виховання з метою формування в них соціально-замовлених якостей та звичок поведінки.
До методів виховання належать:
· особистий приклад;
· переконання;
· примус;
· стимулювання (заохочення або стягнення);
· особисті вправи;
· критика;
· змагання;
· психокорекція.
Серед названих методів чільне місце посідає метод особистого прикладу. Розвинене почуття обов'язку, високий професіоналізм, відповідальність за результати своєї роботи та діяльність підлеглих, ініціатива і дисциплінованість - всі ці якості вихователя знаходять відгук у душі воїна, формують у нього прагнення (мотиви) до набуття схожих якостей.
Психокорекція, як самостійний метод виховної роботи, досить наповнений. Головна мета його застосування - позбавлення психіки воїнів наслідків негативних впливів численних стрес-факторів військової діяльності - як повсякденної, так і бойової.
Важливою складовою виховної роботи є самовиховання воїнів.
Самовиховання - це мотивована, активна. цілеспрямована діяльність особистості щодо формування соціально-замовлених якостей відповідно до державних потреб, умов військової служби та особистої програми розвитку.
Мета самовиховання полягає у досягненні особистістю виховного ідеалу, що формується особисто на підставі засвоєних та усвідомлених цінностей, потреб та інтересів (або пропонується через суспільну думку чи виховний вплив керівників).
Дієвість (або ж ефективність) виховної роботи забезпечується за рахунок її визначеності, цілеспрямованості та систематичності.
Визначеність досягається обґрунтованим вибором мети, завдань та засобів виховання в залежності від умов і характеру проблем, що потребують вирішення.
Цілеспрямованість передбачає наявність ясної, чітко визначеної мети, підпорядкування їй відповідного змісту, методів і засобів впливу.
Систематичність вимагає постійності, організованості та безперервності виховного процесу.
Крім того, успішність виховної роботи в значній мірі залежить від настрою об'єкта. Саме тому керівники-вихователі мусять бути постійно орієнтовані на формування у своїх "вихованців" позитивного психологічного настрою на сприйняття та засвоєння виховних впливів, реалізацію їх через особисту поведінку - інакше кажучи, на забезпечення педагогічного "взаємотяжіння", гармонійне поєднання виховання, самовиховання та перевиховання.
Таким чином, всебічне виховання являє собою складну динамічну систему, яка складається з численних пов'язаних між собою елементів: суб'єктів та об'єктів, цілей, завдань, змісту виховання, принципів, методів, форм, засобів. Воно проводиться в органічній єдності з процесом навчання на основі комплексного, системного підходу до вирішення завдань всебічного виховання через цілеспрямовану психологічну підготовку при загальній гуманістичній культурі. В основу організації всебічного виховання покладено комплексне планування заходів виховної роботи на навчальний рік з використанням різноманітних форм і методів навчальної, виховної та культурно-просвітницької роботи. Провідною формою виховання є систематична, цілеспрямована активна індивідуальна робота.
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 1043;