Пектинові речовини. Будова, властивості і використання.

Вуглеводи клітинних оболонок плодів, овочів і фруктів. Геміцелюлози – вуглеводи, близькі до клітковини. Вони складаються з гексозанів (С6Н10О5)n (галактан, манан) і пентозанів (С5Н8О4)n (арабан, ксилан). Організмом не засвоюються. Знаходяться в насінні, горіхах, оболонках зерна та ін.

Лігнін - найважливіша інкрустуюча речовина клітковини, яка надає їй твердості.

Пектинові речовини широко розповсюджені в рослинах – плодах, ягодах, овочах, листі та ін. (від 0,1 до 1%). При цьому приблизно ¼ частина пектинових речовин являє собою водорозчинний пектин, а ¾ частини припадає на нерозчинний протопектин. Таким чином, у клітинному соці знаходиться пектин, а в клітинних стінках – протопектин. Пектинові речовини – складні вуглеводи, які побудовані в основному з полігалактуронових кислот. Полігалактуронова кислота називається пектовою кислотою. Частково метильована за карбоксильною групою пектова кислота називається пектиновою кислотою, молекули якої складають основу структури пектину та протопектину:

Пектин розчиняються у воді, у присутності кислоти й цукру утворюють желеподібну масу, тому широко використовуються для виготовлення желе, мармеладу, пастили. Процес дозрівання плодів, овочів тісно пов’язаний із перетворенням у їх тканинах протопектину на пектин – вони стають м’якішими і ніжнішими.

Рослинні камеді – речовини вуглеводної природи, які виділяються у вигляді про-

зорих загущених мас після пошкодження рослин (гуміарабік, вишневий клей).


АМІНИ

Лекція 20 (2 години)

План

1. Загальна характеристика амінів, їх будова, номенклатура, ізомерія.

2. Способи добування амінів.

3. Фізичні та хімічні властивості амінів.

4. Азо- і діазосполуки. Солі діазонію. Хімічні властивості діазосполук.

5. Окремі представники (діаміни, аміноспирти тощо), їх значення.

Ключові слова: амін, реакція А.Гофмана, діазотування, сіль діазонію, анілін, нітрозоамін, ізонітрильна проба, реакція Зайдмеєра, реакція азосполучення, азосполука, хромофори, ауксохроми, азобарвники, етаноламін, холін, ацетилхолін.








Дата добавления: 2015-08-14; просмотров: 1866;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2025 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.