Будова та принцип роботи обладнання для миття овочів

Миття сировини може відбуватися у м'якому і жорсткому режимах. Спосіб миття визначається механічними властивостями сировини та ступенем її забруднення. Так, наприклад, для миття томатів, вишень, персиків використовують мийні машини, які забезпечують м'який режим.

На великих підприємствах ресторанного господарства для миття картоплі, буряків, моркви, кабачків використовують мийні машини безперервної дії з жорстким режимом – барабанні (А9-КМ-2), мийно-струшувальні (КМЦ), щіточні машини (Т1-КУМ-ІІІ), лопатеві мийні машини (А9-КЛА/1), вібраційні (ММКВ-2000).

Враховуючи те, що продуктивність машин безперервної дії для миття картоплі і овочів висока, використання їх на підприємствах харчування обмежене. На невеликих підприємствах для миття коренеплодів можуть бути використані машини для чищення картоплі і овочів, якщо в них замінити диск з абразивним покриттям на гладкий. Для миття зелені, фруктів, овочів пропонуються машини періодичної дії невеликої продуктивності.

Застосування машин для миття овочів дає змогу подовжити термін експлуатації картоплеочисних машин і зменшити кількість відходів.

Рис. 5.2 Принципова схема вібраційної машини для миття овочів ММВ-2000 1 – рама; 2, 3 – вертикальна і горизонтальна пружини; 4 – внутрішній циліндр (ротор); 5 – робочий вал; 6 – дебаланс; 7 – шнек; 8 – завантажувальний лоток; 9 – розбризкувач води; 10 – зовнішній циліндр; 11 – сферичний підшипник; 12 – муфта; 13 – електродвигун; 14 – решітка; 15 – патрубок; 16 – розвантажувальний лоток

Вібраційна машина для миття овочів ММВ-2000 (рис. 5.2) складається з рами,електродвигуна, ротора, робочої камери, завантажувального і розвантажувального лотків, патрубка для видалення відходів, вертикальних і горизонтальних пружин. Робочою камерою машини є кільцевий простір між двома циліндрами 10 і 4 – зовнішнім і внутрішнім. Вздовж внутрішнього циліндра проходить робочий вал 5, який опирається на сферичні двоядерні підшипники 11. До вала шпонками і хомутами кріпляться чотири дебаланса 6. Всередині робочої камери на зовнішній поверхні внутрішнього циліндра (ротора) закріплено шнек 7 з однаковим кроком (гвинтова спіраль зі сталевої полоси). Корпус машини прикріплено до рами 1 за допомогою вертикальних 2 і горизонтальних 3 пружин. На рамі встановлено електродвигун 13, який через муфту 12 передає рух робочому валу.

У верхній частині робочої камери над першим витком шнека встановлено завантажувальний лоток 8. Вздовж всієї довжини камери розміщено трубопровід з розбризкувачем води 9. За останнім витком на бічній поверхні робочої камери знаходиться похилий розвантажувальний лоток 16. Нижня частина циліндричного корпуса має вигляд решітки 14, крізь яку забруднення і вода видаляються в патрубок 15, а потім у відстійник для бруду.

Після увімкнення електродвигуна через муфту рух передається робочому валу з дебалансами. Вал здійснює складний рух разом з камерою відносно нерухомої рами – поєднання обертального і коливального рухів. Коливальний рух корпуса машини здійснюється завдяки безперервній зміні напрямків відцентрової сили від дебалансів. Ці зміни сприймаються пружинами. Частота коливань корпуса машини відповідає частоті обертання вала електродвигуна і складає близько 24 коливань за секунду з невеликою амплітудою (6…7 мм). У разі присутності в робочій камері шнекових напрямних продукт також виконує складний рух: коливальний і обертальний – по каналах між витками шнека, і поступальний – вздовж осі робочої камери. Просувається продукт завдяки вібрації, наявності шнека і напору нових порцій продукту.

Під час просування бульби інтенсивно перемішуються, багатократно ударяються один об одного, інтенсивно поливаються водою із розбризкувачів, в результаті чого звільняються від бруду. Після проходження по гвинтовим каналам через усю робочу камеру овочі вивантажуються крізь лоток для подальшого оброблення.

Мийно-очищувальна машина (піллер) (рис. 5.3)призначена для відділення шкірки і частково провареного шару продукту після його оброблення вогневим або паровим способами. Складається із робочої камери, обертових валків, варіатора швидкості, живильного шнека, завантажувального і розвантажувального пристроїв, патрубка для видалення відходів. Робоча камера 11 машини має вигляд прямокутного паралелепіпеда, напівциліндричне дно якого зроблене з десяти обертових валків 8.

Якщо піллер призначений для миття картоплі, буряку і моркви, то капронові щітки розміщуються по всій довжині валків. Для очищення і миття цибулі вздовж однієї половини валків встановлені капронові щітки, а вздовж інших – рифлені гумові покриття. Комбінування поверхонь валків послаблює механічний вплив на продукт. В машині передбачений варіатор швидкості, який складається з кривошипно-шатунного механізму 4 з ексцентриковим валом 5 і муфтою 6.

Рис. 5.3 Мийно-очищувальна машина (піллер) а – кінематична схема; б – принципова схема; 1 – електродвигун; 2 – клинопасова передача; 3 – циліндрична передача; 4 – кривошипно-шатунний механізм; 5 – ексцентриковий вал; 6 – муфта; 7 – шнек; 8 – щіткові валки; 9 – завантажувальний пристрій; 10 – колектор для води; 11 – робоча камера; 12 – патрубок для видалення відходів

Валки рухаються від електродвигуна 1 через клинопасову 2 і зубчаті циліндричні передачі 3. Якщо оглядати машину зі сторони завантажувального пристрою, то п'ять валків праворуч обертаються в напрямку годинникової стрілки, а п'ять ліворуч – в протилежному напрямі. В результаті такого руху валків овочі весь час піднімаються від нижньої циліндричної частини робочої камери до бічних стінок та інтенсивно перемішуються. В машину овочі подаються крізь завантажувальний пристрій 9. Шнек 7 забезпечує пересування продукту вздовж робочої камери. Кут повороту шнека регулюється, тому швидкість просування і тривалість оброблення продукту можна змінювати. Для видалення шкоринок в робочу камеру із колектора 10 подається вода. Мезга змивається з овочів і щіток та надходить в патрубок 12.

Перед пуском машини перевіряють відсутність сторонніх предметів у робочій камері. Всі рухомі частини мийних машин повинні бути огороджені. Овочі завантажують в машину при ввімкненому двигуні. Після завершення роботи робочу камеру промивають, а зовнішні поверхні протирають досуха. Вода не повинна потрапляти на електродвигун і кнопкову станцію.

Технічну характеристику машин для миття овочів наведено в таблиці 5.1.

Таблиця 5.1 Технічна характеристика машин для миття овочів

Показник ММВ-2000 Піллер
Продуктивність, кг/год
Частота обертання робочих органів, с-1 6,7…10
Об'ємні витрати води, дм3/год
Потужність електродвигуна, кВТ 1,7 1,7
Габаритні розміри, мм: довжина ширина висота    
Маса, кг, не більше







Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 2463;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.