РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ МІЖ ОДНОРІДНИМИ ЧЛЕНАМИ РЕЧЕННЯ
Між однорідними членами речення, непоширеними й поширеними, звичайно ставляться коми: Сниться мені поле, вечорибарвисті, берегипахучі рідного Дінця (В. Сосюра).
Якщо сполучник повторюваний, то коми ставляться між усіма парами однорідних членів незалежно від того, де стоїть перший сполучник: Любіть Україну, як сонце, любіть, як вітер, і трави, і води...(В. Сосюра). І сам собі постань законом, і не вагайся,не блажи (В. Стус).
Причому ком ставиться на одну менше, ніж є однорідних членів. Наприклад, у реченні Закони вод, вітрів, і хмар, і світлавідкрились нам у ті далекі дні (В. Сосюра) однорідних членів чотири, а ком — три.
Між двома однорідними членами речення кома не ставиться лиш у двох випадках:
якщо вони з'єднані одиничним сполучником і (й), та (= і), та й, або, чи: Візьми чорнила і паперу та й напишимені листа (І. Гончаренко). Краю мій. Люблюя тебе вдень і вночі, вранці і ввечері і не знаюкраю своєї любові. Доводилося вам їздити пізньої весни чи раннього літапо Україні? (З тв. Панаса Мирного);
якщо вони хоч і з'єднані не одиничним, а повторюваним сполучником і... і, ні... ні, проте становлять стійке фразеологічне словосполучення на зразок і вдень і вночі, і сяк і так, і сміх і гріх, і хочеться і колеться, ні вдень ні вночі, ні світ ні зоря, ні риба ні м 'ясо, ні пуху ні пера, ні сіло ні впало, ні живий ні мертвий, ні за що ні про що, ні в сих ні в тих тощо: Не було їй спочинку ні вдень ні вночі(Панас Мирний). Але кома ставиться й перед одиничними сполучниками і, та й, та ще, якщо вони мають приєднувальне значення: За що, не знаю, а караюсь, і тяжко караюсь(Т. Шевченко). Давид роздягся, шинель на ключці повісивші будьонівку(А. Головко). Ти мене не бійся. Я не такий, щоб зрадити людину, та ще таку добрячу(Леся Українка). Проте такі члени речення краще подавати або через тире, або окремим неповним реченням (через крапку).
Тире ставиться між двома однорідними членами речення, якщо другий член протиставляється першому (між ними можна поставити протиставний сполучника, але), виражає причину, наслідок, доповнення, раптову зміну подій: Не вітер - бурянад землею в замети клала білий сніг (Л. Первомайський). Земля на прощання усміхнулась— і потемніла (Панас Мирний). Всі оглухли — похилилисьв кайданах (Т. Шевченко).
Крапка з комою ставиться між двома однорідними членами, якщо вони значно поширені або далекі за змістом: Говорили ті книжки про право кожного й про волю те право добувати; судили про звіра і чоловіка; про світ ійого законидовічні (Панас Мирний).
Дата добавления: 2015-07-10; просмотров: 760;