Природа акцій як різновиду цінних паперів

Основним нормативним документом, що регулює порядок емісії та руху акцій як різновиду цінних паперів є Закон України «Про цінні папери і фондовий ринок».

Згідно з ним акція - це іменний цінний папір, що засвідчує майнові права її власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів і право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права (до немайнових прав можна віднести, наприклад, право акціонера отримувати інформацію, що стосується діяльності акціонерних товариств, або переважне право на придбання додаткового випуску акцій), передбачені Цивільним кодексом України і законом, регулюючим питання створення, діяльності і припинення акціонерних суспільств.

Згідно з ЗУ «Про цінні папери» характерними рисами акцій є:

а) Акції повинні бути тільки іменними;

б) Акції можуть випускатися в документарній (паперовою) або в бездокументній формі (у вигляді облікового електронного запису).

При документарній формі випуску акцій акціонерам повинні видаватися сертифікат акції - документ, що засвідчує право власності на цю акцію.

При бездокументній формі випуску акцій – акціонерне товариство зобов'язане оформити глобальний сертифікат випуску акцій і депонувати його в депозитарії;

в) Акції повинні мати номінальну вартість, встановлену в національній валюті, але не нижче за одну копійку;

г) Акції можуть бути простими і привілейованими.

Привілейовані акції надають їх власникам переважні в порівнянні з власниками простих акцій права на отримання частини прибутку АТ у вигляді дивідендів і на отримання частини майна АТ у разі його ліквідації, а також можуть надавати права на участь в управлінні АТ, але тільки у випадках, передбачених статутом.

д) Власником акції (акціонером) може бути будь-яка юридична особа (підприємство, установа або організація) або фізична особа, незалежно від того, чи є воно резидентом України чи ні.

Придбання акції на етапі емісії означає, що інвестор бере участь у формуванні статутного капіталу (фонду) акціонерного товариства.

Внеском в статутний капітал можуть бути гроші (у національній або іноземній валюті), цінні папери, інше майно (нерухомість, устаткування, матеріали), майнові або інші відчужувані права, що мають грошову оцінку. Активи, які вносяться до статутного капіталу (фонд), повинні бути оцінені (або на умовах, визначених загальними зборами акціонерів, або незалежним суб'єктом оцінної діяльності, який отримав сертифікат оцінної діяльності.

Після того, як проведена державна реєстрація акціонерного товариства, яка неможлива без звіту про проведення підписки на акції, засвідченого ДКЦПФР майно і немайнові права переходять у власність акціонерного товариства.

У акціонера залишаються у власності тільки акції, що засвідчують його майнові і немайнові права відносно акціонерного товариства, яке емітувало ці акції (права по цінному паперу). З акціями, що належать йому, акціонер має право робити все, що не заборонене законодавством (продати, обміняти, подарувати, заповідати і т.п.). Всі ці операції відбуваються на вторинному ринку цінних паперів.

Частка кожного акціонера в статутному капіталі (фонді) акціонерного товариства залежно від кількості акцій, що належать йому. Проте частка може бути змінена у разі проведення додаткової емісії акцій акціонерного товариства, яка проводиться в цілях введення нового акціонера або залучення додаткових коштів.

З метою ведення податкового і бухгалтерського обліку операцій з акціями (емісія, звернення і ліквідація) важливими є наступні моменти:

1.Акція - інструмент власності і вона відноситься до пайових цінних паперів.

2.Номінальна вартість кожної акції дорівнює вартості частки в статутному капіталі АТ.

2.1 Номінальна вартість акції не співпадає з її реальною вартістю і не впливає на суму отримуваних дивідендів і розмір вартості майна, яке може отримати акціонер при ліквідації акціонерного товариства. Розмір таких видів доходу залежить тільки від розміру частки (у процентному вираженні) статутного капіталу, яка відповідає загальній номінальній вартості акцій, що належать акціонеру.

2.2 Номінальна вартість є основою для розрахунку:

· емісійної ціни - ціни, за якою акції продаються на первинному ринку (на етапі емісії). Вона не може бути нижче за номінальну вартість, а різниця між емісійною ціною акції і її номінальною вартістю відображається емітентом як емісійний доход (рахунок 421 «Емісійний доход»);

· курсової (ринковою) ціни - ціни, за якою акція, продається і купується на вторинному ринку цінних паперів. Вона може бути як вище, та і нижче за номінальну вартість і залежить від різних чинників (наприклад, від прибутковості такого паперу);

· балансової вартості - вартості чистих активів (величина власного капіталу) емітента, що доводиться на одну просту акцію;

· ліквідаційної вартості - вартості майна, яка доводиться на одну просту акцію при ліквідації акціонерного товариства.

3. По акції акціонер отримує доходи у вигляді:

· дивідендів;

· доходів від відшкодування збитків акціонера при реорганізації акціонерного товариства;

· доходів від продажу акцій на вторинному ринку цінних паперів (якщо ціна покупки акції була нижча, ніж ціна продажу, акціонер отримує прибуток, якщо навпаки - зазнає збитки);

· доходів від отримання у власність грошових коштів (іншого майна), що залишилися після ліквідації акціонерного товариства, що доводиться на акцію. (якщо сума грошових коштів (вартість майна) перевищує ціну покупки акції, акціонер отримує прибуток, якщо навпаки - зазнає збитки).

4.Акціонер може мати у власності різну кількість акцій одного емітента (пакет акцій). Облік у акціонера залежить від того, якою часткою статутного капіталу (фонду) емітента володіє.

 








Дата добавления: 2015-08-11; просмотров: 633;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.