Правило комфорту сприйняття.
В процесі комерційного показу товарів, їх експозиції в торговельному залі магазину необхідно пам’ятати про основних принципах їх розміщення : прості і симетричні форми, композиції краще сприймаються і запам’ятовуються, чим складні. Незбалансовані композиції викликають відчуття дискомфорту. Дискомфорт при сприйнятті товару в магазині може виникнути в наступних випадках: невдале поєднання форм і об’ємів; невдалі колірні поєднання; невдале освітлення; розташування написів під неправильною точкою зору; товарне сусідство. Наприклад, сусідство алкоголю з дитячим харчуванням, сухих сніданків з кормом для тварин і так далі.
Використання у викладці композиційних принципів значно підвищує інтерес і рівень сприйняття викладеного товару. По мірі використання простору композиції поділяються на наступні види:
1. Площинна композиція розвивається по двох просторовим осям: висоті і ширині, причому площина викладки може мати і криволінійний контур. Товар викладається на прилавку або уздовж стіни, об’єм і глибина використовуються мінімально.
2. Об’ємна композиція використовує усі три просторові характеристики: висоту, ширину і глибину. На практиці цей вид композиції зустрічається найчастіше.
3. Просторова композиція також використовує усі три характеристики, проте, параметри глибини мають переважне значення.
По особливостях просторового розташування композиції можуть бути симетричними і асиметричними:
1. Симетрична композиція базується на стійкій рівновазі складових її елементів. Різновидом являється симетрична композиція з елементами асиметрії, в якій рівновага поєднується з елементами динаміки.
2. Асиметрична композиція заснована на динамічній рівновазі, причому динаміка одного елементу врівноважується динамікою іншого. При викладці нерідко використовується асиметрична композиція з елементами симетрії, в якій елементи, симетричні самі по собі, знаходяться в динамічній рівновазі. У разі переважання симетричних або лінійно організованих композицій магазин здається акуратнішим і привабливішим. Вертикальні або горизонтальні лінії традиційно асоціюються із спокоєм і ясністю, вигнуті - з невимушеністю, зигзагоподібні - з енергійними змінами. При заповненні товарами торговельного устаткування важливо дотримувати ритм викладки, тобто певне повторення товарів схожого розміру і інших елементів (рекламних матеріалів, цінників, декоративних деталей) з дотриманням рівної відстані між ними. Ритмічність також допомагає створювати відчуття впорядкованості, системності, особливо при відсутності акцентів у ряді викладених товарів.
Викладка досить успішно виконує рекламну функцію, вирішуючи при цьому наступні основні завдання:
♦ інформування покупців про наявні в продажі товари;
♦ ознайомлення з якістю товарів, способами і особливостями їх застосування;
♦ нагадування про можливість придбання супутніх товарів.
Відповідно до вирішуваних завдань виділяють три основних типи рекламної викладки :
1. Інформаційна викладка, в якій значне мес-то відводиться рекламній інформації - проспектам, плакатам і листівкам з технічними характеристиками і особливостями товарів (схеми, креслення товару з поясненнями).
2. Викладка-консультація, в якій акцент робиться на можливостях застосування товару (додаються різноманітні рекомендації по режимах використання, переважні варіанти використання).
3. Викладка-нагадування, при створенні якої мають на меті сформувати образ товару за допомогою використання рекламних закликів, картинок, фотографій. При цьому можуть застосовуватися звукові і світлові ефекти.
Таким чином, грамотний підхід до здійснення викладки товарів на торговельному устаткуванні і до розподілу її на території магазину значною мірою сприяє збільшенню кількості покупок і повнішому задоволенню запитів покупців.
Питання для самоконтролю
1. Що розуміється під процесом викладки?
2. Чому викладка продукції в магазині має першочергове значення?
3. Які критерії використовуються при здійсненні викладки товарів?
4. Як впливає розмір упаковки на варіанти викладки товару на торговельному устаткуванні?
5. Які принципи і способи викладки товарів за наявності конкуруючих торговельних марок Ви знаєте?
6. Чому при здійсненні викладки товарів бажане дублювання рядів?
7. Які засадничі принципи викладки товарів в торговельному залі?
8. Яким чином враховуються фізіологічні особливості покупців при здійсненні викладки товару на торговому устаткуванні?
9. Чи вигідне використання вертикального або горизонтального корпоративного блоку при викладці продукції? Ваша думка.
10. Які переваги використання додаткових місць продажу в торговельному залі?
11. Які правила організації додаткових місць продажу товару?
12. Які правила необхідно дотримувати при організації комерційного показу товарів в торговельному залі?
13. Якими видами композицій може бути представлена викладка товару?
14. У чому суть основних видів рекламної викладки?
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 790;