Механізми державного регулювання економіки
У процесі функціонування та розвитку національної економіки цілком природно виникає ряд як суто економічних, так і соціальних, політичних та адміністративних проблем, які не можуть бути вирішені тільки ринковими механізмами, здатність вільного ринку до саморегуляції.
Тому виникає обґрунтована необхідність державного регулювання економіки, наприклад, в області нерентабельного для ринку виробництва суспільних благ. Потреба в державному регулюванні національної економіки також викликана низкою галузевих і загальногосподарських криз, масовим безробіттям, порушеннями в грошовому обігу, потребою в регулюванні інфляції. Можливість здійснити державне регулювання економіки виникає тільки при досягненні певного рівня розвитку економіки, концентрації виробничого потенціалу.
Державне регулювання економіки - це одна з основних форм участі держави в національній економіці, що включає в себе вплив на ключові етапи процесу розподілу доходів і ресурсів, темпи економічного зростання, рівень життя населення, для чого інститутами держави використовуються виконавчі, законодавчі і контролюючі методи. Підходи до державного регулювання національної економіки були різними на кожному з етапів розвитку людства.
Об'єктами державного регулювання національної економіки є:
- економічні підсистеми (економіка регіонів й областей, структура економіки, стадії відтворення);
- соціально-економічні процеси (економічні цикли, демографія, зайнятість, інфляція, НТП, екологія, умови конкуренції);
- соціально-економічні відносини (кредитні, фінансові, зовнішньоекономічні);
- ринки або ринкова інфраструктура (ринки товарів, послуг, інвестицій, цінних паперів, валютні, фондові, капіталу).
Звичайно виділяють три види засобів (регуляторів) впливу держави на економіку:
- економічні;
- адміністративні;
- правові.
Економічні регуляториє основними в ринковій економіці. Тут немає прямого втручання держави в діяльність суб'єктів ринку. Цілі, які ставить перед собою держава, досягаються не примушенням, а створенням такого економічного середовища, що змушує підприємців діяти в бажаному для держави руслі.
Адміністративні регуляторинеобхідно застосовувати в ринковій економіці, але вони є підпорядкованими порівняно з економічними регуляторами.
Правові регуляториспрямовані на створення законодавчої бази («правил гри») й здійснення контролю за її виконанням. Особливе значення має правова основа підприємництва - рушійна сила розвитку ринкової економіки.
Основними механізмами державного регулювання економіки є:
1) прямі;
2) непрямі.
Прямі механізми державного регулювання є найбільш поширеними з причини своєї дієвості. Основною їх формою є господарська діяльність держави, представлена державним сектором економіки, який має достатньо великі масштаби в економічно розвинених країнах. У його рамках держава може, наприклад, самостійно надавати кредити, брати пайову участь в компаніях, бути прямим власником господарюючого суб'єкта. Тим самим воно не лише отримує прибуток, але і створює робочі місця, знижуючи рівень безробіття. Зазвичай держава бере під свій контроль ті галузі, які потребують значних інвестицій, наприклад, атомну енергетику, повітряний і морський транспорт.
До прямих механізмів відносяться і нормативно-правові методи державного регулювання. Прикладом їх використання може служити прийняття нормативно-правового акта, який встановлює правила поведінки господарюючих суб'єктів у певній сфері національної економіки. Це найбільш поширений механізм, так як він не вимагає для реалізації залучення значних обсягів ресурсів.
Пряме державне регулювання може бути реалізовано і у вигляді прямих інвестицій у пріоритетні галузі, за допомогою субвенцій, субсидій і дотацій. Воно зазвичай спрямоване на регулювання господарської діяльності, що істотним чином спотворює дію ринкових механізмів, що не завжди приводить до сприятливих наслідків. У нього також включаються і витрати на створення і підтримання функціонального стану соціальної інфраструктури - охорони здоров'я, освіти, науки і т. д.
Інструменти прямого втручання:
1. Держконтракт і держзамовлення - це договори між державою й суб'єктами господарювання на виготовлення певного товару або виконання певного виду послуг з метою задоволення потреб споживача, стимулювання й розвитку пріоритетних галузей і виробництв, впровадження нових технологій, виконання міжнародних угод.
