Закон Стефана-Больцмана
У 1879 р. Стефан шляхом дослідних вимірювань, а пізніше в 1884 р. Больцман методом термодинамічного аналізу знайшли залежність інтегральної випромінювальної здатності абсолютно чорного тіла від температури. Вони встановили, що сумарне випромінювання абсолютно чорного тіла пропорційне четвертому ступеню його абсолютної температури:
(1)
де σ = 5,67 • 10-8 Дж/(м2 * с * К4) — стала Стефана—Больцмана.
Зазначимо, що хоча закон Стефана—Больцмана справджується лише для абсолютно чорного тіла, проте його вираз можна внести в інтегральну форму закону Кірхгофа
(2)
і полегшити визначення випромінювальної здатності будь-якого тіла. Для цього досить виміряти температуру тіла і знайти його коефіцієнт поглинання:
Е(Т) = А(Т) * σТ4 (3)
Закон Стефана—Больцмана стосується лише інтегрального випромінювання і тому не дає інформації про спектральний розподіл енергії випромінювання. В пошуках спектрального розподілу енергії випромінювання чорного тіла вчений Він з термодинамічних міркувань встановив, що
(4)
де с – швидкість світла у вакуумі, а - деяка функція частки від ділення частоти на абсолютну температуру (визначити яку термодинамічним шляхом неможливо).
З виразу (4) випливає, що максимум випромінювальної здатності припадає на деяку частоту випромінювання nмакс, яка зв'язана з абсолютною температурою співвідношенням
(5)
де b1 – стала, що залежить від вигляду функції f
Вираз (5) називають законом зміщення Віна—Голіцина. Закон зміщення показує, як зміщується максимум випромінювальної здатності абсолютно чорного тіла при зміні його температури.
Найчастіше закон Віна—Голіцина записують через довжину хвилі λмакс, що відповідає максимальному значенню випромінювальної здатності абсолютно чорного тіла, а саме:
(6)
де b = 0,002896 м * К — стала Віна.
За виразом (6) довжина хвилі, що відповідає максимальному значенню випромінювальної здатності ε(n, Т), абсолютно чорного тіла, обернено пропорційна його абсолютній температурі Т (рис. 6).
Закон зміщення широко застосовується. Посилаючись на цей закон, можна пояснити, чому при нагріванні тіл у їхньому спектрі спочатку більш яскраво вимальовується червона частина. Якщо в спектрі випромінювання тіла знайти lмакс – довжину хвилі, на яку припадає максимум випромінювальної здатності r (λ, T), то за законом зміщення можна визначити температуру тіла. На цьому ґрунтується вимірювання високих температур і температури віддалених тіл. Наприклад, знайдено, що в спектрі Сонця l.макс= 0,55 мкм, отже, його температура Т~ 6000 К. Так само знайдено температуру поверхні Полярної Зорі 8200 К, зорі Сіріус 10 000 К та ін.
ε(n, Т)
Рис. 6. Зміщення максимума випромінювальної здатності ε(n, Т) абсолютно чорного тіла
при зміні його температури
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 589;