Трубки вибухів

Під трубками вибухів слід розуміти трубо- та стовбоподібні, рідше іншої форми геологічні тіла, що складені брекчіями, які утворилися внаслідок прориву газів. Трубки вибуху формуються у близоповерхневих умовах в районах вулканічної діяльності, а також утворюють самостійні поля, що пов’язані з комплексами малих інтрузивів та дайок. На відміну від вулканічних жерл трубки вибуху не є каналами, за якими відбувалося виверження на поверхню вулканічного матеріалу.

У вулканічних куполах, кальдерах та лінійних вулканічних спорудах трубки вибухів приурочені до:

- розривних порушень та вузлів їх перетину;

- контактів поріз та ділянкам пересічення контактів розривних порушень;

- радіальним, кільцевим та конічним розривним порушенням та вузлам їх перетину.

Поля трубок вибухів та окремі трубки, що пов’язані з гіпабісальними комплексами малих інтрузивів та дайок також контролюються крупними лінійними зонами розломів, вузлами перетину зон розломів, вузлами сполучення розломів у співвідношенні з куполоподібними гранітними масивами, а також послабленими зонами у ендоконтактах групних гранітних масивів. На рис. 53 зображене положення трубок вибухів у зв’язку з розривними порушеннями.

Трубки вибуху заповнені брекчіями, а у ряді випадків також і інтрузивними породами та продуктами гідротермальної мінералізації. Безпосередньо поблизу трубок вибуху форма інтрузивних масивів досить різна. Але частіше за все зустрічаються невірні штокоподібні та трубоподібні тіла, лаколіти,паукоподібні та інші тіла невірної форми. Тіла брекчій вибухів мають трубоподібні, циліндричну, кільцеву та напівкільцеву форму у плані. Часто зустрічаються конусоподібні, грибоподібні та дайкоподібні тіла брекчій, рідше трубоподібні тіла з різкими східчастими контактами, що обмежуються декількома системами тріщин.

Рис. 53. Приклади структурно-геологічної позиції трубок вибуху торієво-рідкометальних родовищ (за В.А.Невським, 1972).

а – у вузлі перетину зірваного контакту крутопадаючим широтним розривним порушенням; б, в – у вузлі перетину крупних крутопадаючих тріщин відколювання різних напрямків; г, д – поблизу вузлів перетину крутопадаючих розривних порушень різних напрямків; е – у вузькому тектонічному блоці, що обмежується субпаралельними крутопадаючими розривними порушеннями.

1 – альбіт-актинолітові сланці; 2 – слюдисті сланці; 3 – сланці; 4 – вапняки; 5 – лужні граніти; 6 – брекчія; 7 – розривні порушення.

 

 

Формування брекчій вибухів відбувалося у декілька етапів, що було обумовлено неодноразовими миттєвими вибухами газів. У будові трубок спостерігається горизонтальна зональність. З поступовим віддаленням від центру ступінь подрібнення порід зменшується і вони змінюються на сильно тріщинуваті породи, а ще далі і тріщинуватість згасає.

На рис. 54, 55 наведені типові приклади поліметалевих та різко метальних родовищ, що приурочені до трубок вибуху.

Рис. 54. Схеми геологічної будови родовищ, що приурочені до трубок вибуху.

а – Ла-Колорадо (Мексика); б – Актюз (Казахстан); в – Цумеб (Намібія).

1 – діорит; 2 – амфіболові сланці; 3 – кварцовий порфір; 4 – аплітоподібна порода; 5 – гранофіри та їх гідротермально змінені відміни; 6 – дайки порфіритів; 7 – брекчії вибухів; 8 – розривні порушення; 9 – роговики; 10 – гідротермально змінені гранофіри; 11 - склоподібний кварц та вкраплені руди; 12 – масивні сульфідні руди; 13 – вкраплені руди.

 

Рис. 55. Схеми структури рідко метальних родовищ з рудними тілами у покрівлі прихованих на глибині трубок вибуху та інтрузивів центрального типу.

а – одна система жил; б – радіальна орієнтація жил; в – дугоподібне тіло; г – жильні тіла у дугоподібній зоні.

1 – сланці; 2 – лужні граніти; 3 – брекчія; 4 – метасоматичне рудне тіло; 5 – рудні жили та дугоподібне тіло; 6 – розривне порушення; 7 – контури прихованих трубок вибуху.

 

 

----------------------------------

 

 

Таким чином, ми розглянули головні особливості прояву тектонічних елементів у рудних полях та родовищах: складчасті форми, розривні порушення, морфологію та тектоніку інтрузивних тіл, рудоносні вулканічні споруди їх типи та будову, вулканічні апарати та трубки вибухів. Але слід замітити, що історія формування геологічної структури великої кількості родовищ є досить тривалою та багатоетапною і геологічні обставини виявляються досить складними. Тому і розшифрування структури родовищ потребує детальних та трудомістких досліджень. Добре знання структурної геології і перш за все особливостей прояву тектонічних елементів у рудних полях і родовищах буде сприяти успішному вирішенню тих складних завдань, які стоять перед геологами, що просять пошуки, розвідку та дослідження родовищ корисних копалин.


 








Дата добавления: 2015-08-11; просмотров: 691;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.