Поняття про сорт, породу, штам.

Породою тварин або сортом рослинназивають сукупності особин одного виду із певними спадковими особливостями: продуктивністю, морфологічними та фізіологічними ознаками, створеними людиною у результаті штучного добору.

Штамом (від нім. штам — стовбур, родина) називають чисту культуру (тобто потомство однієї клітини) мікроорганізмів.

Районування— комплекс заходів, спрямованих на перевірку від­повідності якостей тих чи інших порід або сортів до умов певної при­родної зони, що є необхідною умовою їхнього раціонального вико­ристання на території будь-якої країни.

3. Основні методи селекції. Штучний добір.

Основні методи селекції - це штучний добір та гібридиза­ція. Теорію штучного добору створив видатний англійський вчений Чарльз Дарвін (праці «Походження видів шляхом природного добору, або збережен­ня сприятливих порід у боротьбі за життя» і «Змі­ни свійських тварин та культурних рослин під впливом одомашнен­ня»). За твердженням ученого, формування порід і сортів почалося з приручення людиною диких видів тварин і вирощування диких видів рослин. Він показав, що в основі значного різноманіття порід і сортів лежить лише невелика кількість видів диких предків.

За Ч. Дарвіном, механізм штучного добору такий.Серед багатьох тварин чи рослин певного виду людина підмічає окремі особини, які відрізняються від інших за ознаками, що її зацікавили, і відби­рає їх для подальшого розмноження. Серед потомства відібраних плідників проводять добір: особин, що успадкували від батьків бажані для людини ознаки, залишають для подальшого роз­множення. З покоління в покоління бажана ознака все більше розвивається, бо як плідників обирають особин, у яких вона вира­жена найкраще.

Ч.Дарвін показав, що на початкових етапах створення культур­них форм діяв несвідомий добір - добір, який базується на наданні переваг при розмно­женні певним особинам, без за­вдання вивести нові породи та сорти і застосовування різних систем схрещувань і типів штучного добору. Згодом (у другій половині XVIII сторіччя) виник плано­вий (методичний) добір - підбір батьківських пар, застосування різних варіантів схрещування та плановий добір серед отри­маного потомства за певними ознаками, що дає змогу виводити породи або сорти зі заздалегідь запланованими властивостями.

Отже, штучний добір - це вибір людиною найцінніших у господарському відношенні тварин, рослин, мікроорганізмів для одержання від них нащадків з бажаними ознаками.

Штучний добір

Масовий Індивідуальний

(для подаль­шого розмноження (для подаль­шого розмноження

залишають особин з фенотипом, залишають особин на підставі як

що цікавить селекціонерів) їхнього фенотипу, так і генотипу)

4. Гібридизація та її форми.

Гібридизація- процес одержання гібридів, який ґрунтується на об'єднанні генетичного матеріалу різних клітин або організмів.

Гібридизація

Внутрішньовидова Міжвидова, або віддалена

(у межах одного виду) (між особинами різних видів)

Споріднене Неспоріднене








Дата добавления: 2015-08-08; просмотров: 782;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.