ОБЛАДНАННЯ. 1. Електромашинний агрегат, складений із первинного двигуна з короткозамкненим ротором та генератора пос­тійного струму з незалежним збудженням (МГ) -1шт.

1. Електромашинний агрегат, складений із первинного двигуна з короткозамкненим ротором та генератора пос­тійного струму з незалежним збудженням (МГ) -1шт.

2. Джерело живлення кола збудження постійного струму на 220 В 300 мA -1шт.

3. Вольтметр постійного струму на 450 В -1 шт.

4. Амперметр постійного струму на 10 А -1 шт.

5. Резистори (навантажувальні опори) на 110 Ом 10 А -2 шт.

6. Вольтметр постійного струму на 450 В -1 шт.

7. Міліамперметр постійного струму на 300 мA -1 шт.

8. Резистор регулюючий на 5000 Ом 300 мA -1 шт.

9. Комплект з'єднувальних проводів -1 шт.

Короткі відомості з теорії

Машини постійного струму обертальні, вони працюють як у ре­жимі генератора, так і у режимі двигуна.

Машина постійного струму складається з двох частин: нерухомої станини та якоря, який обертається. До станини кріпляться основні (головні) та додаткові полюси, підшипникові щітки і щітковий апарат. Якір складається із вала, осердя якоря, обмотки якоря і колек­тора. Станина виготовляється із сталі або чавуна та прикріп­люється до фундаменту. Частина станини, по якій замикається по­тік основних та додаткових полюсів зветься ярмом. Основні полюси виготовля- ються із кобальтової сталі, і мають котушки з обмотками збудження,

які створюють основний магнітний потік збуд­ження. Вони можуть

 

 

приєднуватися до обмотки якорянезалежно, паралельно, послідовно чи змішано.

Додаткові полюси теж виготовляються із кобальтової сталі, встановлюються між основними полюсами і призначені для без іскрової роботи щіток на колекторі, їх котушки приєднуються до обмотки якоря послідовно. Вал якоря крізь підшип­ники та підшипникові щити з'єднується із станиною. Щітковий апа­рат за допомогою щіток створює електричний зв'язок між якорем та колек­тором з мережею живлення. Обмотка якоря закладена у пази осердя якоря і призначена для перетворення механічної енергії обертання гене­ратора у електричну енергію, що віддається у мережу за правилом правої руки. У двигуна напрям обертання якоря визначається за правилом лівої руки. Обмотка якоря виконується у вигляді хвиль­ової чи петльової обмотки. Колектор виготовляється із мідних пластин, ізо­льованих між собою, які припаяні до лобових частин обмотки якоря. Призначення колектора - механічне випрямлення змінного струму якоря у постійний, який віддається у мережу живлення. У двигуна - навпаки.

Основні характеристики генераторів постійного струму: зов­нішня, холостого ходу та регулювальна.

Згідно ГОСТ 27471-81 зовнішня характерис­тика електромашинного генератора - залежність напруги на обмотці якоря від струму навантаження при номінальної частоті обертання якоря та постійних зовнішніх опо­рах у колах обмоток збудження:

при та .

Згідно ГОСТ 27471-87 характеристика холос­того ходу електромашинного генера­тора - залежність ЕРС обмотки якоря від струму збудження при розімкненій обмотці якоря та заданій частоті обертання: при та .

Згідно ГОСТ 27471-37 регулювальна харак­теристика електромашинного генератора - залежність струму у обмотці незалежного збудження чи в обмотці паралельного збудження від струму навантаження при постійній напрузі на затискачах обмотки якоря та номінальній часто­ті обертання:

IЗ = f ( I ) при та

Згідно ГОСТ 183-66 номінальна зміна напруги - різниця напруг на затискачах генератора при зміні навантаження від номінального до нульового, виражена у відсотках від номінальної напруги при номінальної частоті обертання якоря та постійних опорах у колах обмоток збудження:

при та ,

де - напруга холостого ходу генератора, В; - номінальна напруга генератора при номінальному струмі на­вантаження, В.

Генератори постійного струму одержали широке застосування. Це - збуджувачі синхронних машин, зарядні агрегати, джерела живлення електролізних установок, зварювальні агрегати; їх установ­люють на різноманітних самохідних машинах, які застосовуються у сільськогосподарському виробництві. На автомобілях великої по­тужності генератори постійного струму застосовуються для живлен­ня двигунів, вбудованих у колеса замість громіздкої і малонадій­ної механічної передачі крутного моменту. Вони застосовуються на судах-електроходах та для освітлювання поїздів.

Генератори з незалежним збудженням застосовуються у системі генератор-двигун, на стендах для обкатки автомобільних та трак­торних двигунів, в приладах прокатних станів, екскаваторах, у ролі тахогенераторів та інше.

Двигуни постійного струму застосовуються у автомобілях, тракторах, трамваях, тролейбусах, електровозах, метро, електро­карах та інше.

Послідовність проведення роботи

  1. Вивчіть будову, принцип дії та області застосування ма­шин постійного струму.
  1. 2. Вивчіть та запишіть у робочий зошит паспортні дані маши­ни постійного струму.

 

Паспортні дані машини постійного струму

 

 

 

 

 

 
 

 

 


Рис. 8. Схема дослідження генератора постійного струму з не­залежним збудженням

3. Зберіть схему вимірювання (рис. 8) та пред'явіть виклада­чу для перевірки.

4. Проведіть експериментальні дослідження генератора пос­тійного струму з незалежним збудженням, зніміть зовнішню харак­теристику генератора при та ІЗ = 300 мА, параметри вимірювань запишіть у табл. 4.

5. Розімкніть коло навантаження та, зменшуючи величину опо­ру , зніміть характеристику холостого ходу при та .Результати вимірювань запишіть у табл. 5.

6. На рис. 9 та 10 по крапкам побудуйте зовнішню характеристику та характеристику холостого ходу.

 

Таблиця 4

Параметри зовнішньої характеристики генератора

 

Задано
Виміряно          

 

Таблиця 5








Дата добавления: 2015-08-04; просмотров: 739;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.009 сек.