Держконтракт укладається з державними підприємствами й фінансується з держбюджету.
Держзамовлення реалізується на підприємствах недержавної форми власності й звичайно фінансується з власних джерел підприємства, а держава надає при цьому певні преференції і пільги (в оподатковуванні, кредитуванні, гарантуванні ринку збуту та ін.).
2. Субсидії, субвенції й дотації.
Субсидія - це форма цільової фінансової або матеріальної допомоги держави окремим суб'єктам економіки (областям, регіонам, фірмам, банкам, фізичним особам).
Субвенція - форма грошової або матеріальної допомоги, що надається державою в екстремальних ситуаціях (стихійні лиха, війна, економічні кризи та ін.).
Дотація - різновид субсидій, а саме: асигнування, доплата з держбюджету з метою збалансувати бюджети нижчих рівнів.
3. Ліцензування й квотування.
Ліцензування - видача державою дозволів на право займатися певним видом діяльності, у тому числі й експортно-імпортними операціями.
Квотування - встановлення державою розмірів, частки в загальному просторі продажу, збуту, експорту або імпорту.
4. Установлення фіксованих цін і валютних курсів, тобто певного рівня цін на ті або інші товари, тарифів на послуги.
5. Прийняття економічних, соціальних, екологічних стандартів. Державні стандарти й нормативи визначають однакові вимоги
й норми відносної якості, хімічного складу, фізичних властивостей, маси, розмірів, кількості та ін.
Економічні стандарти втілені в показниках ефективності виробництва (наприклад, норма рентабельності, енерго-, матеріало-, трудомісткості та ін.)
Соціальні стандарти - це офіційно встановлені державою нормативи в сфері соціальних відносин (мінімальна зарплата, пенсія, рівень прожиткового мінімуму, тривалість робочого тижня, відпустки й ін.).
Непрямі механізми державного регулювання - це такі методи впливу держави на економіку, які дозволяють досягти поставлених цілей без прямого втручання держави і спираються на основні закономірності функціонування національної економіки. Зазвичай вони спрямовані на підтримання нормального рівня зайнятості, стимулювання збільшення вивозу товарів, формування в інтересах населення стабільного ціноутворення, стійких темпів економічного зростання, перерозподіл ресурсів, стимулювання інвестиційного процесу. Основним способом досягнення поставлених цілей є фіскальна та грошово-кредитна політика. Фіскальна політика здійснюється через державний бюджет за допомогою зміни його доходної та видаткової частин. Грошово-кредитна система побудована на регулюванні та регламентації грошового обігу.
Податкова система входить в перелік основних непрямих механізмів державного регулювання економіки. З її допомогою відбувається формування бюджету - його дохідної частини. Зміна ставок податків дозволяє ефективним чином регулювати темпи і масштаби економічного зростання. Одним з видів дії податкового механізму є прискорене амортизаційне списання основного капіталу. Воно дозволяє стимулювати темпи і масштаби накопичення обсягів інфраструктурних змін. Модифікація ставки та порядку амортизаційного списання змінює норму капітальних інвестицій у розвиток виробництва. Цей механізм є дієвим для поліпшення загальної економічної кон'юнктури, трансформації інфраструктури національної економіки і стимулювання темпів науково-технічного прогресу.
Дерегуляція національної економіки– це обмеження втручання у діяльність підприємницьких суб'єктів господарювання на території держави.
Дерегуляція в національній економіці передбачає:
- створення умов для реалізації економічної свободи фізичним та юридичним особам в державі;
- усунення адміністративно-організаційних та управлінсько-економічних перешкод на шляху розвитку підприємництва;
- здійснення заходів з дебюрократизації на всіх рівнях реєстрації та ліцензування підприємницьких структур;
- подолання корумпованості у різних сферах національної економіки;
- сприяння розвитку економічної кон'юнктури;
- децентралізація управління розвиток місцевого самоврядування;
- створення передумов для вільної конкуренції в галузях і сферах національної економіки.
Дата добавления: 2015-08-20; просмотров: 1033;