Оптоволоконний кабель
Найперспективнішим середовищем передачі, яке забезпечує швидкість передачі інформації понад 40 Гбіт/с на відстані 100 км без підсилювачів, є оптоволоконний кабель. Існує два різновиди оптоволоконного кабелю: перший з них — полегшений, другий — посилений (зображені на
рис. 2.7).
У якості середовища передачі в оптоволоконному кабелі використовується оптичне волокно (світловод), що являє собою тонку скляну або пластмасову нитку завтовшки 8,3...100мк. Світловод покритий скляною оболонкою, коефіцієнт відбиття якої інший, ніж у світловоду. Скляна оболонка відбиває світло, спрямовуючи його вздовж світловоду. Між оболонкою світловоду і зовнішньою пластиковою оболонкою може вміщатися рідкий гель (полегшений кабель) або посилюючі жили (посилений кабель). Внутрішня скляна оболонка забезпечує необхідну жорсткість і стійкість до розривів, перегрівання і переохолодження. Гель і посилюючі жили забезпечують додатковий захист від механічного впливу та впливу навколишнього середовища. Кабель може містити одне світлопровідне волокно, але зазвичай їх декілька.
Рис.2.7. Різновиди оптоволоконного кабелю
Сигнал може поширюватись оптичним волокном у вигляді досить тонкого пучка світла (рис. 2.8) або кількох пучків світла (рис. 2.9).
Рис.2.8. Поширення світлового сигналу в одномодовому кабелі
Рис. 2.9. Поширення світлового сигналу в багатомодовому кабелі
У першому випадку йдеться про одномодовий кабель, у другому — про багатомодовий. Світловод одномодового кабелю значно тонший за світловод багатомодового кабелю. Сигнал в одномодовому кабелі генерується за допомогою лазерного джерела світла. Вибір лазерного діода, який може перемикатися з частотою у декілька тисяч мегагерц, за джерело світла забезпечує досить високу швидкість передачі цифрових сигналів.
Джерелом сигналу у багатомодовому кабелі є світлодіод, що істотно знижує вартість апаратури передачі. У багатомодовому кабелі світлові пучки розглядаються одержувачем як один імпульс. Враховуючи, що кожний пучок світла в багатомодовому кабелі поширюється своїм шляхом, час одержання їх адресатом різний. Унаслідок цього збільшується тривалість імпульсу і, відповідно, знижується можлива швидкість передачі сигналу.
Оптоволоконні кабелі відрізняються діаметром світловода та оболонки і способом передачі сигналу (одно- і багатомодові).
Найпоширенішими є такі типи кабелю:
з 8,3мк світловодом / 125мк оболонкою, одномодовий;
з 50мк світловодом / 125мк оболонкою, багатомодовий;
з 62,5мк світловодом / 125мк оболонкою, багатомодовий;
з 100мк світловодом / 125мк оболонкою, багатомодовий.
Основним стандартним співвідношенням номінальних діаметрів світловода і прошарку, що його оточує, вважається співвідношення 62,5мк/125 мк.
Вартість оптоволоконного устаткування та його монтажу значно вища порівняно з іншими видами мережного устаткування. З цієї причини оптоволоконний кабель використовується в основному в мережах, розташованих на великих територіях, за наявності високого рівня електромагнітних завад, а також з метою захисту від несанкціонованого знімання інформації з передавального середовища.
Для підключення мережних пристроїв до оптоволоконного кабелю використовуються роз’єми типу MIC, SC або ST (рис. 2.10).
Рис. 2.10. Роз'єми типу MIC, SC і ST
Дата добавления: 2015-08-11; просмотров: 999;